Jediná šance pro Babišovu manažerku: U soudu mlčet

Finanční ředitelka Babišova holdingu Petra Procházková je na dnešek předvolaná k soudu v kriminální kauze Čapí hnízdo.

Po letech věrných služeb nachystal Andrej Babiš své vrcholové manažerce Petře Procházkové perné chvíle: žena, která si zakládá na svém soukromí a je proslulá svojí nechutí vystupovat na veřejnosti, má dnes čelit u výslechu otázkám soudce Jana Šotta.

A nepůjde o formální svědectví. Finanční ředitelka Agrofertu je totiž jedna z klíčových postav příběhu.

Podle svědectví bankéře Filipa Koutného, které podporují interní dokumenty HSBC, to byla právě Petra Procházková, kdo dojednával v tomto finančním ústavu peníze pro farmu Čapí hnízdo. A kdo bankéře informoval, že za farmou stojí Andrej Babiš a jde o jeho “srdeční” záležitost.

Podle dalšího svědka Rostislava Otřísala před evropským úřadem pro boj s korupcí OLAF právě s Procházkovou řešil účetnictví Farmy Čapí hnízdo. “Byla garantem účetnických služeb,” řekl auditorům OLAF.

A do třetice dokument z banky HSBC, která úvěrovala Babišovo víkendové sídlo u Olbramovic, uvádí právě Petru Procházkovou ve smlouvě o běžném účtu z roku 2009 jako osobu jednající za Farmu Čapí hnízdo.


Smlouva o běžném úvěru pro Farmu Čapí hnízdo. Kontaktní osoba Petra Procházková Repro: Neo

A když banka následně uzavřela jednu ze smluv o čerpání úvěru, byla to opět finanční ředitelka Agrofertu, kdo žádost o čerpání podepsal. Za Farmu Čapí hnízdo.

Jde o tento dokument z října 2010. A jde o čerpání v hodnotě osmdesáti milionů korun. I tento dokument je založený ve spise, který má soud k dispozici.

Všechny tyhle věci bude muset Procházková u soudu vysvětlit. Stejně jako prohlášení politikova syna, že to byla finanční ředitelka holdingu, kdo mu dal podepsat dokumenty k Čapímu hnízdu.. A stěží bude moci jako finanční ředitelka tvrdit, že si nic nepamatuje, jak se to pokusila předvádět na policii.

Na výslechu v roce 2018 například tvrdila komisaři Nevtípilovi, že sice převzala účetnictví farmy, ale vůbec netušila, komu firma patří a kdo byli akcionáři. Procházková je přitom známá jako nekompromisní finanční ředitelka, která svým kolegům v holdingu nic nedaruje a pokud o něčem rozhoduje, musí mít detailní informace. Notabene v případech, za které ručí svým podpisem.

Zde je část jejího výslechu na policii:


Výslech Petry Procházkové na policii Repro: Neo

Ostatně už bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, když případ vrátil v roce 2019 znovu do hry, o roli Procházkové v příběhu vůbec nepochyboval.

“Z doplňujících interních materiálů banky HSBC přitom vyplývá, že Ing. Petra Procházková vůči bance HSBC vystupuje současně za společnost FČH, za společnost AGROFERT i společnost IMOBA a je vnímána jako osoba v pozici CFO (finančního ředitele) celé skupiny AGROFERT. I tato okolnost v souladu s dalšími zmíněnými nasvědčuje tomu, že byť společnost FČH byla formálně navenek vyčleněna ze skupiny AGROFERT, reálně zřejmě zůstala pod vlivem skupiny rodinných příslušníků společně ovládajících její vystupování v obchodních vztazích,” napsal Pavel Zeman do rozhodnutí, kterým zrušil rozhodnutí žalobce Jaroslava Šarocha, když stíhání Babiše a Majerové zastavil.

Zeman si byl jistý navzdory tomu, že se Procházková snažila tvrdit, že o ničem nevěděla. Jako v této pasáži výslechu na policii:


Výslech Petry Procházkové na policii Repro: Neo

Petra Procházková teď nemá moc na výběr. Svého šéfa a majitele holdingu dost pravděpodobně nepotopí. Jako finanční ředitelka má ale zákonné povinnosti a pokud neprověřuje subjekty, za které podepisuje smlouvy, vystavuje se hrozbě trestního stíhání.

Babišovu manažerku tak zachrání jedině mlčení. Buď utrpí totální a naprostou ztrátu paměti, která sice bude nevěrohodná, ale do vězení se za to nechodí.

Nebo odmítne vypovídat. Třeba s odůvodněním, že by si mohla přivodit stíhání v jiné větvi příběhu – daňových úniků za reklamu na Čapím hnízdě, která stále není uzavřena.

Jak se rozhodne?

Zdroj náhledové foto: Repro/Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email