Jak se Krnáčová (ne)dohodla: Podrobnosti z emailů

Emaily, které otřásají pozicí pražské primátorky Adriany Krnáčové, obsahují kromě scénáře výměny právníků ve sporu o pronájem Škodova paláce ještě jednu překvapivou informaci: politička i manažerka protistrany Abigail Schaeffer se v prosincové korespondenci vzájemně ujišťují, že se ohledně sporu o pár dní dříve na osobní schůzce “v zásadě dohodly”.

Radní Petr Dolínek (ČSSD) však pro Neovlivní.cz uvedl, že primátorka nebyla zmocněná k uzavírání jakýchkoli dohod.

Město se už dva roky neúspěšně snaží vyvázat z nevýhodné smlouvy o pronájmu, kvůli které ročně platí dvě stovky milionů (celkem jde o 4,4 miliardy korun).

A co přesně o “dohodě” si ženy vzájemně napsaly?

Abigail Schaeffer, která zastupuje vlastníka budovy, začíná email z 15. prosince 2014 adresovaný primátorce slovy: “Bylo mi ctí se s vámi v pátek dopoledne setkat. Pokud jde o náš rozhovor, mohu potvrdit, že Copa Retail k.s. ponese právní náklady města, které vzniknou dokončením a dokumentováním dohody, kterou jsme v zásadě dohodly v pátek.”

Primátorka Krnáčová nicméně popírá, že by s protistranou dohodu uzavřela. “To jsme se tedy nedohodly, to je její interpretace,” tvrdila v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

V její emailové odpovědi na původní mail manažeky Schaeffer nicméně stojí: “Jak bylo domluveno, určíme advokátní kancelář (ze seznamu doporučených kanceláří níže), která zajistí naši předběžnou dohodu.”

Co přesně obě ženy slovy o dohodě v korespondenci myslely, zatím nevysvětlily. Primátorka v pondělí pouze zopakovala, že se v kauze Škodova paláce nedopustila žádného pochybení.

“Mým cílem je najít cestu, jak ušetřit peníze, které Prahu zavázal platit v nevýhodné smlouvě Pavel Bém a jeho následovníci Svoboda a Hudeček s tím nedokázali nic udělat. Jestli k tomu pomůže má e-mailová komunikace s jednatelkou paláce, budu tak činit i nadále,” napsala v prohlášení zveřejněném na stránkách hnutí ANO.

Po včerejšku, kdy na případ upozornil deník Neovlivní.cz, je jasné, že aktuální výměnu právníků zastupujících město prověří policie. Opoziční TOP 09 oznámila, že v úterý podá na primátorku trestní oznámení kvůli tomu, že o změně advokátní kanceláře za zády rady i zastupitelstva vyjednávala se zástupkyní majitele budovy. Město následně vybralo právníky doporučené protistranou sporu.

Scénář výměny, který primátorce nadiktovala manažerka zastupující majitele domů, obsahovala emailová korespondence obou žen. Na případ se přišlo proto, že Adriana Krnáčová emaily omylem poslala jinému adresátovi.

Město se kvůli pronájmu z éry Pavla Béma soudí od roku 2013. Žalobu podávala Praha v době, kdy byl primátorem Tomáš Hudeček z TOP 09. Dohodu navrhovanou majitelem paláce bývalé vedení města odmítlo přijmout, protože ji stále považovalo za nevýhodnou. Soudním sporem se pak politici snažili zajistit městu výhodnější vyjednávací podmínky. První kolo nicméně hlavní město u soudu prohrálo, nová reprezentace Prahy se kloní k ukončení soudní pře a uzavření dohody.

“Právní názor, jak dál, ale mají vytvořit právníci, které město teď vybralo. Kancelář má nastavit, jak dál,” uvedl radní Dolínek.