Policie hledá peníze z mešity

Bezmála rok po sporném policejním zásahu v muslimských centrech v Praze, který vyvolal protesty muslimů i zahraničních diplomatů, protimafiánský útvar ÚOOZ v tichosti rozšířil prověřování aktivit Islámské nadace v Česku.

Obviněným sice zůstává jen Vladimír Sáňka za vydání kontroverzní knihy o islámu, policie  se nyní zaměřila na stovky tisíc v hotovosti, které během razie našla. Peníze měly podle detektivů namířeno do Sýrie, kde část území kontroluje teroristický Islámský stát.

Výslechy v kauze Sáňka tak policie v posledních týdnech podle zjištění Neovlivní.cz soustředí v podstatě na jediné: neměly nalezené statisíce skončit v rukou bojovníků Islámského státu?

“Já ty informace mám, ale nesmím nic vynášet ze spisu. Ale vidím, že i vy zjevně informace máte,” reagoval obviněný Sáňka na přímý dotaz deníku Neovlivní.cz, zda ví o tom, že se policie zabývá připravovanou cestou zabavených peněz do Sýrie.

Muslimští aktéři zásahu nicméně policejní podezření striktně odmítají. Nalezená hotovost podle nich pochází z drobných darů lidí v modlitebnách a byla určena na humanitární účely v Sýrii.

Vysvětlení, proč se detektivové ÚOOZ zaměřili na to, u toho v Sýrii měly skončit statisíce nalezené v Islámské nadaci v Praze, může být několik: buď má policie jasné a konkrétní podezření, že hotovost měla sloužit k financování Islámského státu, teroristů či jiných zločineckých skupin. Pak by měla velký případ.

Anebo kriminalisté postupují podle hesla „tonoucí se stébla chytá'”. Podle informací deníku Neovlivní.cz se totiž policii komplikuje vyšetřování zmiňovaného Vladimíra Sáňky za vydání knihy Základy tauhídu − Islámský koncept Boha, která podle ní šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti tzv. méněcenným rasám.

Sáňka jakékoli porušení zákona odmítá. Těsně na konci roku 2014 policie obdržela už několikátý posudek, který měl odpovědět na to, zda kniha skutečně podněcuje k násilí. Jeho vyznění ale není zdaleka tak jednoznačné, jak policie očekávala.

Už na konci ledna mělo podle původních plánů padnout rozhodnutí, zda bude Sáňka obžalován. Nic takového se ale dosud nestalo, a místo toho kriminalisté vyrazili po stopě nalezených statisíců v sídle muslimů. Zda proto, že mají nedostatek důkazů o závadnosti knihy, nebo naopak závažné poznatky o účelu nalezených peněz, není jasné. “Policejní orgán požádal o prodloužení lhůty stanovené trestním řádem,” komentoval stav vyšetřování žalobce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Protimafiánský tým přitom hraje o hodně: za razii v muslimském centru před pátečními modlitbami si vysloužil mezi českými i zahraničními muslimy ostrou kritiku. Několik stovek z nich pak dokonce demonstrovalo před budovou Chovancova úřadu. Detektivové navíc při akci zadrželi i tajemníka indonéské ambasády Wahona Yulianta, který poté obvinil policii z porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích.

ÚOOZ se k případu odmítl vyjádřit. “Fázi prověřování nikdy nekomentujeme,” uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták.