Jansta: Standa byl plný plánů i naděje

Miroslav Jansta se s bývalým premiérem Stanislavem Grossem přátelil prakticky celou jeho aktivní politickou kariéru. V úzkém kontaktu zůstali i v posledních letech, právník a lobbista Jansta byl také jeden z posledních lidí z byznysu a politiky, kteří se Stanislavem Grossem před jeho smrtí mluvili.

“Standa byl pořád plný plánů, naděje. Vůbec to nevypadalo, že to vzdal, to bylo skvělé,” říká Miroslav Jansta o poslední návštěvě u Grossů pro Neovlivní.cz.

NEO: Kdy jste se viděli naposledy?

Mluvil jsem s ním letos v lednu, byl jsem za ním se svým spolužákem Oldou Lichtenbergem. Byl jsem rád, že jsem ho mohl navštívit podruhé v tak krátké době. Před tím jsem za ním zajel v listopadu a viděl jsem, jak nemoc postupuje. Standa ale působil vyrovnaně a velmi klidně. Tehdy i v lednu.

NEO: Mluvili jste spolu o jeho nemoci? Věděl, jak vážné to je?

O tom jsme nemluvili. Vůbec, bylo zbytečné ho tím zatěžovat. Byla to přátelská návštěva s člověkem, kterého znám od roku 1993, s kterým jsem se intenzívně stýkal. Nepěstovali jsme rodinné přátelství. Ale sbližoval nás názor na lidi, sport, historii, kterou měl rád. Měli jsme se o čem bavit. Navíc po odchodu z politiky dělal trestní kauzy, měli jsme nějaké i společné, protože naše kancelář trest nedělá.

NEO: Jaký dojem jste si z návštěv odnášel?

Měl pořád nějaké plány, tehdy na podzim se těšil s dětmi do Disneylandu. Z dcer měl vůbec velkou radost. Bylo strašně hezké, jak je na ně pyšný. Právě dneska mu manželka měla natáčet vystoupení jedné z holčiček na kameru, aby si to mohl pouštět.

NEO: Po jeho raketovém nástupu mezi politickou špičku přišel raketový pád. Litoval někdy něčeho v politice?

To jsme teď neprobírali. Jeho chyby jsme řešili už dřív, teď o tom nebylo třeba mluvit. On věděl, jak mě mrzí, že jsem ho nedokázal přesvědčit, aby premiérský post nebral. Tušil jsem, že je na to moc mladý a nemůže to zvládnout. Přitom měl předpoklady být jednou dobrý, byl sociálním prvkem v tandemu Špidla-Gross, který fungoval skvěle.

NEO: Přiznal vám on sám někdy, že to nezvládl?

Asi rok po demisi jsme spolu o tom mluvili a on se tehdy smál, že měl některé mé argumenty víc promyslet. Dělal rád grimasy, ta z toho tehdejšího rozhovoru byla příznačná.

NEO: Sledoval současnou politiku? Co si o ní myslel?

Bylo cítit, že Sobotkovi fandí, znal jeho slabiny i světlá místa. Bavili jsme se, jak ty slabiny doplnit a podobně.

NEO: Byla politika pro něj uzavřená kapitola?

O návratu už rozhodně neuvažoval. Necítil se ukřivděný, ale asi tak před třemi lety povídá: Podívej se, co tu politici teď provádí. A já musel odejít, protože jsem nedokázal počítat. Měl na mysli financování toho svého bytu. Bral to celé jako svoji blbost.

NEO: Ono toho vysvětlování by asi bylo víc…

Podívejte, pro mě to byl milej kluk. Jeho věci na řešení se veřejně probrali v minulosti mnohokrát a teď není ta pravá chvíle je probírat.