© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Po dvou dnech strávených za mřížemi a na policejních výsleších nakonec úřady propustily vlivného zákulisního hráče tuzemské politiky a šéfa sportovní unie Miroslava Janstu. Nebyl obviněný a v rozhovoru pro Neovlivní.cz uvedl, že policii všechny pochybnosti vysvětlil. Jeho případ – stejně jako část týkající se fotbalového funkcionáře a Janstova přítele Miroslava Pelty – souvisí se stovkami milionů, které do českého sportu proudí na dotacích z ministerstva školství.
Jansta promluvil poprvé od svého zadržení. V rozhovoru pro Neovlivní.cz řekl, že si při shánění peněz pro sportovní unii není vědom žádného pochybení. A rozhodně proto nechystá rezignaci na funkci předsedy České unie sportu.
“Policie se mě ptala na řadu věcí souvisejících s penězi pro sport. Všechno jsem vysvětlil, proto jsem také nebyl obviněný. V roli šéfa České unie sportu musím postupovat s péčí řádného hospodáře, ale nikoho jsem kvůli dotacím neuplácel nebo nemanipuloval nějaká rozhodování ohledně rozdělování státních peněz,” uvedl Jansta krátce po svém propuštění na svobodu.
Detaily případů, na které se jej ptala policie, ale odmítl komentovat. “Podepsal jsem na policii dokument, že o tom nebudu nikde mluvit,” dodal.
Janstovo zadržení zapůsobilo v politickém zákulisí jako výbuch granátu. Právník, lobbista a člen ČSSD totiž patří mezi vlivné hráče tuzemské politiky a byznysu. Přátelí se s Milošem Zemanem, mezi jeho blízké kamarády patřili i bývalí socialističtí premiéři Stanislav Gross či Jiří Paroubek, nebyl však pro něj problém komunikovat i s Václavem Klausem. Janstovy známosti navíc nejsou zúžené jen na “dinosaury” české politiky, roky už je v přátelském kontaktu kupříkladu s Andrejem Babišem. Sblížil se i s prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým. Jeho zadržení je proto v zákulisí vnímáno jako demonstrace moci. On sám na toto téma nechce spekulovat.
“Můžu říct, že policie se chovala korektně. I státní zástupce. Když jsem všechno, co chtěli vědět, vysvětlil, propustili mě. Chápu, že se mě na to ptali, ale jak jsem řekl: Nic jsem neprovedl,” dodal Jansta. “A jestli jsem uvažoval o rezignaci? Ne, není důvod.”
Na rozdíl od Jansty ve vazbě a s obviněním na kontě skončil jeho další přítel a blízký spojenec ve sportu Miroslav Pelta. Zatímco v Janstově případě se policie zajímala o státní dotace na neinvestiční akce, u fotbalového bosse šlo podle zjištění Neovlivní o investice do regionů. Do fotbalu stát posílá tradičně nejvyšší sumy, letos to je na neinvestičních dotacích půl miliardy korun a na výstavbu sportovišť 630 milionů.
Miroslav Pelta je podezřelý, že skrze náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou ovlivňoval tok státních injekcí. Oba dva skončili s obviněním ve vazbě, stejně jako je trestně stíhaný další úředník ministerstva Zdeněk Bříza, který dotace “procesoval”.
Klíčovým důkazem v celé kauze jsou odposlechy. Policie napíchla všem aktérům telefony a pak posbírala všechny hlavní hráče případu, jejichž jména v nahraných rozhovorech souvisejících s dotacemi, zazněla. Někteří dokázali policii přesvědčit, že nic neprovedli – kromě Jansty to byl například Sobotkův přítel a pražský zastupitel za ČSSD Karel Březina.