Jak stát zabavil humanitární pomoc pro Itálii

Ministr vnitra Jan Hamáček nechal v týdnu zabavit statisíce roušek a respirátorů v logistickém parku Lovosicích a následně je nechal rozdělit českým zdravotníků. Část ze zabavených ochranných pomůcek přitom podle zjištění Neovlivní.cz byla humanitární pomoc, která směřovala do Itálie. Do té doby, než se na případ začala dotazovat redakce Neovlivní.cz, politici to nijak neřešili.

Razie celníků a policistů v logistickém areálu v severočeských Lovosicích proběhla v úterý. Při zátahu bylo ve skladu české firmy objeveno 680 tisíc roušek a 28 tisíc respirátorů. Ministr vnitra Jan Hamáček je nechal zabavit. “Na můj popud hejtman Ústeckého kraje ve spolupráci s policií podle krizového zákona zajistil téměř 700 tisíc roušek od firmy, která je měla dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu,” napsal na v úterý twitteru ministr vnitra.

Zabavené ochranné pomůcky v Lovosicích, které byly určeny jako humanitární pomoc pro Itálii. Repro: ČT

Ochranné pomůcky následně putovaly českým zdravotníkům, kterým vláda nebyla schopna v době koronavirové nákazy zajistit jejich dostatek.

Jenže redakce Neovlivní.cz zjistila, že část zabavených roušek a respirátorů byla z humanitární pomoci určené pro Itálii. Prvotní impuls přišel od čtenářů, kteří si na televizních záběrech z razie všimli, že na krabicích jsou kromě čínských znaků i italské nápisy Siamo con voi, forza Italia!

To, že šlo skutečně o pomůcky určené Italům, redakci potvrdily zdroje ze státního aparátu a následně i ústecký hejtman Oldřich Bubeníček.

Jenže politici nechali pomoc rozdělit, aniž by se zabývali tím, komu byla určena. “Ale pro nás je to také humanitární pomoc,” vysvětloval redakci už ve čtvrtek hejtman Bubeníček.

Ministr vnitra Hamáček obdržel otázky rovněž ve čtvrtek, odpověděl až dnes. Poté, co redakce zjišťovala i na italské straně, zda jim nechybí nějaká humanitární pomoc.

“Celníci v Lovosicích zabavili statisíce roušek, bohužel následné šetření odhalilo, že menší část z nich byla čínský dar Itálii. Zjišťujeme, co dělal čínský dar pro Itálii v Lovosicích, nicméně komunikujeme s oběma zeměmi a ujišťuji, že Itálie o nic nepřijde,” napsal Hamáček v pátek odpoledne.

Jak se humanitární pomoc pro Itálii ocitla v lovosickém skladu, to zatím není zřejmé. A nevědí to – podle oficiálních vyjádření – ani úřady. Policisté uvedli, že případ převzali ve středu a je příliš čerstvý. “Nemáme k tomu zatím bližší informace, obraťte se na celníky. Ti budou v tuto chvíli vědět víc,” uvedla mluvčí ústecké policie Jana Slámová.

Jenže celníci tvrdí, že taky nic neví. Ústecká celní správa nejprve odkázala na středočeské kolegy. “My jsme ale zajišťovali jen fyzický doprovod při té akci ve skladu, všechny administrativní záležitosti měl na starost ústecký kraj,” reagovala mluvčí středočeských celníků Yvona Matějková.

Ústečtí celníci si ale trvají na svém. “Znovu jsem to ověřoval, opravdu k tomu nic nemáme,” uvedl jejich mluvčí Jiří Nejedlý.

Ústecký hejtman Bubeníček předložil svoji verzi, jak se to celé v lovosickém skladu odehrálo. “Zeptali  jsme se pánů, proč je tak malá zásilka pomoci pro Itálii v Lovosicích. Odpověď nebyla. Zeptali jsem se, zda jsou ochotnu vydat i tyto ochranné pomůcky. Odpověď ano. Znovu jsme je upozornili, že i za toto zboží dostanou po žádosti náhradu za obvyklé ceny od státu. Všechny ochranné pomůcky byly rozděleny mezi zdravotnictví, sociální služby, dopravní společnosti, dětské domovy a školská zařízení, který zajišťují péči o děti pracovníků ISZ,” řekl Neovlivní.cz Bubeníček.

Firma, které stát ochranné pomůcky zabavila, zatím s médii nekomunikuje. Její zástupci od razie nejsou k zastižení.

Ne nedostatku roušek a respirátorů se snaží nyní vydělat nejen překupníci. Ochranné pomůcky převážené v kamionech se stávají i předmětem “přeprodejů”. “Stává se, že firma dostane vyšší nabídku, než byla od toho, kdo si je původně na dovezení ochranných pomůcek najal. A tak to za vyšší cenu klidně prodá někomu jinému,” popisuje spolumajitel jednoho z velkých e-shopů.