Jak vyřešit aféru, díl II.: Babiš chce dodatečně zdanit firemní dluhopisy

Andrej Babiš, který aktuálně řeší aféru s osobním nákupem dluhopisů Agrofertu, přišel s řešením: zavedeme daň na výnosy ze všech jednokorunových dluhopisů, které od ní byly dosud osvobozeny. Jeho plán by zasáhl tisíce drobných investorů. Babišovy dluhopisy vyšetřuje policie. Lídr hnutí ANO pak kvůli nim čelí kritice, že jako ministr financí optimalizuje daně ve velkém.

O Babišově plánu jako první informoval minulý týden zpravodajský web Seznam.cz, dnes jej pak ministr potvrdil v Mf Dnes.

“Ministr financí Andrej Babiš přinese v úterý do Sněmovny pozměňovací návrh, jímž se chystá dodatečně zdanit korunové dluhopisy vydané před rokem 2013. Jedná se o dluhopisy zhruba pěti set firem za celkem 121 miliard korun,” napsal list, který patří do svěřenského fondu Andreje Babiše.

“Danit se mají jen výnosy do budoucna, takže staré úroky již zůstanou nezdaněné. Pokud by zákon začal účinkovat od příštího roku, jak návrh plánuje, Andrej Babiš, jehož dluhopisy za 1,5 miliardy celou věc odstartovaly, by tak musel z úroků do splatnosti dluhopisu, tedy v příštích pěti letech, odvést na patnáctiprocentní dani z nich 67,5 milionu korun. Na úrocích by mu zůstalo 382,5 milionu čistého,” píše MfD.

Nakolik má Babišův plán na úspěch, zatím není jasné. Jak připomíná Seznam.cz opozice i koaliční partneři ministrův postup kritizují a nehodlají jej podpořit.

Změna v danění dluhopisů je už druhým krokem, s nímž chce Andrej Babiš vyřešit vlastní  problém. Minulý týden oznámil, že hodlá věnovat 50 milionů na charitu. Stejnou částku na dluhopisech vydělal. Obdobně se loni pokusil vyřešit kauzu Čapí hnízdo, kdy navýšil rozpočet nadace Agrofertu rovněž o 50 milionů.