Jaká Praha, takové Brno. I tam se primátor za ANO snaží vysedět funkci

Adrianě Krnáčové to trvalo šest měsíců. Ale její metoda ‘vytrvat a dělat, jakoby nic’, nakonec slavila úspěch. Přes rozpad vládní koalice nad Prahou a její opětovné látání zůstala primátorkou hlavního města. Její kolega z hnutí ANO Petr Vokřál je v podobné situaci. Vláda nad Brnem se drolí od listopadu, koaliční smlouva neplatí déle než měsíc, přesto primátor říká: nevidím důvod rezignovat.

Poziční válka v Brně se v pondělí posunula do dalšího dějství. Lidovečtí zastupitelé rezignovali na své posty v Radě města Brna a KDU-ČSL formálně přešla do opozice. Současná vláda nad městem s dvacetimiliardovým rozpočtem tak definitivně ztratila většinu.

Brněnský primátor Petr Vokřál s Jaroslavem Faltýnkem. Foto: Ano, tohle je Brno

Brněnský primátor Petr Vokřál s Jaroslavem Faltýnkem. Foto: Ano, tohle je Brno

“Krok lidovců vede k destabilizaci. A pokud jsme vyzvaní k rezignaci, tak my rezignovat nebudeme, protože to bych považoval za totální destrukci,” reagoval na situaci v rozhovoru pro ČTK primátor Petr Vokřál (ANO).

Situace je přitom patová, už týdny nedokáže nikdo sehnat dostatek hlasů proto, aby získal převahu. A oblíbený primátor zatím hovoří o plánech s brněnským nádražím nebo o novém fotbalovém stadionu za Lužánkami. Podobně to bylo v Praze s Krnáčovou: byť neměla vládu v rukou, srdnatě se tvářila, že se nic neděje a normálně úřaduje.

V Praze nakonec Krnáčové pomohl Andrej Babiš a ještě zásadněji druhý muž strany, šéf klubu poslanců Jaroslav Faltýnek. To Faltýnek srovnal pražskou buňku ANO, když jejím členům pohrozil, že v případě dalších rozbrojů je vedení strany připravené organizaci zrušit a ukončit tak jejich čerstvou politickou kariéru.

Lze očekávat, že se Faltýnek zapojí záhy i oficiálně do půtek o Brno. Faltýnek je totiž tím, kdo do politiky přivedl Petra Vokřála. “Když tady šéf hnutí Babiš potřebuje vyřešit stranický problém, vyšle Faltýnka. Síť kontaktů si vytvářel už coby šéf velké firmy Agrotec se sídlem v Hustopečích, která patří do koncernu Agrofert. S Brnem Faltýnka pojí i jeho syn Jiří, který tady žije a nedávno po kritice a tlaku ‘svrchu’ opustil post v městských Teplárnách Brno,” připomněla nedávno Mf Dnes ve své Jihomoravské příloze.

V Brně od voleb vládla čtyřkoalice složená z hnutí ANO a Žít Brno, lidovců a zelených.

K tématu:

» Potvrzeno, Krnáčová si vládu nad Prahou vyseděla
» Peníze za koalici v Praze. Kdo dostal kolik jméno po jméně
» Jak podniká rodinná spojka ANO na jihu Moravy
» Rodina Rusňákových: vládci Brna v barvách ANO a s vazbou na Babiše
» Faltýnek jr. neustál protekční otazník, v teplárnách končí

V listopadu přišla první vážná rozmíška – kvůli pokusu ANO odvolat svého vlastního radního Tomáše Kratochvíla (více tady »). Lidovci to odmítli s poukazem na to, že se ve smlouvě o spolupráci zavázali, že si jednotlivé partaje nebudou navzájem odvolávat své členy.

Nejpozději od tohoto okamžiku se zástupci stran začali poohlížet po jiných partnerech do vlády; kupily se i spory o další směřování města.

Hnutí ANO začalo jednat o možné spolupráci se sociální demokracií. Což byl paradox, protože další koaliční partner – Žít Brno – na vymezení se vůči bývalé vládnoucí straně ve městě a neoblíbenému primátorovi Romanu Onderkovi postavil svou (úspěšnou) volební kampaň. Hnutí slibovalo, že s ČSSD vládnout nebude. “Všem bylo jasné, že aby se věci posunuly dopředu, tak se musí udělat koalice bez ČSSD, bez Romana Onderky a bez ODS,” popisoval vznik původní koalice spoluzakladatel hnutí Matěj Hollan v rozhovoru pro Neovlivní.cz (celé interview tu »).

Lidovci využili zpráv, že ANO jedná s ČSSD, a oznámili, že současnou koalici považují za ukončenou. Vzápětí Vokřála předběhli a na spolupráci se sociální demokracií se dohodli sami. ANO kontrovalo paktem s TOP 09.

A teď trochu počtů: Z 55 zastupitelských křesel v Brně jich ANO má 12, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL každá po 7, ODS 5, KSČM, SZ a TOP 09 po 4. Zbývající mandát drží Tomáš Kratochvíl, který je momentálně nezařazený. Z ANO ho sice nakonec na podzim vyloučili, funkci zastupitele však odmítá složit. Momentálně je obžalován kvůli podezření z daňového úniku (psali jsme zde »).

ANO + SZ + Žít Brno + TOP 09 = 27 mandátů.

KDU-ČSL + ČSSD = 18 mandátů.

Jak vidno, potřebnou většinu 28 mandátů nemá ani jedna z nových platforem a v Brně se už týdny pokoušejí uplést vládní šestikoalici. Bez výsledku.

Pat by rychle ukončila jen zmiňovaná rezignace Kratochvíla. Pokud by odešel, na jeho místo by ANO dosadilo loajálního náhradníka. Faltýnkova syna Jiřího.