Jak vláda předstírá, že pracuje na věcech, které ve skutečnosti nedělá

Vypadá to, že z ministrů se stali přeborníci v blábolení. Jenže to je omyl. Dokládáme, že jde o promyšlenou strategii.

Výroky vládních politiků už nic neznamenají. Premiér a jeho ministři dokonce zvolili strategii, kdy používají gumové slovní obraty, které ve skutečnosti neznamenají to, jak na první pohled vyznívají. Doložili jsme to i v březnovém časopise Neovlivní.cz, kde jsme analyzovali desítky výroků premiéra a jeho ministrů. A u příležitosti voleb nyní text odemykáme.

Z analýzy vyplynulo, že skutečný dopad veřejného slovníku, kterým Babiš a jeho věrní zaplavili veřejný prostor, je vážný a velký. Prostřednictvím tohoto “jazyka” totiž vláda cíleně a soustavně balamutí veřejnost. Vytváří dojem, že pracuje na věcech, které ve skutečnosti vůbec nedělá.


Foto: Úřad vlády ČR

Od premiéry filmu Samotáři uplyne letos na jaře jednadvacet let. Scéna, ve které Pražák Jakub (Jiří Macháček) a cizinka Vesna (Labina Mitevska) kouří na poničené zdi strahovské zahrady a rozebírají zákeřnost českého jazyka, je ovšem stále aktuální.

Vesna: „Já myslim, že lidy sou tady k sobe zly, protože čestína je zla. To je blbej jazyk. Tvrdej a složitej. Požád nejaky možná a kdyby…“
Jakub: „… a aby, a by…“
Vesna: „… nikdo neumi rict, co chtel…“
Jakub: „… co BY chtěl, co BY chtěl…“
Vesna: „… co BY chtel… A všichni tady lžou.“
Jakub: „Já spíš myslím, že tady lidi málo hulej.“

Andrej Babiš a jeho ministři si z této vlastnosti českého jazyka udělali – přiznejme jim to – geniální zbraň. Během posledních let vyvinuli společně s týmem komunikačních poradců a PR expertů nový vzorec vyjadřování. Jde o speciální sadu výrazů, slovních obratů a pečlivě promyšlených rétorických postupů, v nichž „možná, kdyby, aby, co by“ získává svou plnou sílu. Stoprocentně gumový jazyk. My jsme si tento klon pojmenovali babiŠlovník.

K našemu stručnému nultému vydání „babiŠlovníku“ přistupujeme lehce ironicky. Nicméně skutečný dopad veřejného slovníku, kterým Babiš a jeho věrní zaplavili veřejný prostor, je vážný a velký. Prostřednictvím tohoto „jazyka“ totiž vláda cíleně a soustavně balamutí veřejnost. Vytváří dojem, že pracuje na věcech, které ve skutečnosti nedělá.

Propagátorům ANO se při tom podařilo vyvinout svébytný klon českého jazyka. Využívá jemných významových slabin češtiny, které tak trefně shrnuli Samotáři. Jakýsi jazykový bolševník. BabiŠlovník dokázal stejně agresivně ovládnout veřejný prostor a jazyk všech médií (aniž by si to v redakcích uvědomili, natož se na tom chtěli aktivně podílet).

V babiŠlovníku reakce mluvčího ve skutečnosti nepřináší pravou odpověď na položenou otázku. „Ano“ neznamená tak úplně ano, natož jasný souhlas. Něco jsem udělal, nelze ve světě babiŠlovníku překládat, jako že se to vážně stalo. Plánovat ještě neznamená, že plán opravdu vznikne.

Fakta vypadají naprosto reálně, avšak čísla jsou smyšlená. Popis osobních zážitků s konkrétními lidmi působí neuvěřitelně živě, jen se ty příběhy bohužel takto nestaly.

Tvrzení zkrátka často není tím, čím se nepozornému posluchači zdá být. V odpovědích se skrývá řada podprahových významů. Člověk si jich ani nevšimne, protože mu v konverzaci nepřijdou podstatné.

