Jako žalobce pomohl kmotrovi z vězení, teď míří do politiky. S SPD

Bývalý státní zástupce Ladislav Kosán kandiduje v komunálních volbách v Chomutově.

Byl to jeden z největších excesů v rozhodování státních zástupců posledních dvou dekád. Ladislav Kosán v roli šéfa chomutovských žalobců přispěl k tomu, že bývalý senátor a kmotr z ODS Alexandr Novák odsouzený za obří korupci byl předčasně propuštěn z vězení.


Ladislav Kosán (v červeném tričku) na billboardu s Okamurou Foto: SPD/PRO

Svůj post nakonec žalobce pod tlakem nadřízených opustil, nyní se chce do veřejného života vrátit. Ladislav Kosán kandiduje v podzimních volbách do zastupitelstva severočeského Chomutova. A to na společné kandidátce nedávno vzniklého hnutí PRO a Okamurovy SPD.

Redakce Neovlivní.cz získala zatím neveřejnou kandidátní listinu obou partají. Ladislav Kosán je na ní uvedený na pátém místě z pětatřiceti, jako nominant PRO.

Sám bývalý žalobce pak kandidaturu potvrdil na svém profilu na Facebooku, kde začal být aktivní letos v červenci.

“Po skončení profese státního zástupce a odchodu do důchodu jsem se rozhodl podílet na veřejném životě v Chomutově. Podobná angažovanost je ze zákona státním zástupcům a soudcům zakázaná. Společenská angažovanost mě vždy zajímala, omezoval jsem ji v minulosti výhradně na sportovní činnost. Nyní jako důchodce již nejsem žádnými omezeními svazován,” napsal ke své kandidatuře.

Proč se rozhodl spojit na kandidátce své jméno právě s SPD, to zatím Kosán nezveřejnil. Na dotazy Neovlivní.cz neodpověděl.

Nejnověji ale včera večer sám zveřejnil billboard, na kterém je i s Tomiem Okamurou. Dosavadní veřejné postoje představitelů hnutí PRO, které vede bývalý fotbalový bafuňář Jindřich Rajchl, ukazují, že si jsou s SPD blízcí.

Kosánova stránka na Facebooku také napovídá další jeho vazby. Nezakládal si ji totiž sám, původně ji založil a spravoval Matěj Drbohlav. Karlovarský šéf Trikolory, který je aktuálně před soudem kvůli obžalobě, že nechal zapálit politickému konkurentovi auto (Popsali jsme ZDE).


NEPŘEHLÉDNĚTE: Lídr Trikolory jde před soud kvůli žhářskému útoku


Ladislav Kosán řídil roky chomutovské státní zastupitelství a sehrál roli v příběhu politického kmotra Alexandra Nováka. Ten dostal u soudu za přijetí úplatku 42 milionů korun dlouholeté vězení a veškeré jeho žádosti o předčasné propuštění soudy zamítly. Až v roce 2015 uspěl.

A státní zástupce Kosán tehdy neprotestoval, naopak se po verdiktu soudu ihned vzdal práva na stížnost. Byl to navíc opět žalobce Kosán, kdo soudu navrhnul, aby se spokojil se zárukou motorkářského klubu, který za Nováka u soudu orodoval. Nejvyšší správní soud následně konstatoval, že žalobce nenavrhoval důkazy a nezkoumal, zda záruka klubu není jen účelová.

Zdroj náhledové foto: SPD/PRO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email