Jan Hrušínský glosuje: Ošklivý čumák českého pokrytectví

Březnové vzestupy a pády principála Divadla Na Jezerce

Když jsem byl malý kluk, miloval jsem knížku Dětské etudy, kterou napsal Ludvík Aškenazy. Je o malém človíčkovi, který prostřednictvím vyprávění a dialogu s tatínkem popisuje svět viděný dětskýma očima.

„Tati, ten je rozvážkový, viď?” říká človíček o pohřebním voze, ve kterém by chtěl sedět vždycky jen vedle šoféra. Nebo vypráví o ošklivém psu paní mlékařky, pro kterého nikdy neměl dobré slovo, a kdykoliv šel s tatínkem nebo maminkou nakupovat do mlékárny, posmíval se jeho ošklivosti a mluvil o něm jako o ošklivém čumákovi. Jednou ale človíčka poslali pro mléko samotného. Musel do krámu projít kolem ošklivého čumáka úplně sám a zachvátil ho strach. „Ty jsi ale hezký čumáček,” říkal najednou človíček a hluboce se přitom styděl za svoje pokrytectví.


Jan Hrušínský ve své ředitelské kanceláři v Divadle Na Jezerce. Foto: David Binar, Neovlivni.cz

Na nejčestnějším místě naší země sedí člověk, který kdysi možná o Ošklivém čumákovi a pokrytectví také četl. Možná, alespoň to rád zdůrazňuje, četl mnoho důležitých knih. Bohužel na všechno dobré, co v nich bylo napsáno, dávno zapomněl. Dnes a denně nás bez špetky studu zahrnuje pokrytectvím, kterému se nechce ani věřit.

Svět zachvátil smrtící čínský virus covid-19, který unikl z Wu-chanu a kvůli němuž prožívá lidstvo nevídanou pandemii. Umíráme, jsme omezováni na občanských právech, volném pohybu a cestování, svobodě, děti nesmí chodit do škol, někteří nesmíme podnikat, nosíme roušky a záchranu vidíme v očkování. Díky členství v Evropské unii máme naději, že budeme očkováni kvalitními a prověřenými vakcínami Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, které vznikly úsilím mnoha vynikajících vědců a milionům lidí už pomohly.

V tu chvíli náš pokrytec začne západní vakcíny zpochybňovat a vyprávět o kvalitách neprověřených ruských vakcín, které hned pro celý národ nelegální cestou objedná, aniž by se ptal na mínění odborníků, nebo dokonce vlády, kterou jmenoval. On sám se ovšem mezi prvními nechal očkovat nejkvalitnější americkou vakcínou, kterou získal jen díky tomu, že naše země je členem Evropské unie, jejíž vlajku před lety vyvěsil na Pražský hrad a kterou beze studu před svými voliči pomlouvá. Narušuje spojenecké dohody a chce referendum o vystoupení z EU. Prý kvůli kvalitě demokracie. Je údajně prezidentem dolních deseti milionů. Pravda je taková, že užitečný je možná pro horních deset tisíc. Aniž by se kohokoliv ptal, prudce otočil kormidlo prosperující prozápadní země východním směrem. Tam, kde už jsme před listopadem 1989 byli. Budoucnost vidí v uhlí, v Rusku a v Číně. Když vypukla čínská virová pandemie, přinutil vládu, aby nakoupila předražené ochranné roušky v Číně, donutil ji dokonce, aby se čínským bednám s nefunkčními rouškami jela klanět na Letiště Václava Havla a sehrála tam před světem a miliony českých občanů pokryteckou hru o politickém významu a velkorysosti údajné čínské pomoci. Sám pro sebe a svoje lidi přitom objednal roušky s certifikátem EU. V objednávce desítek tisíc ochranných roušek pro Hrad údajně stojí, že musí být z EU.

Prezidentství zahájil tím, že k smrti vyděsil staré lidi hrozbou přívalu muslimských imigrantů. Valí se jich k nám, říkal tehdy, miliony. To se nestalo. Děsil a strašil bezbranné důchodce terorismem, kterého se prý u nás dopustí muslimští uprchlíci ze Sýrie a z Afriky. Zároveň ten starý pokrytec bájil o Moskvě a prosazoval zrušení vízové povinnosti pro občany Ruska. Nevadilo mu, že tam žije přes 20 milionů muslimů, kteří by se přes nás skutečně začali valit na Západ. Především do Německa, Francie a Velké Británie. Strašil Čechy pumovými útoky muslimských migrantů a beze studu přitom přímo mezi ně poslal do Londýna studovat svou dceru Kateřinu. Nikoliv do Moskvy nebo Pekingu, ale na Západ.

Kdykoliv ho vidím, mám před očima Ošklivý čumák českého pokrytectví.

Pro Neovlivní.cz Jan Hrušínský, principál Divadla Na Jezerce, 21. března 2021

Náhledové foto: David Binar/neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email