Jan Hrušínský: Proč lidé volí podvodníky

Květnové vzestupy a pády podle principála Divadla Na Jezerce

Podle newyorského soudu měla pornohvězda Stormy Daniels převzít od Donalda Trumpa úplatek ve výši 130 tisíc dolarů (cca 2,8 mil. korun) za mlčení o svém poměru s ním. Nebýt tohoto úplatku, který jí měl Trump posílat prostřednictvím svého právníka v několika splátkách podvodně vedených jako platby za právní služby, mohla v roce 2016 ohrozit Trumpovo vítězství v prezidentských volbách a zmařit jeho pobyt v Bílém domě. Svět by dnes možná vypadal jinak. Nejzávažnější částí obžaloby bylo zmíněné falšování finančních záznamů. Dvanáctičlenná porota rozhodla jednomyslně. Vinen. Ve všech třiceti čtyřech bodech obžaloby. Taková ostuda. Kandidát na prezidenta USA!

Foto: Divadlo Na Jezerce

O Trumpovi dnes každý může vědět, že jako první prezident USA odmítl uznat svou volební porážku. Pokoušel se dokonce manipulovat volební výsledky a pro svoje setrvání v Bílém domě začátkem roku 2021 málem vyvolal občanskou válku, když povzbuzoval své příznivce k útoku na Kongres Spojených států amerických. A nyní poprvé v historii americké demokracie kandiduje na nejvyšší post v zemi člověk s cejchem zločince. Co se asi děje v hlavách ctihodných republikánů? Strany, která v minulosti generovala prezidenty, jako byl Abraham Lincoln nebo ve dvacátém století Ronald Reagan? Strana, která relativně nedávno chtěla za prezidenta Johna McCaina?

Co lidi vede k tomu, aby volili zločince? Soudem uznané lháře a podvodníky, kterým jde jen o vlastní prospěch? Upřímně by mě to zajímalo. Proč tolik lidí na celém světě touží mít v čele své země prokazatelné spolupracovníky totalitních tajných služeb, trestně stíhané osoby obviněné z krádeží, mnohdy i vlastizrádce, nebo jako u nás v roce 2013 notoricky známého lháře a alkoholika? V některých případech lidé do svého čela volí i válečné zločince, na které Mezinárodní soudní dvůr v Haagu vydal zatykač? I když v Rusku jde spíše o volební podvody a manipulace s hlasy ubohých Rusů. Ale stejně. Co voliče na celém světě vede k výběru takových kandidátů? Nevědomost? Ne. Vždyť o podobných lidech se přece ve 21. století ví všechno. Tolik důkazů je dnes a denně předkládáno. Ostatně mnozí z nich své podvody či lži a nepřístojnosti prezentují zcela veřejně v přímém přenosu před očima milionů lidí. Každý dnes může vidět, jak se kdo chová, co říká a co dělá. Jaké jsou jejich sliby a jaká je potom realita.

Jak je to asi s jejich svědomím? Mají vůbec nějaké? Jsem přesvědčen, že mají a je jen otázkou času, kdy se v nich probudí a začne hlodat. Zvláštní lidé se zvláštní náturou. V Americe třeba v minulosti Nixon nebo současný Trump. Co svědomí Vladimira Putina nebo ve světovém měřítku zanedbatelných, ale také zvolených osob typu Babiše, Fica, Orbána, Zemana, Okamury, Lukašenka? Co Marina Le Penn, Wilders nebo Farage, co představitelé extremistických stran korumpovaných Ruskem jako třeba německá AfD? Co asi říká svědomí Václava Klause a všech jemu oddaných představitelů bizarních straniček, jako je Trikolora nebo Svobodní? Že by Klaus udělil svému svědomí široce koncipovanou amnestii? Jsem v pokušení tomu věřit.

Ale vraťme se do světa. Co odporní teroristé z hnutí Hamás? Co Tálibán? Asadovi zabijáci, kteří s leteckou podporou Kremlu povraždili stovky civilistů a tisíce jich těžce zranili při útoku na zdravotnická zařízení v Sýrii v roce 2019? Co Zemanův přítel Lavrov a jeho schůzky s Hamásem bezprostředně před teroristickým útokem na Izrael 7. října 2023? Co návštěva íránských bojovníků zla v Moskvě krátce před bombardováním Izraele? Co politici z různých koutů světa oddaní Kremlu?

Máme celé léto na to, abychom přišli na odpověď. Obávám se, že ji nenajdeme. Tak si to léto alespoň užijme. Mějte se krásně.

Pro Neovlivní.cz Jan Hrušínský,
principál Divadla Na Jezerce, 3. června 2024

Zdroj náhledové foto: Divadlo Na Jezerce

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email