© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Netrvalo to ani rok a vážné potíže začínají mít policisté a žalobci, kteří veřejně kritizovali loňskou kvapnou reorganizaci elitních policejních složek. V pondělí byl obviněn bývalý blízký spolupracovník Roberta Šlachty, který řekl, že policejní šéf Tuhý je podezřelý z brutálního úniku informací. Nejvyšší správní soud zase chystá kárné řízení s Pavlem Komárem, žalobcem a náměstkem Ivo Ištvana.
O stíhání Jiřího Komárka za slova o brutálním úniku informací na adresu policejního prezidenta Tomáše Tuhého dnes informoval Český rozhlas. Stíhaný je za zneužití pravomoci veřejného činitele. “Uvedeného trestného činu se měl bývalý policista dopustit porušením povinnosti mlčenlivosti a povinnosti nestranného jednání,” uvedl státní zástupce Pavel Prygl.
Sám Komárek, který stejně jako Šlachta skončil u Babišovy celní správy, své stíhání nekomentoval s odkazem na plánovanou poradu s advokátem. Již dříve ale uvedl, že by na svých slovech na adresu Tuhého nic neměnil. “Loni v létě jsem řekl, že policejní prezident je osobou podezřelou z možného úniku informací. Na tom se nic nezměnilo. V té konkrétní kauze podezřelou osobou byl,” řekl Radiožurnálu nedávno Komárek.
Šlo o to, že na telefon, do něhož byla později vložena karta bývalé manželky Tuhého, přišla sms o chystané razii v jedné z výbušných kauz. Šlachtovi lidé z toho vyvozovali, že Tuhý mohl přes exmanželku s někým komunikovat o chystané akci.
Tuhý to ovšem striktně popřel, nikdy nebyl obviněn a naopak stíhaný je nyní Komárek.
Potíže ovšem čekají i dalšího kritika policejní reformy, náměstka vrchního státního zástupce v Olomouci Pavla Komára. Nejvyšší správní soud chystá ústní jednání, na němž se bude projednávat kárná žaloba na Komára. Tu podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kvůli tomu, že Komár vynesl informace v souvislosti s šetřením ohledně reorganizace policie.
Komár totiž veřejně informoval o tom, že se chystají výslechy policejních špiček kvůli chystané policejní rošádě. Olomoučtí žalobci prověřovali podezření, o kterém nahlas mluvil Šlachta s Komárkem, že změny v policii mají za cíl zastavit vyšetřování citlivých kauz a sestřelit nepohodlné policisty.
Komár chystané výslechy prozradil na veřejnosti dřív, než se o nich policejní funkcionáři dozvěděli. A navíc v době, kdy se bojovalo o veřejné mínění ohledně policejní reorganizace.
“Kárnou žalobu jsme obdrželi, ústní jednání by mělo být nařízeno v první čtvrtině letošního roku,” uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.
Pokud soud pochybení potvrdí, Komárovi hrozí v krajním případě odvolání z funkce.
Sněmovní vyšetřovací komise ovládaná politiky ODS a ČSSD, tedy dvou partají v hledáčku Šlachtova ÚOOZ, nakonec vydala verdikt, že nenašla důkazy o jiných motivech reorganizace než by byla profesní stránka. Pro závěrečnou zprávu nakonec hlasoval i poslanec ANO Bohuslav Chalupa, který za to podle zjištění Neovlivní.cz dostal vynadáno od šéfa hnutí Andreje Babiše. Ten reorganizaci ostře kritizoval a udělal z ní politický souboj o ovládnutí bezpečnostních složek.
I komise ovšem mezi řádky uvedla, že pochyby tu jsou i nadále. Reorganizace totiž byla špatně připravená a narychlo nařízená.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přitom do dnešního dne trvá na tom, že reorganizace byla správným krokem. V prosincovém rozhovoru pro Neovlivní.cz nicméně připustil, že by takticky postupoval jinak.
“Pravděpodobně bych důrazně požádal policejního prezidenta o větší součinnost s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Tam nešlo o to, abychom akceptovali všechny připomínky státních zástupců, ale chtěl bych, aby do naprostého detailu policejní prezidium informovalo státní zastupitelství o svém záměru. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby do detailu seznámil policejní prezident Pavla Zemana se svým záměrem, tak by k odporu ze strany státních zástupců v takovém rozsahu nedošlo,” prohlásil Chovanec.