Je Zeman gentleman? Tonda Blaník to už ve Žďáru prozradil

Prezident Miloš Zeman tu během svého dočasného politického důchodu objímal stromy a v létě brázdí hladiny rybníka. Andrej Babiš tu rozesel značnou část svého agrárního a potravinářského byznysu. Vysočina. Další zastávka regionální roadshow o klientelismu a korupci s podtitulem “Možná přijde i Tonda Blaník” se v pátek večer odehrála právě v srdci Vysočiny. Ve Žďáru nad Sázavou.

Dvě drobné informace úvodem: politicky nekorektní show, která se snaží představit nejen zákulisí lobbingu a největší regionální kauzy, ale také ukázat, co se dá s problémy dělat, pořádá Nadace Open Society Fund Praha (OSF) a internetová televize DVTV (podrobněji zde »). Šlo o druhou zastávku; reportáž z první cesty do Ústí nad Labem si můžete přečíst tady ».

Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvA teď už honem do sálu kina Vysočina na Brodské ulici ve Žďáru nad Sázavou, kde se v pátek začínalo s více než desetiminutovým zpožděním, aby se do sálu stihli dostat i ti, kdo se v avizovaných 19:00 ještě tlačili u vchodu. Tento snímek nemáme, autor reportáže fotil kino v předstihu, aby začátek stihl uvnitř.
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvCo dneska dávají? Možná i Tondu Blaníka. Večery totiž vznikají také ve spolupráci se společností Negativ, která pro internetovou televizi Stream produkuje politicko-satirický seriál Kancelář Blaník, čerstvě oceněný filmovou cenou Český lev.
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvU vchodu si diváci “nafasují” červené a zelené karty, jimiž se v průběhu diskusního večera hlasuje. “Ale kartičky nám vraťte, ano?” S kartičkami je to trochu jako s podšálky v Účastnících zájezdu Michala Viewegha.
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvDebatu živě přenášela na kanále YouTube internetová DVTV. “Investovat čas a energii a vyjet do regionu má velký smysl, protože korupce, klientelismus i nedemokratické metody jsou tam možná pod menší kontrolou veřejnosti, než tomu je v Praze, kde se koncentruje moc, ale i dohled nad ní. A taky je třeba podpořit lidi, kteří jsou aktivní v místě, kde žijí a dávají tomu působení svůj čas i sílu, i když by to vůbec dělat nemuseli,” vysvětluje moderátorka televize Daniela Drtinová.
slonkova_nemcova_Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvV zákulisí se už připravují dvě aktérky debaty. Zleva šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková, vedle ní rovněž z Vysočiny vzešlá politička, někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny a politička ODS Miroslava Němcová. To, co drží v ruce, je vytištěný měsíčník Neovlivní, už jste si ho přečetli? »
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtv“Kino” může začít, protože diváci mají vše nezbytné: Tekutiny, pochutiny a zjevně dobrou náladu.
slonkova_nemcova_Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvMiroslava Němcová se Sabinou Slonkovou a hraběnkou Marií Kinsky. Politička za sebou měla náročný den, podala protest proti semináři o přebírání zkušeností z ÚV KS Číny ve Sněmovně. “Pořádá to Vojtěch Filip. Aby nám Ústřední výbor Komunistické strany Číny přijel do Parlamentu vykládat, jak máme řídit a budovat stát, to jsou věci, se kterými bytostně nesouhlasím,” komentovala to.
drtinova_Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvA začínáme. Průvodkyně večerem, novinářka Daniela Drtinová z DVTV, se přiznala, že zprvu nevěděla, co si se Žďárem počít. “Je tu klášter cisterciáků, Zelená hora, nikde žádná velká zpronevěra. Pak mě zachránila věta z občasníku EU: Stopy základů Čapího hnízda směřují na Vysočinu. To, že Vysočina přitahuje hned dva hodně vysoké a kontroverzní ústavní činitele, to za zmínku stojí a vykroutit se z toho nedá.”
zeman_moskva_rusko_Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvA pak přišel Tonda Blaník. A ten se z toho ani vykroutit nechtěl. Naopak: Prozradil, zda Miloš Zeman je či není gentleman. Ale protože jste nejnovější díl Kanceláře Blaník asi neviděli, odpověď vám neprozradíme, přišli byste o pointu.
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvPrvní hlasování přišlo záhy. Lidé v sále měli vyjádřit, zda mají pocit, že mají v prezidentovi Zemanovi zastání. A zda podle nich rozděluje či nikoli společnost. Ve Žďáru zřejmě hlava státu ještě na road show nebyla, publikum Miloši Zemanovi příliš nakloněné nebylo.
miroslava_nemcova_Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvMiroslava Němcová si stýskala, že mediální pozornost, upřená na prezidenta, je enormní a novináři pětkrát popíší každou větu, kterou vypustí.
“On ale opravdu za občany jezdí, plní sály, kdežto klasičtí politici se lidem odcizují,” kontrovala Drtinová.
