Poslední velký hráč vytáhl do boje. Vzal si na to advokáta Monsporta

Poslední velký hráč politického zákulisí a donedávna nejvlivnější postava tuzemského sportu Miroslav Jansta  vytáhl do boje s policií. Angažoval experta na trestní právo a svého přítele Josefa Monsporta. Ten včera odeslal policii stížnost proti obvinění, v němž tým vedený Lenkou Bradáčovou připisuje Janstovi mamipulace s dotacemi.

Přítel bývalých premiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka i prezidenta Miloše Zemana hraje o hodně. Nejde mu jen o pozici ve sportu. Ale i o další fungování v politickém zákulisí, které policejní obvinění v kauze dotací významně narušilo.

Policie Janstu obvinila v kauze, v níž kvůli dotacím pro sport už stíhá Janstova přítele, fotbalového funkcionáře Miroslava Peltu a také bývalou náměstkyni z ministerstva školství Simonu Kratochvílovou. Kriminalisté Janstovi v obvinění připisují, že coby předseda České unie sportu mimo pravidla hry vylobboval navíc jedenáct a půl milionů, které byly původně v excelových tabulkách ministerstva školství určeny pro olympijský výbor a Sokol.

Kontext:

» Obvinění kvůli 11 milionům. Pád posledního velkého hráče
»  Jansta, muž s obří sítí kontaktů
» Vše stojí na lobbismu, říká Jansta
» Jansta: Nic jsem neprovedl, museli mě propustit
» Rozhovor s Janstou: Lídry s vizí v politice nevidím

Odposlechy zaznamenaly Janstovy hovory s náměstkyní Kratochvílovou, které si policie vyložila jako návod k trestným činům zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě svěřeného majetku.

Jansta obvinění odmítl a začal se bránit. Najal si k tomu jednoho z nejlepších expertů na trestní právo, bývalého komunistického prokurátora a svého přítele Josefa Monsporta. Ten už také podnikl první kroky ve prospěch svého klienta.

“Právě jsem odeslal stížnost proti obvinění. O detailech ale zatím mluvit nemohu, jsem vázaný mlčenlivostí,” uvedl Josef Monsport, který v minulosti úspěšně hájil například bývalého náměstka ministra obrany Martina Bartáka. Aktuálně zastupuje také olomouckého podnikatele Ivana Kyselého stíhaného v kauze Vidkun.

Sám Miroslav Jansta policejní obvinění zatím detailněji nekomentoval. Jediný jeho komentář zní: “Neměl jsem z toho ani korunu, vše šlo do sportu. Je to o nepochopení systému dotací.”

Ani policie přitom netvrdí, že by z dotačních peněz šlo něco do jeho kapsy. Říká ale, že Janstův postup dva menší sportovní spolky – olympioniky a Sokol – poškodil. Z obvinění není zřejmé, jestli má policie ještě ukryté nějaké další trumfy. Pokud je vše, co na Janstu má, uvedené v textu obvinění, čeká nás právní bitva o výklad systému dotací a pravidel jejich rozdělování. Odposlechy, které jsou dosud hlavním důkazem, totiž jednoznačným důkazem o trestnosti Janstova postupu nejsou.

Co tedy nahrávka rozhovoru mezi Janstou a exnáměstkyní Kratochvílovou prokazuje? Svědčí “jen” to, že se ji Jansta snažil přesvědčit, že největší sportovní spolek – “jeho” unie sportu – nemůže mít z dotačního programu méně než menší spolky. Mimo jiné proto, že olympionikům a sokolům jsou určené i jiné dotační programy.