Jako ve smyčce: Web na certifikáty nefungoval, testy zdarma nebyly k dispozici

Vláda Andreje Babiše opakuje stále stejné chyby. Od vypuknutí pandemie se státní aparát nijak nepoučil. Nikdo nepracuje.

Lidé v České republice už rok jako by žili ve smyčcce. Jakmile státní správa pod taktovkou Babišovy vlády nachystá nějakou aplikaci, která má lidem usnadnit život, je prakticky jisté, že systém nebude fungovat. Protože ho nikdo pořádně nepřipraví.

A když ministři rozhodnou o nějakém líbivém kroku – jako naposledy s PCR testováním zdarma – v praxi se ukáže, že s tím nikdo nepočítal. A nikdo nic nenachystal, aby to mohlo fungovat. Protože to nikdo neodpracoval.


Na osobní PR si ale premiér čas najde vždycky. Foto: Úřad vlády ČR

Testovací centra proto zavalili během včerejška nespokojení lidé, kteří se dožadovali zdarma PCR testu. Ty zavedla vláda minulý týden, kdy rozhodla, že každý má nárok na PCR testy zdarma dvakrát do měsíce a bez doporučení praktického lékaře. Jenže nic dalšího nepřipravila. Některá testovací centra tak lidi zdarma otestovat nemohla, stát jim nedodal manuál.

“Dnes, tedy 1. 6. 2021 platí, že Ministerstvo zdravotnictví dosud nevydalo
plnohodnotnou metodiku pro preventivní RT-PCR testování (např. zda dostačuje vzorky testovat méně citlivou, ale levnější RT-PCR metodou s tzv. poolingem nebo standardně každý vzorek testovat samostatně?!), nejsou vydány příslušné číselníky pro hlášení výsledků do centrálního registru ISIN a chybí i další nezbytné pokyny pro testování,” stojí na webových stránkách společnosti Prevedig.

A jak její zaměstnanci dodávají: “Stále čekáme na upřesnění a jasné instrukce. Veškerý hněv nebo přinejmenším rozčarování našich jinak obvykle spokojených klientů chápeme, ale adresovat své dotazy a připomínky musíte výhradně na ty instituce, které nám všem mají stanovovat jasná a předvídatelná pravidla a které, jak se zdá, pro svoji roli
nedostaly dostatečný prostor. Věřme, že se situace v nejbližších dnech zlepší…!”

A sázka na jistotu byl také program na stažení certifikátu o očkování, který některé státy vyžadují. Sytém byl oficiálně spuštěn 1.6. Okamžitě se ale ukázalo, že opět není připravený na nápor lidí.

“Omlouváme se. V současné době jede server http://ocko.uzis.cz pomaleji než obvykle. Jde o první den, kdy vyvažujeme výpočetní výkon mezi vydáváním certifikátů a infrastrukturou nezbytnou pro očkování. Krátkodobě se může stát, že dostupnost služby bude omezená,” napsal tým Chytré karantény poté, co jeho twitterový účet zavalily stížnosti lidí.

Úplně stejně padaly systémy ve chvíli, kdy probíhaly první registrace na očkování. Nebo vládní systém na vouchery do lázní či programy na podporu podnikatelů v éře covid. Popsali jsme ZDE. A nebo web na dálniční známky.

Premiér Andrej Babiš žádné chyby nepřipouští. Naopak si pochvaluje, jak státní aparát pěkně šlape. “Čau lidi, tento týden jsme zrychlili. Podařilo se nám denně naočkovat 100.000 lidí, a to třikrát za sebou. Taky zahrádkářský zákon. A Morava! Slivovice, víno, koláčky a Baťa. Baťův kanál,” chrlil ve svém posledním pravidelném hlášení.

Mimochodem – těch sto tisíc naočkovaných lidí denně původně sliboval už po Velikonocích.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email