“Já jsem také pořád mezi lidmi, zrovna tady v sále jsem byla na akci pro školy před pár dny. Ale za mnou nejezdí televize, nefotí každý můj krok, takže já nepůsobím dojmem, že ta Němcová furt někde je… Abych byla objektivní, je logické, že se pozornost soustředí na hlavu státu. Ale nevěřím tomu, že je pro lidi tím ‘tatíčkem’ se širokou otevřenou náručí, kdo každého chápavě vyslechne a pěkně k nim pohovoří.”
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvPodle Němcové nedělá Miloš Zeman České republice dobrou službu. “Přála bych si, aby společnost tolik neštěpil, aby nezasazoval takové rány. Přeci není normální, aby prezident demokratického státu stál 17. listopadu, kdy si připomínáme novodobou historii, s panem Konvičkou na pódiu a zpívali spolu hymnu. To přeci každému normálnímu člověku přeběhne husí kůže po těle, že je něco špatně. Proto říkám, že dává až sadistické rány do těla české společnosti.”
ovcacek_veselovsky_Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvNa skok – skrze plátno – se zastavili i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a druhý z moderátorů DVTV Martin Veselovský. Promítaný úryvek byl z interview, během něhož se Veselovský marně snažil vypáčit z mluvčího Hradu, kolik nyní prezident vypije alkoholu. Ovčáčka otázka pobouřila a označil ji za bulvární.
sabina_slonkova_Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvJako druhá přišla na řadu Sabina Slonková. A protože má za sebou čtrnáct dní, kdy přinášela jedno odhalení v aféře Čapí hnízdo za druhým (náš speciál k této kauze naleznete zde »), řeč se nemohla stočit snad ani jinam. “Co to znamená, když prezident říká, že je aféra Čapí hnízdo pod jeho rozlišovací schopnosti?“ ptala se Drtinová. “Znamená to, že je naopak nezbytné to dál sledovat. I v minulosti, v době, kdy byl Zeman premiérem, těmito slovy vždy reagoval na otázky, které mu byly nepříjemné. A my jsme věděli, že si to máme hodně hlídat, protože z toho ještě bude velký průšvih. A byl.”
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtv_babisMůže podle Sabiny Slonkové ohrozit aféra s dotacemi vládu, nebo křeslo vicepremiéra Babiše?  “Andreje Babiše čeká nepochybně mediálně nepříjemný týden, ale nečekám, že by musel opustit vládu. V celém příběhu Čapího hnízda je Andrej Babiš sám sobě největším nepřítelem. Jeho výroky doslova zaplavily sociální sítě obrovským množstvím vtipů, a to je pro každého politika rána, když je lidem pro smích… “
slonkova_drtinova_Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtv“… Bez ohledu na to, Andrej Babiš musí odpovědět na kardinální otázku, kdo v letech, kdy farma čerpala dotace, vlastnil Čapí hnízdo. Bez toho, že jméno odtajní, mu budou média neustále při sebemenší příležitosti připomínat, že šel do politiky s mottem, jak všichni kradou, a co tedy udělal on sám,” doplnila Sabina Slonková.
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvDalší hlasování diváků. Přišlo krátce poté, co šéfredaktorka Neovlivní.cz odpovídala na otázku, zda by stačilo, aby Babiš sporných padesát dotačních milionů vrátil. “Ten okamžik už promeškal. Aby vyšel se ctí, musí zveřejnit majitele a musí doufat, že česká policie a evropský OLAF nenajdou na čerpání dotace nic nezákonného.”
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvTo by se na to Tonda Blaník podíval!
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvPředstavujeme další tři hosty: Muže, kteří neváhají obětovat vlastní volný čas a energii, aby se u nich ve městě a kraji žilo lépe. Zleva, vedle moderátorky Drtinové, Aleš Studený z hnutí Žijeme Žďárem. Vedle něj Filip Hofmann z projektu Živé proStory, který podporuje město i Nadace české architektury. A Roman Bukáček, krajinný ekolog.
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtv_slonkova_drtinova“Pomocí projektu Živé proStory chceme ukázat, že Žďár není ztracen, ale má naopak velký potenciál. Architektura není jen umění pro bohaté lidi, ale také příležitost dělat město více užitečné pro nás všechny,” vyprávěl Aleš Studený. Hraběnka Marie Kinsky (ve žlutém), která z rodné Francie přišla do Čech v roce 1997, zase vyprávěla o tom, jak s manželem otevřeli pro lidi zámek, pořádají nejrůznější akce, sama vyučuje děti tanec: “Ráda dělám věci s lidmi a pro lidi. Když chcete, můžete. Ať je to v Paříži, v Praze nebo ve Žďáře.”
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtv_drtinovaVečer končil, jako již tradičně, besedou všech hostů s publikem. Daniela Drtinová v plném střehu.
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvPáteční večer ve Žďáru a zvídavé publikum.
Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtvKrásně tu bylo. Děkujeme! Další zastávkou je již 23. března Plzeň.