Jan Hrušínský: Dotace sem, dotace tam

Dubnové vzestupy a pády podle principála Divadla Na Jezerce.

Sledujete kauzy kolem „odklánění“ dotací? Tu mizí z fotbalu, tenisu či jiného sportu, tu ze stavebnictví či z jakéhokoliv dalšího oboru. Třeba sokolům z Tyršova domu. Řeč je o desítkách a stovkách milionů, nezřídka i miliardách korun, které se v České republice ztrácejí jak na běžícím pásu. Kladu si otázku, jak je možné, že tyto peníze potom nikde nechybí. Zmizí desítky milionů – a tenis se hraje dál, když prezident ČTS Ivo Kaderka sedí ve vazbě. Policie ho viní z dotačního podvodu a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což mu hrozí cca 10 let vězení. Fotbalisté kopou dál do míče i přes miliardové ztráty dotací – přičinlivý Miroslav Pelta prý s dalšími obviněnými ovlivňoval přidělování dotací předem vybraným příjemcům. Byl odsouzen na 6 let do vězení s verdiktem vinen, zatím nepravomocně. Ministerstvo školství, které dotace rozdělovalo, vyčíslilo náhradu způsobené škody na 1,116 miliardy korun.

Foto: Divadlo Na Jezerce

A co teprve proslulá kauza ROP Severozápad, kdy zločinná skupina politiků a podnikatelů zmanipulovala podle žalobce dotace za 14 miliard korun, ta nemluví za všechno? Dálnice se u nás nestaví v délce, rychlosti, ani kvalitě jako v Polsku, Rakousku nebo kdekoliv na Západě, zato se za mnohem vyšší ceny donekonečna opravují, rozkopávají a uzavírají znovu a znovu, stále dokola – i když politici před volbami stříhají pásky, jako kdyby stavby byly dokončeny –, po volbách se opravuje vesele dál.

Slýcháme o předražování zakázek na mnoha radnicích, využívání tzv. bílých koní při sjednávání zakázek, kdy úřad údajně uzavře předraženou smlouvu se stavební firmou, nebo příhodným jednotlivcem. Ten potom najme jinou firmu, která zakázku zhotoví za obvyklou levnější cenu. Případně údajně předraženou zakázku nezhotoví celou, ale radnice ji prý většinou okamžitě převezme a cenu v plné výši ihned proplatí. Co na to kontrolní úřady? Úřadují i v těchto případech?

Národní centrála proti organizovanému zločinu obvinila před třemi roky tři osoby v kauze podvodu kolem dotací z EU. Princip podle vyšetřovatelů spočíval v zakládání offshorových společností, pomocí kterých muži vytvářeli fiktivní nabídky a výběrová řízení. Na smyšlené projekty se jim takhle podařilo vylákat 130 dotačních milionů. Držme palce, aby kauza byla vyšetřena a nakonec i spravedlivě se všemi důsledky souzena.

Česká obec sokolská – další známá kauza – přišla o desítky milionů získaných z příspěvků a dotací, přesto jsem nezaznamenal, že by sokolové v Tyršově domě či jinde museli svou činnost rušit. Co fiktivní zemědělci? Také jste o nich slyšeli? O účelovém dělení zemědělských farem kvůli dotacím? Neorají ani nezasejí, ale dotace sklízí obrovské. Jakpak je na tom s dotacemi Agrofert a další firmy v holdingu miliardáře Babiše, který byl mnoho let ve střetu zájmů, čerpal dotace na malé velké firmy jako nechvalně proslulé dotační Čapí hnízdo, podle politikových slov jeho nejlepší podnikatelský nápad? Soud stále není u konce, politický byznysmen však podle Forbesu během své politické kariéry zvýšil svůj majetek o desítky miliard korun. Chybí někde tyto peníze, nebo nechybí? Co jeho účast v kauze Pandora Papers? Obvinění z krácení daní ve Francii? Bude ten pán znovu českým premiérem? To by byl gól! Sice do vlastní branky, ale příklady ze sousedních zemí mluví jasnou řečí.

O dotacích v kultuře raději nemluvit, nemá to cenu. Jedni ukazují, že to umí bez dotací, druzí bez dotačních sto padesáti milionů ročně nevytvoří ani recitační pásmo pro děti. O zakázce jedné vinohradské opravy za tři miliardy korun, kvůli níž někomu stojí za to opustit i místo v Bruselu, už byla řeč a zřejmě ještě mnohokrát bude.

Další otázka, která člověka napadá – proč stát donekonečna rozdává dotace, které po odcizení v dotovaném oboru nechybějí? Odpověď neznám.

Napadá mě jedině citát z díla českého velikána Járy Cimrmana: „Je to marné, je to marné, je to marné.“

Přeji všem čtenářům hezké jaro a věřme, že jednou bude líp.

Pro Neovlivní.cz Jan Hrušínský,
principál Divadla Na Jezerce, 29. dubna 2024

Zdroj náhledové foto: Divadlo Na Jezerce

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email