© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Na začátku pocítili protiruské nálady. Bacha na ně, říkalo se na Trutnovsku. Po patnácti letech už ruské vlastníky společnosti Partis nikdo neřeší; hlavně, že lidé mají práci. V dalším díle seriálu, v němž Neovlivní.cz mapuje stopy ruského byznysu v českých regionech, jsme zavítali do Královéhradeckého kraje.
Společnost Partis v Suchovršicích na Trutnovsku je v ruských rukou od roku 2002. Vlastní ji tři Rusové, přesněji řečeno dva, třetí společník Alejandro Danza, který se v Čechách natrvalo usadil, je původem Kubánec. Do Čech přišel po studiích mezinárodní žurnalistiky v Moskvě a následném podnikání například v Mongolsku nebo v Severní Korei.
Bývalou socialistickou továrnu na železniční váhy tehdy předal do ruských rukou čínský majitel, který z ni během let udělal výrobce počítačových skříní. Danza přitom koupil svého dosavadního dodavatele, část produkce mu tehdejší Partis v čínském vlastnictví dodával do Ruska. Danza, coby nový majitel, továrnu opět rozjel, spustil lisovací linku i lakovnu, brány fabriky jeden čas opouštělo až šedesát tisíc skříní měsíčně. Dnes spadá do sortimentu také prodej tabletů nebo smartphonů, přibyl rovněž prodej elektrokol.
“Samozřejmě jsme na začátku pocítili protiruské nálady, lidé říkali bacha na ně, jsou to mafiáni, za tři měsíce to zkrachuje,” řekl Danza. Situace se změnila ve chvíli, kdy Partis začal nabírat nové lidi. “Najednou říkali: počkejme půl roku, jestli to nezkrachuje. No, a jsme tady patnáct let,” dodal předseda představenstva Danza.
Dnes jsou v okolních obcích na vývěskách plakáty, jaké profese Partis stále shání.
“Vnímáme společnost jako významného zaměstnavatele, jsme za něj rádi, ale jsme rádi za každého, kdo v regionu zaměstnává lidi,” řekl starosta nedaleké Úpice Jaroslav Hůlek. O nějakých protiruských náladách rozhodně nemluví.
Ostatně, ještě překvapivější odpověď zazněla z úst starostky Suchovršice Lenky Hozové. “Partis je v ruských rukou? No vídíte, to jsme ani nevěděla,” řekla. Případná spolupráce s obcí je však podle ní minimální, Partis údajně jednou poskytl na setkání místních lidí květinové dary.
Danza však říká, že jinak mezi místní lidi zapadl dobře. “Dnes tady mám kamarády, se kterými chodím na pivo nebo na návštěvy. Přímou pomoc nebo spolupráce s obcí sice moc neprovozujeme, ale nedávno jsem například otevřel v Trutnově výstavu kubánského umění,” řekl Danza.
Není důvod mu nevěřit, chválí si jej i zaměstnanci. “Je to normální lidový člověk, přijde, popovídá si, žádný ruský mafián, jak by si mohl leckdo myslet,” říká vrátná Olga Daňková.
Danza do do Ruska přišel v roce 1992 coby student mezinárodní žurnalistiky, po maturitě se vrátil na Kubu, kde dva roky pracoval. “Pak jsem se vrátil kvůli první manželce, co byla Ruska, do Moskvy. Od 1994 jsem začal dělat na ruském trhu v IT a jednou jsem dostal zprávu, že náš český dodavatel počítačových skříní krachuje. Tak jsem si o ní našel veškeré informace a v květnu 2002 jsem to tady koupil, poté, co jsem si sehnal ruské investory,” říká šéf Partisu.
Investice bez skladových zásob dělaly necelé dva milionů dolarů. Teď je však pro firmu problém sehnat kvalitní lidi v dostatečném počtu. “Například dotace na podporu nezaměstnanosti nedostaneme, protože Trutnov má nejnižší nezaměstnanost za několik let. Navíc chceme investovat a rozšiřovat výrobu,” říká Danza.
V Čechách si pochvaluje, že tu je klid. “Je tady je klid na bydlení, klid na život a dá se tady velmi dobře pracovat. V Rusku je to těžké, je tam obrovská korupce, každý nový byznys potřebuje ohromné investice. Tam musíte dát spoustu peněz na úplatky, stačí když přijde hasič na kontrolu a i když máte všechno v pořádku, musíte mu dát alespoň počítač, monitor nebo tiskárnu,” říká majitel společnosti s obratem přes sto milionů korun ročně.
Projekt podpořily:Nadace Open Society Fund Praha | CRIF – Czech Credit Bureau |