Kalousek se sešel se Stanjurou kvůli miliardovému sporu

U schůzky byl i podnikatel Štáva, kterému má stát v prohrané arbitráži platit 16 miliard. A vláda zaplatit nechce.

Nemá už sice žádnou politickou funkci, neformální vliv ve vládní koalici si ale udržel. Zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek se podle informací publikovaných v aktuálním vydání časopisu Neovlivní.cz sešel s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou kvůli miliardovému sporu s firmou Diag Human.


Josef Šťáva ve svém zámečku v Bechyni během natáčení rozhovoru, který v roce 2017 poskytl serveru Seznam Zprávy. Repro: Neo

U schůzky byl i Josef Štáva, majitel společnosti Diag Human, které londýnská arbitráž v květnu přiřkla 16 miliard korun za pochybení státu. Schůzka proběhla právě po vynesení verdiktu.

V té době se podle zjištění Neovlivní.cz na úředníky ministerstva financí začali obracet nejrůznější lobbisté s neformálními dotazy, jejichž smyslem bylo jediné: zjistit, jestli stát zaplatí.

„Na ministerstvu financí se to celé drželo pod pokličkou, dokud nebude ujasněná další strategie. Odehrávaly se proto opakovaně pokusy, jak něco zjistit bokem,“ popsal situaci jeden z vysoce postavených státních úředníků.

A ve finále se pak podle informací Neovlivní.cz Miroslav Kalousek objednal přímo k ministrovi financí Zbyňkovi Stanjurovi z ODS. Uspěl. Na schůzku do sněmovny ovšem dorazil s Josefem Šťávou osobně.

„Bylo to před prázdninami. Ministr se skutečně s Kalouskem na jeho žádost sešel a u jednání byl i Josef Šťáva,“ potvrdil již citovaný úředník ministerstva.

Ministr financí Stanjura, který se nakonec rozhodl podnikateli nezaplatit, na přímý dotaz schůzku výslovně nepopřel.

Miroslav Kalousek ji pak v rozhovoru s redakcí potvrdil. “Došlo ke schůzce, pan ministr u toho měl své náměstky a pan Šťáva mě požádal, abych ho doprovodil. Nechtěl tam být sám a já trefím do sněmovny. Pánové si vyměnili stanoviska, bylo to korektní, a vláda pak rozhodla, jak rozhodla,“ líčil v rozhovoru s Neovlivní.cz schůzku politický matador.

Nebylo to poprvé, kdy Kalousek svému příteli Šťávovi pomáhal.

Proč to dělá? Co z toho má? Odpovědi přináší zářijový časopis Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Repro SeznamZprávy/Neo

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email