Slovní a významové manipulaci babiŠlovníku naslouchá národ každý den. Protože současný kabinet nevládne tolik reálnými činy, ale především prostřednictvím výroků.

Proto jsme se rozhodli ze základních postupů, které vládní „jazykový bolševník“ využívá, sestavit žebříček. Opatřit výroky nejen překladem, ale také výkladovou poznámkou.

Náš stručný slovníček čerpá ze stovek vyjádření a rozhovorů, které vybraní ministři vlády ANO a ČSSD poskytli od března 2020 do těchto dnů (ve sledovaném vzorku médií byly ČT, Nova, Prima, ČRo, Seznam, Blesk, iDnes či Economia a rovněž vybrané sociální profily). Třeba vám pomůže poslouchat, chápat a vykládat ostatním projevy Babiše a spol. jinak, než jste to dělali dosud.


KATEGORIE 1. Příslib možné budoucnosti

Definice:

Základní stavební kámen babiŠlovníku, který dává vyniknout, jak moc umí čeština podmiňovat. Cvičební věta vypadá takto: „Já vnímám, že to může být obrovský problém, a chceme se tím určitě nějak zabývat při nejbližší příležitosti, takže budu navrhovat, abychom na vládě naplánovali schůzky s experty, na kterých se to musí z jejich strany nějak řešit, jakmile na tom bude shoda.“ Andrej Babiš ji umí pronést na tisíc způsobů a přesvědčivě. Právě na ní postavil svá volební vítězství, když při výjezdech do krajů a vesnic sliboval, že každý místní problém hned po návratu do Prahy vyřeší (máte přece moje číslo!)

První ukázka:

„V každém případě musíme zploštit křivku exponenciálního růstu.“ (Jan Hamáček na otázku, jak konkrétně vláda zasáhne proti sílící epidemii.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Ministr vnitra neustále pracuje s daty, předvídá a má precizní plán.

Jakou realitu citát maskuje: Jan Hamáček na vládu žádný materiál s koncepčním řešením nepřinese, natož aby ho v týmu Andreje Babiše prosadil. Místo toho kabinet po půldenním zasedání přikáže nosit dvě ústenky přes sebe (podle vědců nesmysl) a zakáže zájezdy na Zanzibar.

Druhá ukázka:

„Pokud by se ukázalo, že se to nedodržuje, a bylo by to prokázané na výsledcích, tzn. výsledcích počtu nakažených, počtu vážně nemocných, případně by nám šel reprodukční faktor opět směrem nahoru, tak pochopitelně by se muselo udělat další opatření, včetně třeba i toho krajního, že by se opětovně muselo zavřít. My samozřejmě vnímáme situaci, že tato epidemie může přijít opětovně, může přijít nějaká další vlna, někdy i v budoucnu, a já bych byl hrozně rád, abychom tady dneska vytvořili takové prostředí, kdy už nebudeme muset tak odizolovat tu ekonomiku… V každém případě budeme zkušenější, jakým způsobem tomu čelit, po té hygienické oblasti, dezinfekční oblasti, to všechno jsme se učili za pochodu, to přece nebylo předvídatelné. Pochopitelně mimo jiné třeba teď doplňujeme do Státních hmotných rezerv naprosto zásadním způsobem ochranné pomůcky, ale nikoliv tak, že bychom je doplnili… V tuhle chvíli chceme být připraveni, kdyby taková situace nastala, nedej bože, tak, abychom vlastně těmi hygienickými opatřeními vytvořili režim takový, který se bude okamžitě dodržovat.“ (Karel Havlíček vloni v květnu o tom, jak se vláda připravuje na očekávané podzimní a zimní vlny koronaviru.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Všechno bude připravené.

Jakou realitu citát maskuje: Vláda na podzim urychleně stavěla polní nemocnici v Letňanech, aby se ukázalo, že pro ni nemá doktory. Celé to stálo sto milionů korun. Stát nevypsal tendry na vybavení, takže k očkování nejsou jehly. Zásoby testovacích sad ve státních skladech nejsou, takže kabinet v nestandardním výběrovém řízení jako dodavatele vybírá neznámou firmu Tardigrad s neznámým majitelem a kořeny v daňových rájích.

Třetí ukázka:

„Hlavně chci, aby lidé byli klidní a věděli, že děláme vše pro to, abychom je ochránili. To je ten systém Chytré karantény, trasování, eRouška… Trasování musíme zvládnout, denně vyhodnocujeme data… Chystáme hodně nových věcí jako například systém na objednání se k odběru, portál ke sdělování výsledků… Ty skluzy, které byly, se dořeší a celý systém se musí dostat do fáze, kdy naběhne to sebereportování a obvolávání mimo hygieny. Máme jasný plán, všechno se to rychle musí dostat do ažuru. (Andrej Babiš poté, co na podzim kvůli nezvládání epidemie rezignoval jeho chráněnec Adam Vojtěch.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Vláda postupuje podle detailní strategie, nasadila nové technologie a další spustí během pár dnů.

Jakou realitu citát maskuje: Chytrá karanténa, kterou pro vládu celou vymyslely a nachystaly IT firmy, zkolabovala. Hygiena technologie nepoužívá, trasování nemocných zkolabovalo a nákaza covidem-19 se začíná nekontrolovaně šířit. Brzy začne umírat 100 až 200 lidí denně.


KATEGORIE 2: Pocit mimořádného osobního nasazení

Definice:

Babišova oblíbená kategorie. Pokud se ocitne mezi „řadovými spoluobčany“, má dar působit přesvědčivě obyčejně. Ideální stav? Pokud je výjezdů během dne několik, aby vyniklo, co všechno premiér stíhá. Babiš zároveň ví, jak na lidi působí, když přímo před nimi vynadá třeba ministrovi životního prostředí Brabcovi a přikáže mu, ať si „ten problém zapíše a začne ho řešit“. Metoda „příslibem nezarmoutíš“ je zejména mezi ministry ANO na jednáních s oponenty velmi oblíbená.

První ukázka:

„Byl jsem teď v Lysé nad Labem, bavil se s ředitelkou a tam mají jídelnu, kam chodí tři školy. A ta jídelna by s rozestupy a všemi těmi opatřeními nebyla schopna vydat obědy včas. Takže ve finále, když se učitelé budou chtít chránit, ať si roušku vezmou. Nebo žáci.“ (Andrej Babiš vysvětluje, proč právě zakázal návrat roušek, což na podzim 2020 vedlo k eskalaci epidemie a tisícům mrtvých.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Premiér – na rozdíl od zdravotnických expertů i svých ministrů – zná reálný život, detailně ví, s čím se občané potýkají a co chtějí.

Jakou realitu citát maskuje: Adam Vojtěch na konci letních prázdnin zveřejnil ochranná opatření poté, co je projednala a schválila Rada vlády pro zdravotní rizika. Tu řídí Andrej Babiš, který se opakovaně nechal na této poradě fotit, jak na „Vojtěcha dohlíží“.

Druhá ukázka:

„Každý týden mám setkání s patnácti hlavními svazy a profesními spolky, mimo jiné i s Hospodářskou komorou. Tenhle požadavek vnímám velmi silně. Jsme k tomu blízko. Podpora bude, budeme o tom večer diskutovat.“ (Karel Havlíček o výroku šéfa komory Vladimíra Dlouhého, že by vláda v pondělí 22. února měla schválit plošný systém kompenzací pro podnikatele postavený na rozdílu mezi náklady a výnosy.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Jsem jako ministr neustále s lidmi z byznysu. A vláda dodrží své sliby z jednání s hejtmany a opozicí. Ti podmínili krizové přijetí pandemického zákona tím, že Babišův kabinet začne namísto neúčinných anti-covid programů hradit podnikatelům jejich ztráty.

Jakou realitu citát maskuje: Vláda firmám ani živnostníkům ztráty, které utrpěli v pandemickém roce, dorovnávat nechce. Sám Havlíček v únoru po jednání s prezidentem Zemanem přiznal, že na adekvátní odškodnění není ve státní kase dost peněz.

