Reputační problém Jourové. Kvůli Čapímu hnízdu ji bude řešit přímo Evropská komise

Zprávou evropské ombudsmanky, která označila výroky Věry Jourové v kauze Čapí hnízdo za nepřípustné, případ pro českou eurokomisařku nekončí. Jejím veřejným prohlášením na podporu lídra hnutí ANO a jejího stranického šéfa  Andreje Babiše v dotačním případu se nyní musí zabývat přímo Evropská komise.

Středeční zpráva úřadu evropské ombudsmanky Emily O’Reilly na první pohled vyzněla jen jako pokárání evropské komisařky. Jak ale zjistil přímo v Bruselu deník Neovlivní.cz, skutečnost je mnohem vážnější. Jde totiž o závěr správního řízení o protiprávním postupu komisařky Jourové, jak vyplývá z bruselských dokumentů, které má redakce k dispozici.

Co je evropský ombudsman

Ombudsman dbá na to, aby se jednotlivé úřady Společenství – včetně eurokomisařů – chovaly tak, jak mají. Přispívá k odhalování nesprávného úředního postupu při činnosti orgánů a institucí Společenství.

Pokud veřejný ochránce práv odhalí nesprávný úřední postup, uvědomí dotyčný orgán nebo dotyčnou instituci, a případně předloží návrhy doporučení.

Následně podá veřejný ochránce práv zprávu Evropskému parlamentu a dotyčnému orgánu či instituci. Může také podat doporučení, jak situaci řešit. Stěžovatele pak veřejný ochránce práv vyrozumí o výsledcích šetření a o stanovisku dotyčného orgánu nebo dotyčné instituce a o případných doporučeních podaných veřejným ochráncem práv.

Závěr (správní rozhodnutí) ombudsmanky má dvě roviny. V prvním případě jde o to, že eurokomisařka pro spravedlnost Jourová podle úřadu ombudsmana porušila právní předpisy.

Komisař se musí podle kodexu vyvarovat libovolného chování, které by mohlo naznačovat, že mu chybí či může chybět nezávislost. Jakýkoliv veřejný výrok eurokomisaře má totiž charakter správního rozhodnutí samotné komise. Pokud tedy eurokomisařka prohlásila, že dotační projekt Čapí hnízdo je de jure v pořádku, mělo by toto prohlášení reprezentovat oficiální závěr samotné evropské komise. K takovému výroku však neměla komisařka Jourová kompetenci. Vyšetřování spadalo do kompetence evropského úřadu pro boj proti podvodů OLAF, který nakonec dospěl k závěru, že v případě  dotace pro luxusní farmu českého premiéra existuje vážné podezření z podvodu.

Věra Jourová v roce 2016 v rozhovoru pro Radiožurnál prohlásila, že s dotací  pro Čapí hnízdo bylo vše v pořádku, protože byly splněny podmínky pro její poskytnutí. “Myslím si, že to byla malá firma, která žádala,” uvedla tehdy. “Z evropských fondů můžete financovat ne věci, které jsou pro někoho, ať už je bohatý, nebo chudý, ale že se z toho dělají věci, které mají mít pozitivní dopad na veřejnost. To znamená na rozvoj regionu, na zaměstnanost a tady si myslím, že to byla využitá příležitost, když takováto dotace byla k dispozici, a že se to s tím nápadem vlastně i podle hodnotitelů toho projektu dobře potkalo.”​

Tyto výroky Věry Jourové byly o to závažnější, neboť podle stanoviska úřadu ombudsmana veřejně stranila šéfovi své politické strany a zastávala se jej. I toto je porušení evropských pravidel. Komisař se musí vyvarovat libovolného chování, které by mohlo naznačovat, že mu chybí či může chybět nezávislost.

Druhá část středeční zprávy bruselské ombudsmanky se týká nesprávného postupu samotné Evropské komise, která původně odmítla pochybení komisařky Jourové uznat.

Nyní musí řešit závěry úřadu ombudsmana sama Evropská komise. Může závěr ombudsmanky rozporovat. Pokud to neudělá, potvrdí tak odhalené protiprávní jednání. V takovém případě utrpí minimálně prestiž a důvěryhodnost České republiky a její eurokomisařky, které komise následně připomene její povinnost dodržovat etický kodex, kterým je vázána.

Sama Věra Jourová zatím závěry úřadu evropského ombudsmana nekomentovala. Na svém oficiálním Twitterovém účtu sice ve středu zveřejnila dva tweety, ani jeden se ale netýkal jejího problému. Již dříve v rozhovoru pro Neovlivní.cz jakékoli pochybnosti odmítla.  “Na nestrannost a obecně plnění kodexu komisaře dbám s velkým respektem, jsem si jistá, že jsem se mu nezpronevěřila. Rozhovor jsem si znovu prošla a nic bych neměnila,” uvedla.

Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.