Jen sankce genocidu nezastaví

Dlouholetý vysoce postavený státní úředník Ondřej Votruba o reakci Západu na Putinovu invazi na Ukrajinu.

Evropa a velká část zbytku světa drží pozoruhodně spolu a uvalují na Rusko (a Bělorusko) jednu sankci za druhou. A hlavně také dodávají Ukrajině zbraně, což je z poskytovaných pomocí a projevení podpory (vedle poskytování útočiště ukrajinským uprchlíkům) momentálně to nejdůležitější. Mimochodem právě poskytování zbraní je ruskými představiteli už považováno za vměšování se do války. To je důležitá věc, ke které se za chvíli vrátím.

Foto: Giovanni Cancemi / Shutterstock.com

Naopak na pomoc jakékoli jiné armády zatím čekají Ukrajinci marně. Má to zásadní důvod: obavy z vypuknutí třetí světové války a použití jaderných zbraní. To je velmi silný argument. Jenomže zároveň vidíme každý den v televizi, jak ruská armáda bezohledně útočí na civilní obyvatelstvo a páchá válečné zločiny nejhrubšího kalibru. Jen teď, když se podívám na internet, vyskakují na mě nadpisy článků jako: „Bombardování evakuačního konvoje. Sedm mrtvých“ nebo „Ruský tank přejel auto a zabil rodinu, včetně malého chlapce“. Jímá mě z toho hrůza a pocit studu. Pořád prostě neděláme dost. Je tu totiž ten argument se zkázonosnou válkou globálního rozměru.

Jenomže, Rusko teď v Radě bezpečnosti OSN osočuje Ukrajinu z prací na biologických a chemických zbraních. Jak precizně říká ukrajinský prezident Zelensky, Rusko (a obecně agresoři) často obviňují druhé z toho, co sami dělají nebo se chystají udělat. Takže je tu reálná šance, že Rusko použije proti Ukrajincům chemické zbraně. Co uděláme potom? Další sankce?

A co když potom, až se válka protáhne na měsíce a ruská armáda pořád nebude s to motivovanou a obrovské hrdinství prokazující ukrajinskou armádu porazit, což bude postupně oslabovat Putinovu domácí pozici, použije Rusko na Ukrajinu jadernou střelu (protože už mu nic jiného nezbyde)? Nebyl by to logický vývoj, protože by si to Rusko navíc reálně otestovalo a ještě by více zastrašilo tzv. Západ? Stále potom Západ Ukrajincům nepomůže? Jak bychom s tím pak žili?

Když byl v červenci 2014 nad Ukrajinou sestřelen malajský Boeing na letu MH-17 a stopy jasně vedly na východ od tehdejší fronty, zastával jsem názor, že NATO mohlo a mělo zasáhnout, protože zahynulo více než 200 Nizozemců – občanů členské země NATO. A to po vojenském útoku. Jasně, že to sestřelení byl omyl, ale na to se historie neptá. Historie se ptá jen na to, co se stane pak. A protože NATO nezasáhlo, máme tu dnes válku na Ukrajině, kde už by zásah byl nesrovnatelně rizikovější.

Ale jsou přece jiné možnosti. Jako lidé, příslušníci civilizovaného Západu, máme podle mě povinnost zabraňovat genocidě (nemluvě o tom, že se tohle všechno už teď přes miliony uprchlíků dotýká i nás; a to je teprve začátek). Nemusíme přece hned zasahovat do války, když se tak bojíme následků.

Ale domnívám se, že by bylo správné a k tomu i moudré, vytvořit humanitární koridor pro evakuaci uprchlíků – poskytnout jim vojenskou ochranu, a to včetně uzavření části oblohy nad Ukrajinou. Považuji to za lidsky nezbytné. Rusko už nás stejně bere jako ty, co se míchají do války pro němu, viz výše. Lidé psychopatického ražení jako Putin (jako před ním Hitler nebo Stalin) také rozumí jenom síle. Opatrnost považují za slabost. Obávám se, že přehnaná opatrnost už nás nezachrání. Historie je plná podobných situací. Občas mi poslední dobou přijde, jako bychom ještě tančili na Titanicu a nevěřili tomu, že (pokud něco pořádného neuděláme), půjdeme prostě ke dnu. Dlouhodobé potlačování našeho lidství by nás tam poslalo určitě.

Česká republika sama o sobě svými stíhačkami humanitární koridor na Ukrajině neochrání. Ale jsme naštěstí součástí většího celku a ten by to sakra dovedl.

Takže já říkám: za nepřekročitelného předpokladu, že by takovou operaci schválil ukrajinský parlament, naši představitelé v čele s premiérem by měli na summitech EU a hlavně NATO patřit k „jestřábům“, kteří odmítají tančit na Titanicu. Ve jménu lidskosti. A také v našem vlastním zájmu, než bude pozdě.

   Autor pracoval 10 let pro český stát ve vysokých úřednických pozicích

Zdroj náhledové foto: Giovanni Cancemi / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email