Třetí ukázka:

„Děkuji našim lidem v Celní správě a Finanční správě, kteří se zapojili do trasování a pomáhají přetíženým hygienickým stanicím. Moc si toho vážím. Jste skvělí.“ (Komentář Aleny Schillerové k propagačnímu videu z dílny PR ANO, ve kterém figurují její podřízení, kteří se na kamery svěřují, jak skvělý zážitek to trasování je.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Úředníci, finanční policisté, ředitelé berňáku, ti všichni obětují svůj volný čas boji s koronavirem. A ministryně je s nimi u toho.

Jakou realitu citát maskuje: Úřadům po celé zemi vláda Andreje Babiše dovolila téměř celý rok, aby drasticky omezily své úřední hodiny. Služby pro obyvatele tak byly po většinu pracovního týdne fyzicky nedostupné, a to dokonce i během jara, kdy epidemie v ČR objektivně nepropukla. K tomu, aby se úředníci fyzicky vrátili do kanceláří, donutila kabinet až opozice: Byla to jedna ze čtyř podmínek hejtmanů, aby v půlce února podpořili krizový pandemický zákon, který vláda potřebuje.


KATEGORIE 3: Tady Babiš aneb Strach z telefonátu

Definice:

Věc, kterou si AB do politiky přenesl ze života ve svém Agrofertu. Každý zaměstnanec vnitřně znervózní, když nečekaně volá šéf, obzvlášť přísný šéf. Ve voličích/zaměstnancích tedy tato hláška podvědomě vyvolává dojem, že premiér si umí na každého došlápnout a neustále své „podřízené“ osobně úkoluje. A oni plní jeho příkazy.

První ukázka:

„Několikrát jsme si telefonovali. Říkal jsem mu po zveřejnění těch 24 výjimek, že to postrádá logiku. Následně jsem svolal 20. srpna všechny za jeden stůl a probírali jsme to více než dvě hodiny.“ (Andrej Babiš v rozhovoru pro svou MF Dnes na konci letních prázdnin, kdy Adamovi Vojtěchovi zakázal, aby se do veřejného života vrátily ochranné roušky a další restrikce. Rozhovor se jmenuje výmluvně: Z Vojtěcha jsem pitomce neudělal, na koberečku nebyl.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Adam Vojtěch to se svými lidmi vymyslel špatně, naštěstí jsem mu ale hned zavolal a poradil, jak to udělat správně.

Jakou realitu citát maskuje: Premiér ve skutečnosti ochranná opatření nařídil zrušit pod vlivem diskusí v několika facebookových skupinách odpůrců roušek. Analýzy „nálad společnosti“ ze sociálních sítí se staly pro Babiše jedním z hlavních podkladů, podle nichž řídí kroky vlády.

Druhá ukázka:

Právě jsem s panem Prymulou ukončil spolupráci. Důvodem je, že byl na zápase. Není možné, aby mluvil o lockdownu a potom šel na fotbal. Samozřejmě že mi to vadí. Říkám vám, že už s ním nebudu spolupracovat. Už nebude můj poradce.“ (Andrej Babiš pro svůj iDnes večer po mezinárodním zápase fotbalové Slavie, při kterém se na jinak uzavřených tribunách sešly desítky českých prominentů.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Zavolal jsem Romanovi Prymulovi a na minutu jsem ho vyhodil. Jsem rázný manažer a chyby netoleruji.

Jakou realitu citát maskuje: Ve skutečnosti se to odehrálo přesně naopak. Svůj odchod oznámil Prymula Babišovi. Napsal mu hned poté, co se fotografie z VIP setkání začaly objevovat v médiích. Prymula naznačil, že na to má jasný důkaz. „Podle SMS konverzace, která proběhla, ano,“ řekl na dotaz, zdali své stáhnutí z funkcí inicioval on, nikoli Babiš.

