Jan Hrušínský: Chtěl bych poděkovat Babišovi

Zářijové vzestupy a pády z časopisu Neovlivní.cz

Od chvíle, kdy Andrej Babiš se svým hnutím ANO vstoupil do české politiky – naše země vzkvétá.

Nedivím se občanům, kteří Babišovo hnutí volili. Kdo by nechtěl 400 km nových dálnic a perfektně opravené staré silnice. Babiš v České republice slíbil opravit tradičními politickými stranami zanedbané dálnice a cesty všeho druhu. Zvláštní dík si zaslouží za obnovu D1. Neopravoval, ale rovnou postavil novou dálnici. Prostě to uděláme, řekl Babiš, a jak řekl, tak udělal.


Principál Jan Hrušínský. Foto: Divadlo Na Jezerce

Kdo by nechtěl úžasnou halu Martiny Sáblíkové? Národní knihovnu Jana Kaplického, kterou Andrej Babiš slíbil přece jen postavit na Letné navzdory tradičním politikům, vůči kterým se tak rád vymezuje (totiž Klausovi a Zemanovi)? Vdova po Janu Kaplickém byla slibem tak dojatá, že se stala radní za hnutí ANO a spolu s primátorkou Krnáčovou by pro šéfa obě udělaly snad všechno. Nedivím se jim. Kdo by nechtěl přehlednější a spravedlivější daňový systém? Kdo by nechtěl snížit počet ministerstev? Cožpak by někdo mohl protestovat proti zeštíhlení byrokracie a snížení administrativy? Že slíbené snižování administrativy a byrokracie muselo začít přijetím 40 tisíc nových úředníků, je pochopitelné.

No a co? Státní aparát musí být na tak rozsáhlé změny připraven a každý vidí, že původní počet úředníků by tak razantní snížení úředníků bez navýšení počtu úředníků nemohl zvládnout. Kdo by nechtěl snížit sociální pojištění, a naopak rychle zvýšit výdaje na obranu naší země?

Andrej Babiš jako mesiáš slíbil lidem naději v lepší život a ve spravedlnost. Slíbil, že za jeho vedení bude vyrovnaný rozpočet a dojde ke stabilizaci státního dluhu, protože přivede skutečné odborníky. Alenu Schillerovou, která je ochotna stabilizovat státní dluh kdykoliv a v jakékoliv výši, Jaroslava Faltýnka, který pro zlepšení politické kultury sepsal manuál ve svém deníčku, nebo Karla Havlíčka, který oproti tradičním stranám s přehledem zvládá práci několika ministrů najednou.

Babiš slíbil všem občanům, že pro nepoctivé za jeho vlády nebude v politice místo. Slíbil levná mobilní data a čtvrtého operátora, který jako štika v rybníku donutí ostatní zlevnit služby občanům. Babišova vláda slíbila elektronickou komunikaci se státem, podnikatelům slíbila průhlednost a předvídatelnost ve všech změnách, které se budou vyhlašovat vždy pouze k 1. lednu. Pro podnikatele budou termíny i povinnosti jednoduché a přehledné. Pokud slib vláda (vinou opozice) nedodrží, zavede Babiš pro stát sankce. Bude podporovat malé rodinné firmy. Bude podporovat podnikání na venkově a založení firmy bude díky němu rychlou záležitostí, tzv. na jeden papír.

Také bych chtěl poděkovat za Babišem garantovanou nezávislost státních zástupců, zrychlení soudních řízení a nemožnost zasahování politiků do živých trestněprávních kauz. Kdo by nechtěl, aby se za něj jeho děti nestyděly? A že je sám trestně stíhaný udavač? No a co? Pro většinu voličů byl balzámem na duši Babišův slib, že dojde ke snížení náhrad poslancům, k zamezení kumulace placených politických funkcí a v horších časech ke zmrazení platů politiků. Ještěže za vlády Andreje Babiše žádné horší časy nehrozí. Andrej je náš, říkají jeho voliči, Andrej nám rozumí. Proto ho budeme volit až do roztrhání těla.

Za tohle všechno bych chtěl Andreji Babišovi poděkovat, kdyby to šlo. Jenže sliby, ke kterým ho inspiruje křišťálová koule a Marek Prchal, zůstávají z větší části nesplněny. Jinými slovy – většinou své voliče i nás ostatní obelhává a podvádí. Uvědomí si to jeho voliči? Nebo mu opravdu ještě někdo, kdo má všech pět pohromadě, věří? Na splnění slibů měl osm let.

Ať už volby vyhraje kdokoliv, je jasné, že zase bude líp, že bude větší spravedlnost, nové dálnice a podobně. Jisté je, že budou nové daně a státní dluh, co ho Babiš se Schillerovou a dalšími kumpány nasekali, jen tak z našich životů nezmizí.

Pro Neovlivní.cz Jan Hrušínský, principál Divadla Na Jezerce, 21. září 2021

Zdroj náhledové foto: Divadlo Na Jezerce

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: ,