Jan Hrušínský: Umožníme kupčíkovi, aby se skryl před soudy na Hradě?

Listopadové vzestupy a pády principála Divadla Na Jezerce

Třicet tři let po listopadu 1989 se demokraté na sociálních sítích, doma i v hospodách hádají kvůli kandidatuře Petra Pavla, který má dva měsíce před prezidentskou volbou největší šance na vítězství.


Jan Hrušínský v představení Občan první jakosti.
Foto: Divadlo na Jezerce / Martin Šimral

Připomíná mi to přímou volbu v roce 2013. Tehdy byl ve stejném období v průzkumech s více než 30 % jasným favoritem bývalý premiér Jan Fischer. Zeman měl kolem 6 % a nikdo ho nebral vážně. Měl za sebou několik neúspěšných pokusů Zemanovců, tehdejší SPO, o návrat do politiky. My, čeští demokraté, jak už je zřejmě naším zvykem, jsme se zatím mezi sebou začali hádat, zda je nás Jan Fischer hoden, protože byl před listopadem nějaký čas v KSČ. Proti skutečně nebezpečnému Zemanovi a jeho členství v KSČ přitom neprotestoval nikdo, všichni se vrhli na favorita Fischera.

Náhle byl z nejoblíbenějšího českého expremiéra rudý milicionář, kdosi oblepil republiku billboardy, na kterých byl Fischer vyobrazen v milicionářské uniformě, přestože s lidovými milicemi neměl nikdy nic společného. Jeho nedávní obdivovatelé mu přisoudili přezdívku želé a vysmívali se mu všude, kde mohli. Ti, co se s ním snažili v době, kdy byl premiérem, kamarádit, rychle zmizeli. Významný člen Fischerova volebního štábu (později se ukázalo, že pracoval de facto pro Zemana a dostal pak na Hradě trafiku) prosadil, aby Fischer během Vánoc 2012 kampaň přibrzdil a nechal lidi vydechnout, zatímco Zeman oblepil celou republiku billboardy a plakáty placenými bůhví kým a pomalu, ale jistě začal Fischera zadupávat do země. Ve druhém kole lhal v televizních debatách, jako když tiskne, den před rozhodující volbou, kdy už se nesmí inzerovat, vyšel v nejčtenějším bulváru celostránkový inzerát proti Karlu Schwarzenbergovi – od A do Z vylhaný – a cesta na Hrad byla volná.

Deset let hulvátství a lží, kterými se Zeman zapsal do historie Pražského hradu, nás poznamenalo všechny. Jak říkal Václav Havel: „Zbabělá politika rozvíjí zbabělost i ve společnosti. Statečná politika mobilizuje naopak i lidskou společnost.”

Jsme nepoučitelní? Jakmile se stal generál Pavel favoritem, rozjela se proti němu kampaň podobná té, kterou odstartovali Zemanovci proti Janu Fischerovi. A část demokraticky smýšlející veřejnosti se namísto protestů proti skutečně nebezpečnému komunistovi Babišovi okamžitě ochotně přidala. Jako přes kopírák z prezidentské volby 2013.

Jak je možné, že nikdo neprotestuje proti kandidatuře nejhoršího prezidentského kandidáta, jakého Česká republika zažila? Fakt, že usvědčený slovenský agent StB, obžalovaný z rozkrádání evropských dotací, člověk s otřesným střetem zájmů a ostudnými kauzami po celém světě, jako třeba odhalení jeho jména ve skandálu Panama Papers, fakt, že se takový člověk smí o funkci českého prezidenta legálně ucházet, je ostudou všech našich dosavadních politiků. Ti bohužel dodnes nenašli odvahu stanovit pro přímou prezidentskou volbu, když už si ji prosadili, jasná pravidla. Vždyť kandidát na nejvyšší ústavní funkci nepotřebuje ani čisté lustrační osvědčení!

I prokázaná lež je legitimním nástrojem k cestě na Pražský hrad. Kde je slibovaná korespondenční volba, která by umožnila statisícům Čechů naplnit jejich právo volit ze zahraničí? To jsou s největší pravděpodobností právě ony chybějící hlasy pro demokracii, které by alespoň trochu snížily dosavadní převahu dezolátů a vyčůraných prospěchářů, jaká se ukázala ve dvou minulých přímých volbách.

A my se mezi sebou znovu hádáme kvůli demokratickým kandidátům, které kdosi označil za nedůvěryhodné. Opravdu ochotně naletíme na všechno, co nám servíruje ruská GRU, anebo stará KGB, StB a bůhví kdo ještě? Vážně naletíme na všechno, co čtenářům předhodí Parlamentní listy, Prchal a podobné dezinformační kanály? Umožníme svou touhou po dokonalém kandidátovi nepoctivému kupčíkovi, který neumí ani pořádně česky, aby se před soudy beztrestně ukryl na Pražském hradě?

Nic jiného totiž útoky na demokratické kandidáty nemohou přinést. Nezkusíme o tom trochu popřemýšlet?

Pro Neovlivní.cz Jan Hrušínský,
principál Divadla Na Jezerce, 20. listopadu 2022

Máme radost, že Jan Hrušínský bude s Neovlivní.cz spolupracovat i v roce 2023. Jeho další text najdete v únorovém časopise, který právě připravujeme. K mání je v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Divadlo Na Jezerce

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email