Třetí ukázka:

Můžete mi vyčítat, že neumím dobře mluvit. To fakt neumím. Občas se vyjadřuju špatně. Když je krize, tak jsem byl ten, kdo například jako první přišel a kontaktoval firmu Linet. Teď se angažuju v těch přístrojích na podporu okysličování.“ (Andrej Babiš vysvětluje, jak v polovině října volal pozdě večer majiteli firmy Linet, aby si u něj narychlo objednal tisíce nemocničních lůžek.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Česká republika má velké štěstí, že ji v době krize řídí premiér, který není politik, ale především úspěšný byznysmen, který dokáže vše zařídit.

Jakou realitu citát maskuje: Výstižně to vysvětlil publicista Miloš Čermák ve svém komentáři: „Když čtvrtý nejbohatší muž v zemi volá třicátému nejbohatšímu, aby těsně před půlnocí objednal postele do polní nemocnice, znamená to, že žijeme ve státě, který fakticky přestal fungovat,“ uvedl v článku s lakonickým titulkem Volat do Linetu není zásluha, je to symbol selhání.


KATEGORIE 4: První stupeň pracovitosti: Jsme slušní a obětaví

Definice:

Nejsme jako oni, my makáme. Jeden z hlavních výkřiků, na kterém ANO postavilo své volební kampaně. A čím blíže jsou další sněmovní volby, tím intenzivněji se k němu marketingový tým Babišových poradců vrací.

První ukázka:

„Myslím si, že Adam Vojtěch udělal skvělou práci, jsem přesvědčen, že je to nejlepší polistopadový ministr zdravotnictví. Je koncepční člověk, udělal plno věcí, ale není to krizový manažer. Ten tlak na něho byl obrovský. Od začátku pandemie pracoval od rána do noci, sedm dní v týdnu. A stal se terčem opozice a bohužel i našeho koaličního partnera v čase krajských voleb. Byl vyčerpaný, říkal mi, že byl dvakrát na kapačkách, má doma mladou ženu.“ (Andrej Babiš na adresu končícího ministra zdravotnictví číslo 1.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Řídíme boj s epidemií tak dobře a obětavě, až nás to málem stojí vlastní zdraví. Ale závistiví kritici nám to nespravedlivě kazí a pořádají na nás štvanici.

Jakou realitu citát maskuje: Během Vojtěchova vedení ministerstvo zdravotnictví nedokázalo včas nakoupit vybavení nutné pro boj s epidemií. Mnohasetmilionové nákupy roušek a dalších prostředků probíhaly zcela netransparentně a prošetřuje je několik institucí. Zcela se rozpadla Chytrá karanténa, kterou stát dostal na klíč nachystanou od IT firem, ale Vojtěchovi hygienici ji nechtěli používat. Stát nezačal včas objednávat ani dostatek vakcín, natož aby v létě začal chystat vakcinační plány.

Druhá ukázka:

„Samozřejmě že obavy máme a budeme dělat vše pro to, aby se to nestalo.“ (Jan Hamáček o možném pádu ČSSD mimo parlament poté, co mnohaměsíční koronavirový chaos vyústil v prohru vládních stran v krajských volbách. Mnohem hůře než ANO doplatila na vládní spolupráci právě sociální demokracie.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Opravdu děláme maximum, zůstáváme ve vládě, obětujeme se, abychom pomohli této zemi.

Jakou realitu citát maskuje: Velká část ČSSD proti další spolupráci s ANO brojí a chce z ní ven. Hamáček osobně však nemůže odejít z vlády, protože by jako politická figura bez vlivu ztratil reálnou šanci promluvit do letošních sněmovních voleb. Politika je přitom roky jeho zdroj obživy.

Třetí ukázka:

Jeho odvolání považuji za kontraproduktivní, je to slušný člověk, který odpracoval na přípravě a vytvoření agentury spoustu času, omluvil se.“ (Andrej Babiš o Milanu Hniličkovi po dalším skandálu vládních politiků, tentokrát party prominentů v teplickém hotelu v době koronavirových zákazů.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Hnilička tři roky tvrdě pracoval, sportovní peníze rozděluje poctivě, můžete mu věřit.

