Jan Hrušínský píše pro tištěný magazín Neovlivní.cz

Březen 2018


Přišlo jaro. Občas svítí i sluníčko – ne, prosím vás, nic jiného tím nemyslím, prostě mám rád na obloze slunce, rozumíte? S příchodem jara přišlo v březnu i několik dobrých zpráv. Nevím, jak vás, ale mě vyloženě potěšila zpráva, že ruský hacker Nikulin byl vydán do USA, kde se v letech 2012–2013 dopustil závažných trestných činů. Když uvážíte, kdo se u nás pokoušel průchod práva a spravedlnosti ovlivnit a v podstatě znemožnit, je výsledek o to cennější a potěšující. Nejen proto, že se Česká republika po delší době zachovala jako suverénní demokratická země, jako právní stát a spojenec, na kterého je možné se spolehnout, ale i pro zjištění, že člověka, byť sebevýše postaveného, který hájí ruské zájmy více než české, není třeba brát vážně. Ne že by všechno bylo tak růžové a tak zalité sluncem, jak by si jeden přál, ale dobré. Ne?

Vlastně ani nevím, jestli se mi chce komentovat čínský výlet tří nebezpečných kašparů, jejichž jediným životním smyslem je vlastní blahobyt, tučná bankovní konta a povýšený pocit pofiderní moci. Nechce.

Tohle mě ale zaujalo. Svým zraněním v nemocnici podlehl hrdina nedávného teroristického útoku ve Francii, policista Arnaud Beltrame. Nechal se dobrovolně vyměnit za rukojmí držená islámským extremistou v supermarketu ve městě Trèbes. Správný chlap se srdcem na svém místě. Nenápadný poctivý člověk, který nedělal svoji práci kvůli zisku, ale proto, aby ji dělal dobře. „Podplukovník Arnaud Beltrame položil život za svou vlast. Francie nikdy nezapomene na jeho hrdinství,“ řekl francouzský ministr vnitra a podobná slova použil i prezident Emmanuel Macron.

Ve stejné době se tři ostravští policisté vyfotili s hrdinou našeho světa, dvojnásobným nájemným vrahem Jiřím Kajínkem. S fotografií se pochlubili na sociálních sítích, kde se vzápětí spustila lavina odsuzujících komentářů. Policie ČR považuje počínání tří policistů za ohrožení profesní cti, ministr vnitra v demisi označil jejich počínání za nevkusné. Správně. Jenže, kdo udělal z vraha celebritu? Hrdinu, který je zván na besedy do kulturních domů (sic!) nebo na autogramiády do předních knihkupectví? Nepózovala náhodou jako první s tímto vrahem před kamerami první dáma České republiky? Neviděli jsme všichni, jak kvůli volebním ziskům dostal milost od českého prezidenta?

Dobrou březnovou zprávou bylo vyhoštění tří Rusů z jejich pražské ambasády (vyhodil bych jich víc, ale díky za tyhle) kvůli použití bojové látky Novičok ve Velké Británii a ničím nepodloženému ruskému obvinění, že Novičok možná pochází z ČR. Na Hradě zabarikádovaný prezident okamžitě přestal hledat údajný Peroutkův článek i svého čínského poradce a hledá sovětský bojový jed. Tak hodně štěstí.

Je jaro. Přichází slunce, po dlouhé zimě zvolna ledy tají, přichází sluníčko a já říkám, it´s all right.

 

Jan Hrušínský pro Neovlivní.cz / 31. března 2018

Autor je principálem Divadla Na Jezerce

 

Esej Jana Hrušínského najdete pravidelně v aktuálním čísle tištěného magazínu Neovlivní.cz. Cesta k něm vede tudy: