Malér soudce Bureše: Večírek u Pavla Němce

Jeden z nejvýše postavených tuzemských soudců, předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš se v nočním centru Prahy zúčastnil uzavřené akce, na níž se setkal s celou řadou vlivných zákulisních hráčů, kteří se kvůli svým aktivitám dostali do konfliktu s justicí.

Mezi návštěvníky byli i přímo lidé, jejichž případy skončí na stole Burešova soudu.

Hosté na justiční večírek Pavla Němce už se scházejí (FOTO: Neo)

Hosté na justiční večírek Pavla Němce už se scházejí (FOTO: Neo)

Na večírku advokátní kanceláře Pavla Němce – dlouhodobě jedné z nejvlivnějších postav zákulisí tuzemské justice – se sešla pestrá směsice politiků, právníků a lidí s vazbami na justici.

Třeba Jana Nečasová-Nagyová, která do hotelu Casa Marcello v centru Prahy – vede ho Němcova manželka – přivedla i manžela a bývalého premiéra Petra Nečase. Na setkání dorazil i advokát Nečasových Eduard Bruna. Jedna z trestních kauz Nečasové-Nagyové přitom skončí právě u Vrchního soudu, vedeného Burešem.

Vlivný předseda soudu svou účast na večírku zlehčuje. “Podstatné není, koho soudce potkává na večírcích (to zajímalo STB a jiná podobná seskupení v policejních režimech), ale zda si jako soudce uchová svou integritu. To se pozná z jeho rozhodnutí. Jak kdesi napsal Karel Čapek, soudce nesmí žít pod poklopem na sýr,” prohlásil Bureš v rozhovoru pro deník Neovlivní.cz.

Faktem zůstává, že mezi dalšími účastníky akce nechyběl například ani stíhaný exnáměstek vrchního státního zástupce v Praze Libor Grygárek či jeho někdejší nadřízený a později obhájce Ivo Rittiga Vlastimil Rampula.

A kromě manželů Nečasových obsadili salonky hotelu i další lidé z “kauzy Nagyová”. Tedy případu, který olomoučtí státní zástupci prověřují mimo jiné jako “organizovanou zločineckou skupinu, která se cíleně snažila obsazovat klíčové posty ve státní správě tak, aby z toho měla užitek a současně i krytá záda”.

Deník Neovlivní.cz zrekonstruoval seznam účastníků večerního setkání – detailní souhrn naleznete v této INFOGRAFICE – a poté požádal o reakci lidi z dlouholetými zkušenostmi z justice i vedení Ministerstva spravedlnosti.

Například odcházející ministryně, profesorka Helena Válková, Burešovu účast jednoznačně odsoudila. “Soudce vždy musí dbát na svou pověst, na to, aby byl ve společnosti vzorem, a aby jeho nestrannost byla nezpochybnitelná,” říká Válková a dodává: “Soudce by se neměl stýkat s lidmi, kteří pak končí před trestním soudem. A ještě navíc před jeho soudem.”

Bureše nešetří ani další oslovení z různých stran českého práva a politiky – vybrané reakce najdete TADY.

Naopak všichni aktéři “justičního večírku”, které deník Neovlivní.cz s jejich účastí konfrontoval, na akci v Casa Marcello nevidí nic zvláštního. A popírají, že by smyslem setkání bylo ovlivňování jednotlivých případů nebo zakázky, které exministr Němec po odchodu z politiky dostává od státu.

“Byl to večírek středostavovského advokáta,” prohlásil Pavel Němec.