Jan Hrušínský: Stav nouze a bídy české politiky

Únorové vzestupy a pády principála Divadla Na Jezerce

Babišova vláda udržuje Českou republiku řadu měsíců v nouzovém stavu. Naposledy byl prodloužen o čtrnáct dní proti vůli Poslanecké sněmovny – a podle názoru právníků – protiústavně. Domnívám se, že důvodem neustálého prodlužování nouzového stavu není boj proti covidu a záchrana lidských životů, ale snaha o nekontrolované zadávání státních zakázek bez výběrového řízení, což je v nouzovém stavu možné.


Principál Jan Hrušínský. Foto: Divadlo Na Jezerce

V únoru vyšlo najevo, že ministr Hamáček vybral k dodávkám antigenních testů pro žáky ve školách firmu Tardigrad International Consulting s.r.o., která podmínky tendru nesplňuje. Firma byla údajně založena v roce 2016 britskou společností TILP jako její česká pobočka. Ta sama vznikla na jednom miniostrůvku v Karibiku se základním kapitálem ve výši dvou britských liber, což obnáší šedesát korun českých. Zmíněná česká pobočka firmy Tardigrad International Consulting s.r.o. je na tom finančně lépe, neboť údajně disponuje základním kapitálem ve výši jednoho tisíce korun českých. Jednatelkou je paní Jírovcová. Ze záznamníku se ovšem údajně ozývá jen ruština. Předseda ČSSD, místopředseda vlády ČR a ministr vnitra Hamáček nemohl vybrat lépe. Na Pražském hradě mu tleskají, ruštině tam rozumějí líp než češtině, takže Jan Hamáček asi dostane 28. října na rozloučenou Řád bílého lva.

Mnohokrát vyhozený Prymula dostal stejné vyznamenání od prezidenta za drzost, s níž loni během lockdownu navštívil restauraci, která měla být podle jeho nařízení zavřená. Že je plukovník ve formě, prokázal i jako Babišův poradce při návštěvě fotbalu na Tvrdíkově Slavii. I Tvrdík je filuta. Před pár lety se živil tím, že držel Paroubkovi tašku a deštník, když po nich občané házeli vajíčka. Dnes má ten poctivec pohádkové bohatství jako prostředník Zemanovy čínské expanze do České republiky. Bez něj a jeho hedvábné pozice by dnes vláda ANO, ČSSD a KSČM neměla ani roušku.

Tak tedy firmu Tardigrad International Consulting s.r.o. vybralo Hamáčkovo ministerstvo vnitra, aby českým školákům dodala 3 654 000 antigenních testů po 65 Kč za kus, celkem za 237 510 000,- Kč. To se nelíbilo předsedovi vlády Babišovi, který prosazoval jinou firmu – Chironax, jež nabízela stejnou dodávku také draze, zato ale v zájmu premiéra.

Hamáček se těšil, co všechno si připíše, včetně zásluhy na záchraně životů našich školáků, takže na Twitteru reagoval prudce: „Nechápu, proč pan premiér bojuje za firmu, která se i jeho jménem snažila od pondělí zakázku nestandardně získat.” Měl na mysli firmu Chironax, před kterou údajně varovala BIS a která podle Hamáčka vyvíjela na výběrovou komisi nepřípustný nátlak. Premiér tvrdí, že podezřelá je naopak firma vybraná Hamáčkem. Vítězové zakázek, o které se tahají dvě vládní strany, aby těm „svým” mohly poslat na účet stovky státních milionů, často miliardy, ač obvykle nesplňují podmínky tendrů, bývají v hledáčku BIS, mívají nejasnou vlastnickou strukturu a většinou temnou minulost.

Člověk by si myslel, že sleduje boj dvou gangů ruské mafie o tučnou kořist!

Není to pravda, milí čtenáři, sledujeme v demokratické zemi brutální přetahování mezi ztrácejícím hnutím ANO a jeho ubohým partnerem, zdecimovanou ČSSD. Co teprve až se tihle mamlasové začnou rvát o přiklepnutí dostavby jaderné elektrárny Rusku, nebo Číně!

Jejich placená společnice KSČM počátkem února začala tušit, že 4 % volebních preferencí není, co potřebuje, a v otázce nouzového stavu Babiše poprvé zradila. Komunisté dělají zásadní věci vždycky v únoru. ČSSD má 3 % ve volebních průzkumech už řadu měsíců, ale s Hamáčkem, Maláčovou a Zaorálkem stále netuší nic. Trestně stíhaný premiér dobře ví, že klesající preference jeho byznysového hnutí pro něj znamenají nejen ztrátu klíče k miliardám, ale i kriminál.

Obávám se, že tento způsob nouzového stavu odhaluje především stav nouze a bídy české politiky.

Pro magazín Neovlivní.cz Jan Hrušínský, principál Divadla Na Jezerce, 22. 2. 2021.

Zdroj náhledové foto: Divadlo Na Jezerce

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: