Jan Hrušínský: Zlo v obyčejné lidské lhostejnosti

Lednové vzestupy a pády principála Divadla Na Jezerce

Píšu tento sloupek jen pár dní před druhým kolem prezidentské volby, a neznám tedy její výsledek.

Jan Hrušínský v představení Občan první jakosti.
Foto: Divadlo na Jezerce / Martin Šimral

Naše hra „Občan první jakosti“ v Divadle Na Jezerce klade otázku, zda má mít každý volební právo. Moderátor zábavné televizní show, která se v přímém přenosu zvrtne, říká v jistém okamžiku divákům: Jen si představte, jak by se nám žilo, kdyby nám ti blbci nekazili volby!

Při každém představení na tomto místě zažíváme smích a bouřlivý souhlas publika. Chytré lidi věta neurazí a hloupí netuší, že je řeč právě o nich.

V naší hře ale chybí kategorie občanů, kterým je jedno, kdo bude jim i nám ovlivňovat život, a svého práva jít ke svobodným volbám nevyužijí a nechají o sobě i o nás rozhodnout jiné. Chybí kategorie těch, kteří touží po dokonalém kandidátovi, který by jich byl hoden. Alespoň tak se mnozí z nich vyjadřují na sociálních sítích.

Pamatuji si, jak často jsem při minulé přímé prezidentské volbě od těchto lidí slyšel, že profesor Jiří Drahoš je pro ně nevýrazný a že nemají koho volit. Při první přímé volbě podobní lidé zase říkali, že kníže Schwarzenberg je starý, že nemluví dobře česky a jeho číro je jen marketingový produkt a že přece nebudou do čela státu volit šlechtu. A k volbám nešli.

Je jim asi lhostejné, že i kvůli jejich chybějícímu hlasu posledních deset let z Pražského hradu mohl Miloš Zeman škodit občanům České republiky i všem jejím spojencům.

Stejní lidé dnes vykřikují, že generál Pavel má komunistickou minulost, a celý leden tihle také demokraté nemluví o ničem jiném než právě o nedostatcích demokratického kandidáta. Nechtějí rozvědčíka, nechtějí komunistu, jsou dotčeni, když jim někdo naznačí, že možná vinou jejich lhostejnosti bude na Pražském hradě ještě horší vydání Ing. Zemana – Ing. Babiš, o jehož minulosti ani o přítomnosti neřeknou ani slovo. Nejdou k volbám, protože oni jsou proti komunismu.

Znovu připomínám, že píši tyto řádky ve zjitřené atmosféře těsně před finální volbou. Patřím k těm, kteří chtějí na Hradě skutečného zástupce České republiky, zástupce slušnosti a nositele klidu a řádu. Volím proto generála Petra Pavla.

Tato slova čtete v době, kdy už všichni víme, jak volba dopadla. Víme, zda se nový prezident České republiky bude řídit Ústavou, nebude překračovat své pravomoci, bude dodržovat české zákony a dbát na zájmy země i všeho lidu. V horším případě čtete tento sloupek ve chvíli, kdy právě probíhá příprava privatizace České republiky, včetně Pražského hradu, a připravuje se naše zařazení do svěřenského holdingu.

Vidím, že stále ještě nejsme úplně svobodní. Věřím, že jednou budeme. Až přestaneme cítit ohrožení svobody a demokracie, bude-li zvolen opoziční kandidát, kterého my bychom nikdy nevolili. Až se přestaneme předhánět v přesvědčování, koho má kdo jít volit, a přestaneme zveřejňovat, koho volíme. Až zmizí závody celebrit, které se předhánějí (ano, píši to u vědomí výše uvedeného) v možnosti dát lidem příklad, koho mají svobodně zvolit.

Mimochodem, už jsme to asi zapomněli, ale ptát se, koho budete volit, bývá v civilizovaných zemích považováno za neslušné. Miloš Forman americkému reportérovi ze světově proslulých newyorských novin na podobnou otázku odpověděl: „Promiňte, ale do toho vám nic není. To je moje věc.“

Kéž bychom byli v situaci, kdy všichni budeme vědět, že bude-li zvolen jiný kandidát než ten, kterého volíme my, můžeme být bez starostí, že by naše země byla vytržena z civilizovanější části světa. Z Evropské unie, kde všichni máme (mít) společnou měnu, která se jmenuje euro, a že žádný mamlas nebude ohrožovat naši bezpečnost a narušovat naše euroatlantické vazby a spojenectví v NATO třeba tím, že by v předvolební debatě oznámil, že spojencům v případě ohrožení nepomůže.

Promiňte mi výraz z naší divadelní hry, ale takového může volit jen blbec, nebo úplný ignorant.

Pro Neovlivní.cz Jan Hrušínský, principál Divadla Na Jezerce,
24. 1. 2023

Zdroj náhledové foto: Divadlo Na Jezerce

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: ,