Jako Čapí hnízdo. Za českého premiéra znovu mají platit čeští občané

Evropská unie neproplatí holdingu Agrofert ze svěřenského fondu českého premiéra Andreje Babiše už ani euro, dokud nebude jasno ohledně jeho střetu zájmů. Jenže projekty firem ze skupiny Agrofert, které měly být hrazeny z unijních peněz, už dávno běží. A když je nakonec unie skutečně neproplatí, zaplatí je český daňový poplatník.

Je to poprvé, co Evropský parlament na své půdě řeší kauzy českého premiéra. V případě střetu zájmů Andreje Babiše je už před závěrečným hlasování o rezoluci jasno ve dvou bodech: unie stopla proplácení všech dotací pro holding Agrofert. A posílá do Prahy auditory, kteří mají jednotlivé projekty prozkoumat.

V praxi to znamená, že na projekty firmy z premiérova svěřenského fondu, které už Česká republika zaplatila a následně chtěla žádat o jejich proplacení z fondu EU, může ve finále přispět každý občan země ze svých daní. Nebo je bude muset holding vrátit, jako se tomu stalo v případě padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo.

Druhý bod o auditorech znamená, že Evropská unie nevěří českým kontrolním orgánům. Za normálních okolností by auditovaly podezřelé projekty samy národní úřady. Jenže jak zaznělo na včerejší debatě v Evropském parlamentu: nemůžeme jim věřit, když jejich hlavním šéfem je sám prověřovaný český premiér.

Projděte si klíčové věty, které padly na jednání v Evropském parlamentu.

  • Už ani euro. “Projdeme všechny důkazy s ohledem na to, zda to je, či není střet zájmů. Znova opakuji: žádné peníze z rozpočtu na rok 2018 a 2019 nebudou do té doby proplaceny.”

Eurokomisař Günther Oettinger

  • Raději sami. “Pověřili jsme naše služby komplexním auditem a tento audit bude trvat několik pracovních dnů. Jde o to vyhodnotit léta 2007-2013 a 2013 do léta 2018.”

Eurokomisař Günther Oettinger

  • Nejsme bankomat. “Evropští občané chtějí transparentní vedení. Nechtějí, aby jejich političtí vůdci vnímali Evropskou unii jako bankomat, ze kterého lze vybírat, jak chcete. Ze kterého se lze obohacovat, jak je libo. V tomto kontextu se pohybujeme: jak se v České republice řeší střet zájmů a jak se brání tomu, aby si důležití podnikatelé nepřihrávali evropské prostředky.“

Europoslanec za Zelené Bart Staes

  • Už to nepustíme. “Konflikt zájmů českého premiéra nemůže být dále ignorován…Je potřeba to řešit okamžitě, aby dále nebyly poškozovány zájmy unie.”

Německá pirátka z EP Julia Reda

  • Rozhoduj a čerpej. “Je velmi obtížné občanům vysvětlit, že je dobrý nápad vložit peníze do evropského rozpočtu, když nesměřují na to, aby se zvýšila životní úroveň v chudších zemích, ale končí u velmi bohatých podnikatelů. V tomto případě navíc u velmi bohatého podnikatele, který jako premiér spolurozhoduje o rozdělování těchto peněz.”

Český europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

  • Nikdy sliby neplní. “Platby firmám premiéra Babiše se doposud zvedly ze 42 na 82 milionů eur. Jako ministr financí byl šéfem kontrolního úřadu pro evropské peníze a prokazatelně zasahoval do jeho práce. Teď jako premiér předsedá grémiu pro kontrolu strukturálních fondů a tím je takovou tou doslovnou žábou na prameni…Setkala jsem se s premiérem Babišem, když byl ministrem financí. On nám tehdy něco slíbil a nikdy to nesplnil. A já si myslím, že to tentokrát také bude tak.”

Poslankyně Ingeborg Grässle.

  • Fakt jsme mimo? “Otřáslo mnou, když jsem zaznamenal hlasy, že se máme začít věnovat skutečným problémům. Pokud toto není skutečný problém, tak jsme tady všichni úplně mimo.”

Poslanec Reinhard Bütikofer (EFA)

A co si o jednání Evropského parlamentu myslí hlavní aktér, český premiér Andrej Babiš? Na včerejší jednání se nedostavil. Ještě před tím prohlásil: “Antibabiš se přenesl z českého parlamentu do Evropského parlamentu a naši evropští poslanci jsou ti, kteří to tam rádi prezentují a poškozují mě, poškozují naši zemi. Mě to mrzí.”