Jeden článek propagandy zažehl spor mezi ministry dvou vlád

Vyfabrikovaný příběh “znásilněné třináctileté dívky v Berlíně” se objevil mezi případy, v nichž tým Evropské unie odhaluje pokusy o falšování informací ze strany Ruska za účelem vyvolávání neklidu na starém kontinentu.

Dokonalý příklad, jak málo v dezinformační válce stačí, aby se dramaticky zhoršila nálada společnosti, lidé vyšli do ulic a do “válčení” – i když prozatím jen slovního – byli přes noc vztaženi nejvýznamnější reprezentanti dvou mocností, přineslo poslední lednové vydání “Disinformation Review” (zprávu si můžete stáhnout tady » – pozn red).

Analytický report, v němž mezinárodní tým v Bruselu včetně českých zástupců monitoruje praktiky a dopady ruské propagandy na dění v EU i postsovětském regionu, upozornil na konflikt mezi Moskvou a Berlínem, který vyvrcholil až na nejvyšší diplomatické úrovni.

Mohlo by vás zajímat:

Vasily Smirnov / Shutterstock.com
» Databáze proruského obsahu od A do Z
» Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na západě ví
» Hlavní hrozby dneška: Asertivní Rusko a islámský terorismus, říká Petr Pavel
» Do nitra ruské propagandy: Jsou rychlí, Ukrajinu nahradila Sýrie
» Jak funguje ruská propaganda v Česku? Zapleveluje zprávami a vytváří chaos
» Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: První pětice
» Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Druhá pětice

Co se odehrálo? Prokremelská média začala ve velké míře a detailu popisovat případ, kdy měla být v německém hlavním městě unesena a znásilněna nezletilá dívka, dcera ruských imigrantů. Na publikování dalších a dalších zpráv nic nezměnil ani fakt, že německá policie opakovaně uvedla, že se nestal ani únos, ani znásilnění.

Jak vysvětluje analytička Judy Dempsey z Carnegie Europe (externí odkaz » – pozn. red), která nejnovější praktiky ruské propagandy vůči nejmocnější zemi Evropy detailně rozebrala: Děti jsou pro dezinformace Kremlu ideální emocionální téma, a nyní objevili Putinovi lidé další silnou zbraň – 1,2 milionu etnických Rusů, žijících v Německu.

A protože ruská propaganda funguje koordinovaně a celoevropsky, dostala se aféra, pojmenovaná “Případ Lisa”, během ledna i na přední prokremelské weby v České republice: ceskoaktualne.cz, PrvniZpravy.cz či AC24.cz.

Judy Dempsey zmonitorovala, že úplně první zprávu “Případu Lisa” spustil Ivan Blagoj, televizní zpravodaj ruského státního Prvního kanálu. Jeho reportáž, že dívenka zmizela na třicet hodin a byla znásilněna “jižansky vyhlížejícími” uchazeči o azyl v Německu, si na Facebooku nasdílely davy. Netrvalo dlouho a skupiny Rusů vyšly do ulic hned v několika německých městech.

Přes sedm stovek demonstrovalo v posledním lednovém týdnu například před sídlem kancléřství, přičemž v rukou držela transparenty “Ochraňte naše dcery”. To vše samozřejmě vyvoláno na pozadí skandálu útoků v Kolíně, kde gangy severoafričanů na Silvestra hromadně sexuálně napadaly ženy slavící v ulicích.

Jak připomíná Dempsey, berlínská policie nejenže zprávy o útoku na “Lisu” dementovala, navíc si předvolala reportéra Blagoje kvůli podněcování nepokojů.

V té době už však Putinův ministr zahraničí Sergej Lavrov začal Německo za Případ Lisa veřejně pranýřovat. “Je jasné, že se Lisa sama dobrovolně nerozhodla, že na 30 hodin zmizí,” prohlásil Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě 26. ledna. “Doufám, že to nebude zameteno pod koberec, jak to již známe, kdy se Německo pokusilo ututlat případ zmizení ruské dívky… Musí zavládnout pravda a spravedlnost,” cituje ho analytička Carnegie Europe.

Německá odezva z nejvyšších míst na sebe logicky nenechala dlouho čekat. Steffen Seibert, mluvčí kancléřky Angely Merkelové vydal prohlášení, že “není žádný důvod, naopak je to dokonce nepřípustné, aby byl celý případ zneužit v politické hře.”

A následoval dokonce šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier, který – velmi netypicky, jak poznamenává Carnegie Europe – se do Lavrova opřel veřejně. Prohlásil, že by věc neměla sloužit “politické propagandě, která se snaží dále rozdmýchat již tak složitou debatu o imigrační vlně v Německu.”

Nejtvrději ruskou snahu oslabit pozici Německa v rámci Evropy dalším zneužíváním uprchlické krize shrnul Norbert Röttgen, šéf spolkového parlamentního zahraničního výboru.

“Manipulace a nepravdy jsou známými nástroji, kterých propaganda ruských lídrů využívá,” cituje Röttgena analytička Dempseyová: “Aféra ukazuje, že otázky domácího vlivu v Rusku jsou pro Moskvu zřejmě důležitější než vztahy s jinými zeměmi.”

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf