Kamarád z Ostravy. Co má Šlachta na policejního prezidenta

Kamarád z Ostravy, malý a velký strejda. Tři klíčové kombinace, které loni zazněly v rozhovorech odposlouchávaných útvarem Roberta Šlachty v olomoucké kauze. Důstojníky ÚOOZ současně dovedly k podezření, že nejvyšší šéf policie Tomáš Tuhý vynášel informace z vyšetřovaných kauz. Konkrétně mělo jít o IT zakázky spojené s firmou bratra sociálně demokratického senátora Tesaříka. Důkazy ale na stole nejsou a podle zjištění Neovlivní.cz dosavadní informace ani Tuhého jednoznačně neusvědčují.

23. února loňského roku se v olomoucké kavárně Cafe Delux sešli policista Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý. Probírali den starou konverzaci Kyselého s jeho přítelem a někdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem a také jednu z rozpracovaných kauz protikorupční policie. “…co se týká, to mě zajímalo, Tesařík, že tam bude sdělovačka,” zapsali si obsah rozhovoru Kadlece s Kyselým policisté z ÚOOZ.exkluzivne_breaking_news Střih. O šest měsíců později protikorupční policie zasahuje proti údajně zmanipulovaným IT zakázkám za téměř půl miliardy korun a mezi obviněnými je i firma Tesco SW, historicky blízká sociální demokracii. Vlastní ji Josef Tesařík, bratr významného politika z ČSSD – senátora a bývalého olomouckého hejtmana Martina Tesaříka.

Samotnou policejní razii pak provází opět policejní indiskrece, některé z firem se o zátahu dozvídají s předstihem.

Únik informací o vyšetřování IT zakázek je právě tím případem, kterým chce podle zjištění Neovlivní.cz Robert Šlachta a jeho věrní z ÚOOZ doložit svá podezřením vůči policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému. Toho veřejně obvinili, že jej podezřívají z “brutálního úniku informací” a likvidace ÚOOZ pod záminkou reorganizace.”

Detektivové na svého nejvyššího šéfa narazili právě při vyšetřování olomoucké kauzy. Jsou přesvědčeni, že Tuhý se v kódovaných rozhovorech aktérů případu skrývá pod označeným “kamarád z Ostravy”, kde dříve pracoval jako šéf krajské policie. Bratři Tesaříkové pak mají být “velký a malý strejda”.

Sledujeme

Grafika: Stručný průvodce válkou o policii »
Kubiceho zpráva II ? ÚOOZ jde po vedení policie »
• Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty »
• ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie »
• Analýza: Šlachtův konec znamená, že se do voleb nic citlivého nevyšetří »
• Co plánují Chovancovi lidé s elitními útvary »

Právě tyto klíčové kombinace policie také výslovně zmínila v žádosti pro soud, aby jim navzdory advokátní mlčenlivosti zpřístupnil některé z věcí loni zabavených z Ivana Langera. Soudkyně jim v případě “kamaráda a strejdů” podle informací Neovlivní.cz vyhověla.

Robert Šlachta ani jeho podřízení nechtějí své “důkazy” proti Tuhému zveřejnit. Chtějí tak udělat až před poslanci výboru pro bezpečnost, u nichž se domáhají slyšení.

Sdílnější nejsou ani žalobci z olomouckého Vrchního státního zastupitelství, kteří jednotlivé kauzy dozorují a Šlachtovi lidé je o vyšetřování průběžně a detailně informovali. Stejní žalobci si nyní předvolali Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho, aby jim osvětlili okolnosti chystané reorganizace.

“K tomu, jaké kauzy se podezření ÚOOZ vůči panu Tuhému týká, se ale nebudeme nijak vyjadřovat,” uvedl žalobce Petr Šereda.

Sám Tomáš Tuhý už podezření, které proti němu jeho podřízení vznesli, striktně popřel. V úterý kvůli tomu navíc podal trestní oznámení pro pomluvu.

„Nařčení důstojníků z ‘brutálního úniku informací v kauze, v níž má jít o stamilióny’, se nezakládá na pravdě, poškozuje důvěru celého policejního sboru, poškozuje mě jako policejního prezidenta a v neposlední řadě to zasahuje i do mého soukromého života,” zdůvodnil svůj krok policejní prezident.

ÚOOZ ovšem podle zjištění Neovlivní.cz nemá v ruce nezpochybnitelný a přímý důkaz, že Tuhý skutečně vynášel informace z živých kauz.

Jde “pouze” o podezření založené na informacích, že se kolem vyšetřování kauzy Tesco SW motal “kamarád z Ostravy” a je vysoce pravděpodobné, že právě od něj zprávy o vyšetřování unikaly ven. Byl také v kontaktu s lidmi blízkými obviněné skupině v kauze IT.

Spojené kauzy

Další sporná zakázka u Šlechtové: 50 milionů bez soutěže »
50 milionů bez soutěže. Šlechtová zakázku hodnotí jako úspěch »
SPECIÁL: Vše o olomoucké razii »

“Na stíhání to stačit nebude. Můžou mít třeba stokrát pravdu, ale důkazy se v takových věcech obstarávají velice těžko. Tady je to prostě “jen” podezření,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s případem.

V samotné kauze IT zakázek se nyní hraje o to, jak celý případ dopadne. Nejvyšší státní zastupitelství totiž část původních obvinění letos zjara zrušilo a policie právě nyní rozhoduje, jestli znovu zahájí trestní stíhání. Zrušené bylo obvinění firem jako právnických osob, stíhání konkrétních manažerů jednotlivých společností pokračuje.

Společnost Tesco SW, která je známá i z jiné problematické zakázky na monitorovací systém pro čerpání eurodotací, už dříve veškeré pochybnosti o etice svého byznysu popřela.

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly