Jméno po jménu: Kdo se podepsal pod destrukci registru smluv

 

Poslanci ve středu rozhodli, že lidé nemají co kontrolovat, jak stát utrácí. Zásadním způsobem okleštili platný zákon o registru smluv, který dosud nutil centrální úřady, kraje, obce a všechny jejich firmy zveřejňovat v databázi na internetu uzavřené kontrakty v hodnotě nad 50 tisíc korun.

Začalo to jako lidovecký návrh, kterým se ministr zemědělství Marian Jurečka snažil získat výjimku z povinnosti smlouvy zveřejňovat pro Budějovický Budvar. Argumentoval tím, že norma dostává národní podnik nerovnoprávného postavení vůči konkurenci. Na jeho novelu se však nabalily další a další změny – podle toho, jak byli lobbisté z jednotlivých sektorů úspěšní.

Výsledek? Podle schválené podoby novely nebude smlouvy muset zveřejňovat nejen Budvar, ale ani žádný jiný státní či polostátní podnik, který má „obchodní či průmyslovou povahu“. Úlevy si vymohly i Česká televize a Český rozhlas.

Význam registru coby kontrolní páky tím klesl na minimum. „Většinu zakázek, peněz, které protékají státem, bude snadné odklonit na společnosti, kterých se registr smluv netýká a udělat je tak neviditelnými pro kontrolu,“ uvedl v rozhovoru pro Seznam Michal Bláha, provozovatel portálu Hlídač smluv.

Novela prošla sněmovnou o jediný hlas. Prosadili ji poslanci zejména z ČSSD a KSČM. Mezi těmi, kteří se rozhodli registr vykostit, jsou i zákonodárci z KDU-ČSL a ODS. Proti hlasovaly kluby ANO, TOP 09 a Starostové a Úsvitu.