Jakou realitu citát maskuje: Ve skutečnosti Babiš „vyzval k odstoupení“ Hniličku hned poté, co party v hotelu praskla. Maskování skrz „babiŠlovníkový“ citát je tentokrát o to pikantnější, že premiér by ve skutečnosti Hniličku k ničemu vyzývat neměl. Šéfa sportovní agentury totiž ze zákona jmenuje vláda – na přímý návrh premiéra. Andrej Babiš by tedy Milana Hniličku mohl sám odvolat, kdyby chtěl. Jenže on chtěl počkat, jestli to Hnilička vzdá sám, což se nestalo.


KATEGORIE 5: Druhý stupeň pracovitosti: Už ani nespíme

Definice:

Varianta babiŠlovníku určená pro kritičtější situace, kdy komunikačně selhávají pokusy o 1. stupeň pracovitosti. Typicky tímto slovníkem členové vlády mluví ve chvílích, kdy několikrát během týdne havarují vlaky, nebo se ukáže, že ve skladu nejsou roušky, i když ministři tvrdili opak.

První ukázka:

Vláda jede v naprosto mimořádném režimu, který tady historicky nebyl. Jedeme sedmým osmým týdnem nonstop, neměl jsem za tu dobu jediný volný den. Vláda zasedala někdy i každý den v týdnu, teď už zasedáme maximálně třikrát za sedm dní. Je třeba také vidět, že za vládou jsou velké týmy. Je to o stovkách lidí, kteří věci, jež dáváme dohromady, okamžitě překlápí do legislativní i praktické podoby. V těch nejkritičtějších dnech vláda jednala skoro nepřetržitě a v noci pracovaly další stovky lidí.“ (Karel Havlíček v květnu, dva měsíce po vyhlášení totální uzávěry Česka.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Obětavost členů vlády nezná mezí. A na úřadech jsou za námi další stovky stejných nadšenců, co spí maximálně 3–4 hodin denně. A připravují jeden detailně propracovaný návrh za druhým.

Jakou realitu citát maskuje: Veškerou.

Druhá ukázka:

„Ve středu 24. února 2021 od 7.00 hodin se uskuteční formou videokonference mimořádná schůze vlády… A další vláda bude ve 20:00, projedná žádost o prodloužení nouzového stavu.“ (Oznámení kabinetu Andreje Babiše v den, kdy koronavirové statistiky definitivně potvrdily nástup 4. pandemické vlny v ČR.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Důraz na časy jednání se v poslední době stal Babišovým oblíbeným repertoárem. Volal jsem ráno Netanjahua, večer mi telefonovala Merkelová… Babiš a jeho vláda kvůli našim osudům vstávají v pět ráno (jinak se porada od sedmi nedá stihnout) a do postele se dostávají po půlnoci, rozumíte?

Jakou realitu citát maskuje: Je možné, že ministři jednají x-krát denně a opravdu se scházejí i uprostřed noci. To podstatné však je, jaký mají tyto maratóny obsah a výstupy. Opoziční předák Petr Fiala to koncem února shrnul lakonicky. Vláda se sejde a nic nerozhodne: „Všechna jednání mají podobný průběh. Dojem toho chaosu a toho, že vláda neví, co by udělala, ten máme asi všichni. Já nemám ve zvyku vynášet z jednání podrobnosti, ale cítím po nich vždycky zklamání a smutek, že se neposouváme dál,“ popsal šéf ODS jednání, kterých se opozice začala účastnit.

Třetí ukázka:

„On jako předseda vlády z nás nese největší politickou odpovědnost, teď má za sebou náročné období. Možná tedy občas unavený je. On je ale urputný a nevzdává se. Z politiky odejít nechce, národ se v takto těžké chvíli neopouští a on by to nikdy neudělal.“ (Alena Schillerová po krajských volbách 2020.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Andrej Babiš to má jako otec vlasti opravdu nesmírně těžké. Ale může se opřít o nás, silné, poctivé ženy.

Jakou realitu citát maskuje: Andrej Babiš a jeho tým expertů jsou přímou příčinou tragických obtíží, v nichž se celá země nachází. Navíc právě ztratil většinu hejtmanů, přičemž ještě nedávno očekával, že volby jasně vyhraje.


KATEGORIE 6: Jaký graf si zfalšuju, takový trend mám

Definice:

Patentovaná metoda Andreje Babiše, jak naslouchající utvrdit v pocitu, že premiér zná do puntíku všechny materiály, studie, analýzy. Rychle v ní nechal vyškolit všechny své věrné, od Vojtěcha k Schillerové. Metoda spočívá v jednoduchém principu: Naučení se pár přesvědčivých čísel, která v živém rozhovoru nebo vystoupení nejde rychle rozporovat, protože jsou pro druhou stranu nová.

První ukázka:

„Řeč byla o tom, jestli rozpočet bude mít dostatek zdrojů na to, abychom na tyto enormní částky, které podnikatelům dnes dáváme – což je skoro miliarda denně – měli (i nadále).“ (Karel Havlíček koncem února po setkání s prezidentem Milošem Zemanem.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Od počátku krize v březnu 2020 stát posílá podnikatelům zasaženým koronavirem každý den jednu miliardu korun.

Jakou realitu citát maskuje: Ve skutečnosti bylo například v lednu denně na pomoc poskytnuto maximálně 323 milionů korun, tedy ani ne třetina z údajné Havlíčkovy miliardy. Ukazuje to detailní rozbor dat, který provedl server Demagog.

Druhá ukázka:

„U nás bohužel ročně zemře 110 tisíc lidí, to je 330 denně a z toho 75 na rakovinu. A na covid je to od března asi 530 případů. Netěší mě to, samozřejmě, ale jsou to lidé, kteří byli značně nemocní a zemřeli s covidem. To bychom měli začít vysvětlovat, a ne se stresovat, že je tu covid, který zabíjí. To tak není… Mluvil jsem s ředitelem Nemocnice na Bulovce, který má, tak jak všechny nemocnice, transformační plán na zvýšení kapacity. Byl jsem ubezpečen profesory Duškem a Černým, že máme kapacitu 4800 covidových lůžek, z toho 1000 na JIP.“ (Andrej Babiš na podzim na otázku, jestli mají nemocnice dostatek lůžek, pokud bude epidemie dál zesilovat.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Na covid skoro nikdo neumírá. A i kdyby se to zhoršilo, máme vše detailně spočítáno a připraveno.

Jakou realitu citát maskuje: Na konci léta, kdy Babiš epidemii takto zlehčoval, ve skutečnosti žádné databáze covidových lůžek neexistovaly. Když se jich pod tlakem nemocných začaly dožadovat záchranné služby, státní úředníci se dokonce data pokoušeli tajit i před nimi.

Druhá ukázka:

„Do konce týdne máme zajištěno zhruba 1,7 milionu respirátorů, postupně dojde asi deset milionů roušek. My máme respirátory a roušky zajištěny, to tak není, že bychom je neměli. Nyní čekáme na dodávku 1,2 milionu respirátorů jako dar od firmy PPF… Celkově má ministerstvo zdravotnictví zasmluvněno 12 milionů roušek, ministerstvo vnitra dojednalo dalších 20 milionů… Je to jenom otázka logistiky, abychom co nejdříve roušky získali z Číny. Nyní na tom pracuje ministerstvo dopravy, které nasmlouvává letadla, aby do Číny dorazila co nejdříve.“ (Adam Vojtěch pár dní poté, co vláda v březnu 2020 zamkla zemi a nařídila všem lidem nosit ústenky.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Stát má ochranné prostředky pro celou zemi, další přiletí každým dnem.

Jakou realitu citát maskuje: Ty scény si pamatujeme všichni. Roušky nebyly nejen pro veřejnost, ale dokonce ani pro zdravotníky v první linii. Lidé byli donuceni šít domácí ústenky ze zbytků jako v éře socialismu.


KATEGORIE 7: Vláda je nevinná, pracuje pro lidi a s lidmi

Definice:

Slovní zásoba babiŠlovníku pro situace, v nichž už nefunguje žádný jiný z předepsaných komunikačních triků. Značí stav nejvyšší PR pohotovosti. Je určena jen vybraným členům kabinetu, protože vyžaduje projev, ve kterém ministr ukáže emoce, nebo alespoň emoce dokáže „zahrát“ (proto poradci využití metody například ministru Blatnému ani nedoporučují). Lidský apel obvykle zaplní média v okamžicích, kdy již bylo prokázáno, že vláda při řešení konkrétního úkolu selhává.

První ukázka:

Já jsem seděl minulý týden řádově se 30 rodinnými firmami. Ani jedna z nich neřekla, že má nějaký problém. Řekla, že ta podpora, kterou dostává, je seriózní… A jsou dokonce i někteří podnikatelé, kteří říkají: Dáváte toho až přespříliš… To je z našich podkladů, my jsme vzali dvě hospody. Nebudu říkat jméno, protože oni to nechtěli. Ale není to nic mimořádného, je to restaurace, kterou si úplně živě dovedeme představit.“ (Karel Havlíček, když byl konfrontován s tvrzením svého šéfa Babiše o údajné mimořádně štědré podpoře podnikatelů.„Hospoda v menším městě o pěti lidech, která platí nájemné 30 tisíc, dostane u nás kolem 270 tisíc měsíční podporu,“ prohlásil premiér.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Státní finanční pomoc podnikatelům nejenže funguje, dokonce panují obavy, jestli vláda nedává podnikatelům moc peněz a nenechává je zbytečně bohatnout.

Jakou realitu citát maskuje: Jmenovitých svědectví o fatálně nefunkčních ekonomických programech pro firmy a živnostníky jsou desítky, možná stovky. Publikují je opakovaně všechna vlivná média. Některé sektory ekonomiky stojí podle analýz na pokraji rozsáhlého krachu, který může obory zmenšit na polovinu. Místo slibovaného „bilionu korun státní pomoci“ ve skutečnosti Havlíčkův úřad v reálných dotacích vydal nižší stovky miliard, zbytek tvoří jen deklarované záruky za půjčky firem u bank.

Druhá ukázka:

„Začneme pomalu otevírat některé prodejny. Lidé často píší, že už některé komodity potřebují. Třeba že nemůžou dětem nakoupit nějaké potřeby, aby si mohly malovat. Nebo mi psala paní, že nemohla dětem koupit boty, protože boty na internetu pro dítě nekoupíte. Je jaro a noha dítěti vyrostla. Mám také dvě děti, i když dospělé, takže tomu jako matka rozumím. Jsou věci, které lidi trápí. Kuriózně méně jsou to kadeřnictví, čekala jsem, že na to si budou ženy stěžovat nejvíce.“ (Alena Schillerová v dubnu 2020.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Naši občané mluví přímo s vládou a kabinet jim naslouchá. Na záplavu dopisů si Alena Schillerová musela zřídit na ministerstvu nový odbor s deseti zaměstnanci, ale samozřejmě to pokryje z úspor.

Jakou realitu citát maskuje: Zatímco ženy v Česku si musely upravovat vlasy samy doma a kadeřnické živnosti po celé zemi krachovaly, Alena Schillerová se ze svého bytu u pražské Pařížské nechala stříhat luxusním salónem. A zatímco obří hypermarkety, do nichž dodává potraviny Babišův Agrofert, jsou po celou dobu pandemie otevřené, například malá obuvnictví ve městech většinu doby nesměla prodávat a jejich majitelé přišli o živobytí.

Třetí ukázka:

„Vláda nepřinesla ten covid, ta pandemie přišla, a to není vláda, která ji sem přivedla. Vláda se snaží s ní bojovat a tady tyhle instituce se snaží bojovat s vládou, aby nemohla bojovat proti covidu.“ (Andrej Babiš na tiskové konferenci 17. února.)

Jaký dojem má citát vyvolat: Redakci se nepodařilo poselství rozšifrovat.

Jakou realitu citát maskuje: Z vnějších projevů řečníka odvozujeme zhruba toto: Právě prožívám další panickou ataku a nejlíp mi na ni zabírá, když začnu na všechny rychle nesrozumitelně křičet a nadávat.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email