Jan Hrušínský: Zprávy BIS leží na Hradě, Zeman v Lánech

Principál Divadla na Jezerce glosuje pro časopis Neovlivní.cz

Putin vytvořil seznam nepřátel Ruska, na kterém je Česká republika. Ruská myšlenka okamžitě inspirovala Miloše Zemana k vytvoření seznamu nepřátel Pražského hradu: Seznam Zprávy, Deník N, týdeník Respekt, redakce pořadů veřejnoprávní České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Zeman, který se rád označuje za demokrata, odmítl poskytovat informace demokratickým médiím. Protože užívá svůj prezidentský mandát k prosazování vlastních zájmů, usoudil, že do jeho soukromých věcí médiím nic není. Podobným způsobem si vykládá Ústavu České republiky, většinu svých povinností omezil na cesty do Ruska a Číny, informace čerpá z dezinformačních webů, teletextu a bulváru a svůj rozhled doplňuje vybranými pořady ze svého počítače.

Principál Jan Hrušínský. Foto: Divadlo Na Jezerce

Představuji si to asi takto: Přijde-li na Pražský hrad 7. dubna vrcholně důležitá zpráva od Bezpečnostní informační služby o teroristickém útoku ruských tajných služeb GRU v muničním skladu ve Vrběticích, Zeman ji nechá ležet nepřečtenou na Hradě, zatímco sám leží v Lánech. Mezitím zprávu BIS na Hradě vyhodnotí Mynář a Nejedlý – oba bez povinné bezpečnostní prověrky – a z hlediska jejich soukromých zájmů rozhodnou, že prezident nemusí nic vědět. Ten se tak o celé věci dozví až o deset dní později od premiéra a místopředsedy vlády, kterým zpráva BIS zhatila jejich soukromé zájmy (např. Hamáčkovu cestu do Moskvy, pro kterou už měl objednané letadlo i spolucestující). Vláda je okolnostmi donucena seznámit veřejnost s otřesným podezřením na ruský státní terorismus na našem území. Závažnost zprávy BIS nenechá nikoho na pochybách, a nic netušící prezident dokonce souhlasí, aby se z ruské ambasády poroučelo prvních 18 špiónů z neuvěřitelných 158, kteří tam od roku 1990 nerušeně pracují proti České republice. Když Deník N informuje o tom, že prezident nečte zprávy BIS, rozhodne Zeman, že médium patří na seznam nepřátel Hradu. 

Pozoruhodná je skutečnost, kolik trestně stíhaných nebo obviněných lidí zaměstnává za časů Zemana a Babiše Česká republika. Ze slušnosti je třeba začít předsedou vlády Babišem, který je zatím obviněn a trestně stíhán pro dotační podvod a poškozování zájmů EU. Ta premiéra obvinila ze střetu zájmů. Další obviněné uvádím bez ohledu na jejich důležitost, snad se neurazí. Kancléř Mynář je zatím obviněn Policií ČR z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU. Hůře dopadl další Zemanův člověk – šéf Lesní správy Lány Balák, který byl odsouzen na tři roky nepodmíněně za manipulaci s veřejnými zakázkami. Přestože odsouzen, ve funkci ho Zeman a Mynář ponechali a nejspíš tam bude, dokud nenastoupí do vězení. Zeman sám byl soudem šestkrát oficiálně usvědčen ze lži. Certifikát lháře přijal s úsměvem, je zatím neodvolatelný. Dále případ Zemanova čínského poradce, který byl obviněn z korupce, a jak je v Číně zvykem – beze stopy zmizel. Prezident se po něm v Pekingu ptal, ale bylo mu údajně naznačeno, že nechce-li sám darovat svá výstavní játra a další orgány potřebným, ať už se nikdy neptá.

Pikantní nádech má kauza místopředsedy vlády a ministra vnitra Hamáčka, jehož připravovanou cestu do Moskvy vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Ještěže má Hamáček zkušeného poradce Michala Haška (oba ČSSD), který mu poradil, ať lže, dokud to půjde. A tak tvrdí, že šlo o kamufláž. Pokud ho nepřistihnou při lži v přímém přenosu, bude vyhráno, radil mu údajně Hašek a věděl proč. Politici z ANO nezůstávají za svým trestně stíhaným bossem pozadu. Policejní razie u Faltýnka, u ministryně Dostálové, vyšetřování předražených zakázek ministra Vojtěcha, desítky zamlčených nemovitostí a milionů na účtech Petra Arenbergera nebo Švachula, kterého státní zastupitelství označilo za hlavu korupční chobotnice protikorupčního hnutí ANO.

Přeji vám krásné léto a po něm lepší podzim. Ano, snad bude líp.

Pro Neovlivní.cz Jan Hrušínský, principál Divadla Na Jezerce, 31. 5. 2021

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: ,