Jedno udání za druhým. Kdo se snaží dostat Babiše?

Hned tři udání spojená s aktivitami vicepremiéra Andreje Babiše za poslední měsíc vyšetřují úřady: česká policie řeší dvě trestní oznámení, třetí případ má na stole Evropský úřad proti podvodům. Všechna podání jsou anonymní, precizně zpracovaná a obratem k dispozici médiím.

Udání první:
Čapí hnízdo – dokumenty k případu zde »
Čapí hnízdo, Babiš, Olbmramovice
Udání druhé:
Ministerstvo financí a EET – dokumenty k případu zde »
Zdroj: Z videopozvánky ministerstva financí na seminář 'Elektronická evidence tržeb'.
Udání třetí:
Agrofert a evropské dotace – dokumenty k případu zde »
Agrofert - logo

Začalo to trestním oznámením ohledně dotací na výstavbu Babišovy chlouby – rozlehlého sídla Čapí hnízdo ve Středních Čechách, pokračovalo udáním ohledně plateb za dodnes nespuštěný projekt elektronických pokladen a nejnovější stížnost se týká dotací pro Agrofert z fondů Evropské unie.

Sám Andrej Babiš je – soudě podle jeho veřejných výroků – přesvědčený, že jde o cílenou akci.

“Měli jsme anonym na EET, poté na Čapí hnízdo, teď další. Je to nesmysl a lež. Je to jenom další účelovka. Je to další lež, která má jen zájem poškodit mou osobu,” citoval jej například server Echo24.

Kdo po něm jde a zejména, zda po tom už jeho bezpečnostní divize pátrá, vicepremiér a lídr hnutí ANO neřekl.

Z detailního prostudování jednotlivých trestních oznámení přitom vyplývá, že Andrej Babiš má proti sobě silného soupeře.

Jednak jsou všechna oznámení zpracovaná s detailní přesností, autoři se zjevně orientují v dané problematice, mají insiderské informace a mimo jiné znají i zákonitosti fungování tuzemské politiky.

Všechna tři oznámení byla krátce poté, co je obdržely vyšetřující úřady či evropské instituce, zaslána i novinářům. Odesilatel tak docílil, že se případy dostaly na veřejnost a jejich vyšetřování je tedy pod veřejnou kontrolou.

Z analýzy Neovlivní.cz nevyplývá, že by na aktuálně nejpopulárnějšího politika poštval vyšetřující úřady jeden a ten samý člověk.

Autoři jednotlivých trestních oznámení nemají stejný jazykový styl, volí jiné obraty. A svá udání minimálně konzultovali s právníky, sedí i právnická terminologie.

Zatímco první dva případy – Čapí hnízdo a EET řeší jen policie – do kauzy evropských dotací se kromě Evropského úřadu proti podvodům vložil i premiér Bohuslav Sobotka. “Požádal jsem ministra Mládka, aby všechny tyto informace prověřil a informoval mne o výsledku,” uvedl premiér pro Neovlivní.cz.