Generál Šedivý: Propaganda? Stačí chytře vybrané slovo

Dezinformace a propaganda nejsou nic nového. Ovlivňování názorů domácího i cizího obyvatelstva bylo, je a určitě bude součástí jakéhokoliv válečného konfliktu. Přesto je dnešní doba v něčem jiná. Provází ji nový fenomén.

Jmenuje se elektronická média. Díky internetu, obecně v kybernetickému prostoru mají propagandisté nebývalou šanci proniknout přímo k lidem, které chtějí ovlivnit. Svou informaci jim servírují rovnou do obývacích pokojů. Pomocí chytře zvolených obrázků, umně sestříhaných videí a krátkých manipulativních filmů mění realitu v pravý opak.

Rusko využívá propagandu proti České republice už delší dobu. Stačí si vzpomenout, jaká hysterie prošla republikou v době, kdy se mluvilo o možné výstavbě radaru protiraketové obrany v Brdech. Česká společnost byla masivně zpracovávána informacemi, o nichž bylo odborníkům jasné, že jsou značně zkreslené a technicky nesmyslné. Posloužily ale svému cíli: více než 70 procent obyvatel se postavilo proti výstavbě radaru. Tehdy si však vliv ruské propagandy ne každý uvědomoval.

Konflikt na Ukrajině však nebezpečí ukázal v plné nahotě. Propagandu nejen na českém území z velké části organizuje ruský stát. Je na ní poznat zřetelný systém, Rusové dobře vědí, na jakou notu v postsovětských zemích hrát: na termíny fašista, puč či zneužívání státní moci jsou lidé nejen v České republice velmi citliví. Stačí krátká zpráva v tomto duchu či chytře vybrané slovo.

Ale pozor, nemluvme jen o laické veřejnosti. Rusové se snaží ovlivňovat i vrcholnou politickou reprezentaci. Zaměřují se na bývalé státy sovětského bloku, o nichž si myslí, že je zde ještě hodně velká skupina lidí, která “rozumí problémům Ruska”. Rozjíždějí celou mašinerii zkreslených informací, které pak nalézají svůj cíl.

Musím zmínit třeba komunistického europoslance Miroslava Ransdorfa, který nedávno na základě ruských informací napsal, že u města Debalceve na východě Ukrajiny je obklíčeno 2 200 vojáků ze zemí NATO. Rozumný člověk přitom usoudí, že taková věc není pravděpodobná ani možná.

V Rusku je tlak státní mašinerie ovládané putinovskou klikou na média nepoměrně silnější než u nás. Cílem dezinformací je to, aby Rusko znovu získalo vliv ve středoevropském regionu. A propaganda je součást celé hry a musíme být připraveni, že může být i mnohem agresivnější.

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf