© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Miloš Zeman nám minulý čtvrtek v praxi předvedl, jak to vypadá, když nedělá kampaň. Už podruhé dostal pětadvacet minut na televizi Barrandov, kde mohl bez obav a přerušení prezentovat své názory.
Že půjde o svého druhu unikát bylo jasné předem: tentokrát se ale místo ženy Zemanova kancléře Alex ujal moderování sám majitel a generální ředitel televize Jaromir Soukup (jinak také vzdálený příbuzný Martina Nejedlého). A pořad dostal ještě další rozměr. Níže uvedené záběry přesně vystihují jeho atmosféru. Pana prezidenta položené otázky těšily. Odpovědi pana prezidenta zase těšily moderátora.
Jestli jste čekali dotazy na tělo a chtěli jste se dozvědět, co si hlava státu myslí například o tom, že Evropská komise uložila České republice pokutu kvůli střetu zájmu Agrofertu a Jaroslava Faltýnka nebo o lživých údajích v žádosti o dotaci na Čapí hnízdo, raději si záznam ani nepouštějte. Takové otázky hlavě státu pokládá jen žumpa, hnůj a póvl (když použijeme prezidentova vlastní slova o novinářích), ale pan Soukup ne.
Výmluvné jsou také záběry z výměny na téma A kterou písničku Nohavici máte nejraději, pane prezidente?
Pojďme dál…Premiér Bohuslav Sobotka navrhnul na post ministra průmyslu uvolněný po Janu Mládkovi jeho dosavadního náměstka Jiřího Havlíčka. Prezident dal najevo, že nemá námitek a příští týden můžeme tedy očekávat jeho jmenování. Budeme zvědaví, jestli jemu ČSSD skutečně dovolí vyhrát bitvu s operátory. A také, nakolik dokáže ve vládě zastoupit Mládka, jediného ekonoma, který byl při jednání kabinetu schopen být partnerem Andreji Babišovi, když došlo na ekonomická témata.
V zahraničí mezitím britská premiéra Theresa May chystá brexit a do toho musela uplynulý týden udržet morálku Britů po treroristickém útoku v samotném centru Londýna. Jak prohlásila, život v Británii půjde dál svým tempem a žádný útok neohrozí britské demokratické hodnoty. „Půjdeme společně kupředu, nikdy neustoupíme teroru a nikdy nedovolíme hlasům nenávisti, aby nás rozdělily,“ řekla premiérka.
Na Neovlivní.cz jsme pak minulý týden přinesli hned několik zpráv, které zahýbaly českou politikou.
Rok poté, co musel Andrej Babiš vysvětlovat ve Sněmovně dotační kauzu svého Čapího hnízda, získala redakce Neovlivní.cz kompletní dokumentaci k případu. Z dosud nepopsaných spisů vyplynulo překvapivé zjištění: žádost o dotaci na vicepremiérův luxusní komplex obsahovala nepravdivé údaje. Neměla být proto vůbec udělena a od počátku tedy šlo o podvod. Proti přiklepnutí evropských peněz stály i expertní posudky. Jde o dokumenty, které má k dispozici i policie. Zlomová zjištění doložená dokumenty publikoval tištěný magazín Neovlivní.cz ve svém nejnovějším vydání. Vyplývá z nich, že projekt před jeho schválením zpochybnili dva experti najatí středočeským dotačním úřadem, který žádost o padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo “procesoval”. Předložený projekt podle najatých odborníků nebyl ekonomicky životaschopný.
Přelomové informace o vicepremiérovi kauze nabízíme v tomto textu ».
Ministr financí Andrej Babiš dává ruce pryč od nejnovějšího odhalení v kauze Čapí hnízdo, kdy se ukázalo, že v žádosti o dotaci byly uvedeny nepravdivé údaje a ekonomičtí experti zpochybnili životaschopnost celého projektu. Babiš reagoval slovy, že o ničem neví. Dokumenty z roku 2008, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, ale svědčí o opaku.
O jaké dokumenty jde zjistíte v tomto textu ».
Bison&Rose. Dnes už skoro mýtická vlivová a PR agentura, která je díky jednomu z vlastníků Miloši Růžičkovi spojovaná se sociálními demokraty. Kdysi pracovala i pro Andreje Babiše, který ji sice dává svým současným píáristům za vzor, ale jinak jí nemůže přijít na jméno. Je podle něj součástí “oligarchického systému socialistů.” A co říkají čísla? Odemykáme článek z únorového magazínu Neovlivní.cz, v němž redakce shromáždila detailní soupis zakázek, které agentura získávala ve státních firmách a na úřadech.
Přehled zakázek agentury jsme shromáždili v tomto článku ».
Osmnáct let po vražedném útoku zemřel věřitel sociální demokracie Ivan Lhotský. Ačkoli politicky motivovanou střelbu přežil, útok pro něj měl doživotní následky. Lhotskému bylo 64 let. Někdejší podnikatel a muž zapojený do stranického financování ČSSD zemřel již minulý rok, o jeho smrti se ale dosud nevědělo. Redakci Neovlivní.cz ji potvrdil známý rodiny. Příbuzní podnikatele s médii nekomunikují. “Smrt neměla přímou souvislost s tou střelbou, ale je jasné, že se to na jeho celkovém zdravotním stavu podepsalo,” uvedl známý rodiny..
Jakou roli sehrál Lhotský ve financování ČSSD jsme popsali v této zprávě ».
Česká republika má z rozhodnutí Evropské komise vrátit více než dvě desítky milionů korun jako pokutu za střet zájmů, v němž se při rozdělování zemědělských dotací ocitl manažer holdingu Agrofert. Jde o Babišova blízkého spolupracovníka a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který zasedal v dozorčí radě fondu, jež dotace rozděloval. A zároveň byl také ve vedení Agrofertu a zemědělského výboru ve Sněmovně. Evropská komise řešila Faltýnkův střet zájmů déle než rok, kdy se v zákulisí bojovalo zejména o výši pokuty. Verdikt pak komise poslala do Prahy letos v únoru – paradoxně právě na úřad ministra financí Andreje Babiše, který Agrofert skrze svěřenský fond ovládá.
Přehled dokumentů k pokutě EK nabízíme v tomto textu ».
Byl to jeden z těch rozsudků, které lze selským rozumem těžko pobrat. S tresty od soudu odešli lidé, kteří se snažili řešit potíže s kartou Pražana Opencard. Zato ti, kdo smlouvy nevýhodné pro město zaranžovali, nebyli ani stíháni. „Když ten proces začínal, tak jsem si říkala, že 26 let po revoluci tady spravedlnost už být musí. Teď ale ztrácím naději,” říká dosud odsouzená bývalá radní pro informatiku Eva Vorlíčková. Odvolala se, ale v dobrý konec už nevěří. Rozhovor s Evou Vorlíčkovou si můžete přečíst tady ».
Doufáme, že jste ve zdraví přežili změnu času a přejeme úspěšný příští týden. A pokud ještě nemáte tištěný magazín Neovlivní.cz, zde je návod, jak se k němu dostat.