© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Policie sice už před více než půl rokem při domovních prohlídkách v rámci olomoucké kauzy zabavila u Ivana Langera desítky dokumentů, počítač a telefon, dosud jí to ale k ničemu nebylo. Teprve dnes soud rozhodl, že policie má navzdory tomu, že je bývalý politik advokátem, na prozkoumání dokumentů nárok. Ovšem jen některých.
Ivana Langera doposud pokryla advokátní komora, která nedala k vydání věcí souhlas. Ostravský soud ale podle zjištění Neovlivní.cz dopoledne rozhodl, že některé z nich s Langerových výkonem advokátní praxe nesouvisí. Proto je může podle soudu policie využít při vyšetřování olomoucké kauzy.
“Soud skutečně rozhodl o vydání některých věcí, u kterých konstatoval, že nejsou pokryty advokátním tajemstvím. A my tomu chceme věřit,” uvedl Langerův advokát Tomáš Sokol.
O jaké dokumenty a informace přesně jde, ví v tuto chvíli jen soudkyně, která o jejich vydání rozhodla. Během dnešního líčení obsah vydaných věcí nebyl probíraný, soudkyně jen četla jejich obecný seznam: flash disk, obsah sim karty, dva listy A4 v deskách. Obsah zabavených věcí byl nahraný na samostatné CD a detailní informace se objeví až ve spise, pokud je policie využije k vyšetřování.
Bývalý politik ODS Ivan Langer nebyl v rámci olomoucké kauzy z ničeho obviněný. Policie k němu vyrazila zejména proto, že v odposleších mezi ústředními postavami kauzy – policistou Karlem Kadlecem a Langerovým obchodním partnerem Ivanem Kyselým – opakovaně padalo Langerovo jméno a aktivity, kterých se měl účastnit. Z příkazu k domovní prohlídce, který má Neovlivní.cz k dispozici, rovněž překvapivě vyplynulo, že policie šla k Langerovi domů a do kanceláře i kvůli solárním elektrárnám. Veřejně to přitom šéf ÚOOZ Robert Šlachta popíral.
“Dosavadní poznatky získané šetřením policejních orgánů dostatečně odůvodňují předpoklad, že se ve shora citovaných prostorách nacházejí věci důležité pro trestní řízení, (…) zejména k trestní věci týkající se výstavby fotovoltaické elektrárny, která je vedena u policejního orgánu PČR ÚOOZ expozitura Brno,” napsala soudkyně Jana Bochňáková, která umožnila policistům prohledat Langerův byt (více zde »).
Pokyn pro policisty byl z povolení k domovní prohlídce zřejmý: zaměřte se na osoby jménem Daniel Beneš či Martin Shenar, hledejte věci spojené s firmami firem Amun.Re, MAPRO či ČEZ.
Výše jmenované postavy a firmy figurují právě v případu fotovoltaické elektrárny v jihočeském Ševětíně, v němž policie prověřuje informace, podle nichž byla v rámci projektu fiktivním navýšením ceny poškozena polostátní společnost ČEZ, která solární park koupila. A policie má podezření, že část peněz pak putovala do advokátní kanceláře, v níž pracuje Ivan Langer.
Ivan Langer ovšem jakékoli podezření odmítá. V dopise adresovaném médiím (naleznete ho zde ») žádal, aby se na něj uplatňovala presumpce neviny a zdůraznil, že nebyl zničeho obviněný.