Jan Hrušínský: Panoptikum? Kocourkov? Česko 2020

Říjnové vzestupy a pády podle principála Divadla Na Jezerce

Aféra plukovníka Prymuly zastínila všechny další kauzy vládního ansámblu agenta Babiše. A to je co říct! Plukovník je smolař. Z nemocnice v Hradci Králové musel odejít nejen kvůli zřízení centra alternativní čínské medicíny, na kterém spolupracoval s Jaroslavem Tvrdíkem (co tenhle člověk všechno nestihne), ale i kvůli desítkám milionů korun spojených s firmou své dcery. Později musel odejít i z ministerstva zdravotnictví, protože jako náměstek ministra ze Superstar nebyl schopen získat bezpečnostní prověrku. Copak má pan plukovník asi na svědomí, že nevyhovuje podmínkám pro získání bezpečnostní prověrky?

Nyní jako ministr zdravotnictví dle nových zákonů bezpečnostní prověrku nepotřebuje (sic!), přesto ho i z této funkce po měsíci vyhodili, protože se zapletl do tenat pražského, nebo chcete-li brněnského bosse eFka – Jaroslava Faltýnka –, nepostradatelné figury hnutí ANO. Nechal se s ním totiž hloupě nachytat o půl dvanácté v noci bez roušek v odlehlé restauraci (sic!) na Vyšehradě, kde se čirou náhodou tou dobou procházel jeden bulvární fotograf. Týden před tím plukovník sám všem restauracím v České republice nařídil zavírat v osm večer, přes den mít otevřené pouze výdejové okénko. Zemanovec Prymula. Muž z Ria. Smolař.


Jan Hrušínský ve svém divadle v éře covidu Foto: Divadlo Na Jezerce

Od bosse Babiše se začínají kvapem odvracet voliči, takže premiér okamžitě po provalení aféry veřejně vyhlásil, že plukovník musí odstoupit. Jinak ho prý sám odvolá. A hned potom se jel zeptat prezidenta Zemana, jestli smí Prymulu odvolat, i když ví, že plukovník je zemanovec. A narazil. Covid sem, covid tam, Zemanovi se to nelíbí a musí si vše rozmyslet. Za pět dní prý dá Babišovi vědět. Možná prezident Prymulu nakonec odvolá, ale Babiš si musí uvědomit, že projekt Zemanova kanálu Dunaj–Odra–Labe se znovu o pár miliard prodraží. A jádro bude Rusů. Přes to nejede vlak. Než ale plukovník z ministerstva už podruhé vyletí, dostane na cestu od Zemana Řád bílého lva. Nejvyšší české vyznamenání. Uznejte, že tohle by nevymyslel ani George Orwell.

Babiš je zkušený agent a řídí se heslem Důvěřuj, ale prověřuj. Když v září jmenoval Zemanova muže ministrem zdravotnictví, poslal s ním na ministerstvo jednoho ze svých zlatem placených píáristů Marka Hanče ze stáje Marka Prchala. Ten byl plukovníkovi nepřetržitě za zády, psal mu projevy k národu, učil ho, jak je přednášet, rozhodoval o tom, kdy ministr vystoupí před novináře, kdy ne, a především co jim řekne. Vyhrožoval dokonce novinářům, že domluvené natáčení s ministrem nebude, pokud budou fotografovat a natáčet i jeho. Ta Prchalova parta je vůbec vzácná sbírka lidských charakterů, kterým záleží především nikoliv na zájmech České republiky a jejích občanů, ale na svém vlastním prospěchu. Ať se děje, co se děje. Estébák–neestébák, hlavně když to sype. A ono to sype. Cynismus, s jakým se Marek Prchal a další autoři podvodných sdělení typu Čau, lidi! prodávají někdejším předlistopadovým komunistům a spolupracovníkům Státní bezpečnosti, je diskredituje pro jakoukoli slušnou existenci mezi lidmi v neúprosně se blížící budoucnosti. Zatím je jim to jedno. Pocit moci a vůně peněz není nic nového. To už věděl doktor Faust a mohl by nám vyprávět, kam až ho ďábel Mefisto svými sliby dohnal. Jenže, kdo chce kam…

Je tu jeden zásadní rozdíl. Johann Wolfgang Goethe Mefista popisuje jako inteligentního čtveráka, zatímco náš čert II. kategorie ovládající přes Marka Prchala Českou republiku je i svými nejbližšími spolupracovníky a koaličními spoluviníky označován za obyčejného d*bila. Tak si to přeberte. A nebojte se, bude líp.

Text vyšel v listopadovém tištěném časopise Neovlivní.cz, kde Jan Hrušínský pravidelně publikuje. Předplatné nyní můžete věnovat i jako dárek ZDE.

Zdroj náhledové foto: Divadlo Na Jezerce.

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email