© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Je to “jenom” jedenáct milionů. Přesně ale ilustrují, jak některé státní úřady zacházejí s veřejnými penězi. Jedenáct milionů korun utratilo ministerstvo pro místní rozvoj, protože pokračovalo v plnění zakázky, kterou ji antimonopolní úřad nařídil zastavit.
Ministerstvo “prošustrovalo” jedenáct milionů během aktualizace NEN, nástroje k zadávání veřejných zakázek. Jde o stránku, přes kterou úřady a radnice zadávají veřejné zakázky. Je to přitom právě ministerstvo pro místní rozvoj, ovládané hnutím ANO, které má plnit roli gestora transparentnosti veřejných zakázek.
Už loni v listopadu antimonopolní úřad rozhodl, že úřad vedený Karlou Šlechtovou v zakázce na aktualizaci NEN porušil zákon. “Způsob, jakým zadavatel postupoval při zadávání šetřené veřejné zakázky, lze považovat za zcela flagrantní obcházení zákona, které dosahuje nejzávažnějšího stupně intenzity porušení zákona,” stojí v rozhodnutí ÚOHS, které má Neovlivní.cz k dispozici.
A kromě půlmilionové pokuty současně ministerstvu zakázal, aby pokračovalo v plnění smlouvy. Jenže resort se proti verdiktu odvolal a v plnění pokračoval dál. Navzdory tomu, že už z předchozích verdiktů ÚOHS k problematickému NENu bylo vysoce pravděpodobné, že antimonopolní úřad na svém stanovisku nic nezmění.
Ministerstvo na dotaz Neovlivní.cz potvrdilo, že v padesátimilionové zakázce na aktualizaci NEN proinvestovalo bezmála čtvrtinu z plánované částky. “MMR zaplatilo společnosti Dezadata celkem cca 11 milionů korun,” uvedla mluvčí ministerstva Veronika Vároši.
A proč v zakázce pokračovalo, když stanovisko ÚHOS znělo jasně? “Ministerstvo se se neztotožnilo s prvoinstančním rozhodnutím ÚOHS a podalo ve lhůtě stanovené zákonem rozklad. Vzhledem k tomu, že prvoinstanční rozhodnutí nebylo pravomocné, plnili jsme na základě v té době platné smlouvy,” dodala Vároši.
Z korespondence mezi ÚOHS a ministerstvem přitom plyne, že před zahájením řízení resort utratil jen tři miliony. Většinu tedy ministerstvo proinvestovalo už během samotného řízení na ÚOHS.
Jedenáct milionů je tedy pryč, na aktualizaci NEN bude muset úřad vypsat novou zakázku.
Peníze z té zrušené inkasovala firma Dezadata Group. Ta je propojená přímo s dodavatelem a provozovatelem systému NEN, na kterém se stát snažil být co nejvíce nezávislý. Jde o firmu Tesco SW ovládanou Josefem Tesaříkem, bratrem bývalého sociálnědemokratického hejtmana.
Antimonopolní úřad přitom potvrdil podezření, které redakce Neovlivní.cz zveřejnila už loni zjara: parametry zakázky resort ušil na míru firmě propojené s provozovatelem NENu. “Úřad dospěl k závěru, že zadavatel nastavil zadávací podmínky takovým způsobem, že je byl schopen splnit pouze uchazeč, který byl určitým způsobem navázán na stávajícího provozovatele systému NEN,” stojí ve verdiktu.