Přepis nahrávky Kleslové: Měl byste vědět, že není dobrý po mně vyjíždět

“… Panu Babišovi už jsem to přeposlala, protože se ho na to pochopitelně ptají taky. Tak jen abyste věděl, že úplně není dobrý, když takhle proti mně vyjíždíte.”

To jsou autentická slova Radmily Kleslové z telefonátu, během kterého tlačila na tehdejšího náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta, aby se on – a další členové dozorčí rady polostátní firmy ČEZ – okamžitě přestali zajímat o její smlouvy s podnikem. Jak informoval už dříve deník Neovlivní.cz, kontrakty jí za posledních patnáct let přinesly miliony (více zde »).

Kleslová v rozhovoru používá jméno vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše jako páku. A ač kromě poradenské smlouvy neměla a nemá s ČEZem nic společného a jako starostce Prahy 10 jí nijak nepřísluší zasahovat do chodu energetického gigantu, zjevně se o to snaží. A je detailně obeznámena s tím, co se na uzavřených jednáních dozorčí rady ČEZ děje.

Celou nahrávku si můžete poslechnout zde »Nyní vám přinášíme kompletní přepis rozhovoru.


 

Kleslová: Dobrý den pane Wagenknecht. Já jsem se jenom chtěla zeptat, jestli jste nečetl náhodou Neovlivní.cz?

Wagenknecht: A copak tam píšou? Ne, já to nedávám.

Kleslová: Píšou to, že dva členové dozorčí rady za ANO, nebo jeden z nich, jak si vyžádal moji smlouvu a teď tam hovoří o tom přesně, co v té smlouvě je, jak je postavená, od kdy a že mu na ČEZu odmítli dát tu smlouvu předchozí jakoby a takovéto věci. Potvrdil mu to druhý člen dozorčí rady za ANO. No, a včera už se mě na to ptali z Aktuálně, tak už jsem to šéfovi psala. Tak abyste věděl, proč jsem nechtěla, abyste si vyžadovali moji smlouvu do studovny. Přesně pro tohle.

Wagenknecht: Jasně. No, ale víte co, já se o to vůbec nezajímám, jak jste říkala minule. Já se ani do tý studovny nešel podívat, takže nevím, že to… no jdou po vás furt, no.

Kleslová: No, jenomže jsou tam dva členové dozorčí rady a to jste jenom vy dva. A jedinej, kdo se tam byl podívat, je pan Tyc. A ten se netají tím, že to prohovořoval s vámi. Takže panu Babišovi už jsem to přeposlala, protože se ho na to pochopitelně ptají taky. Tak jen abyste věděl, že úplně není dobrý, když takhle proti mně vyjíždíte.

Wagenknecht: Já paní Kleslová proti nikomu nevyjíždím, to je úplně mimo.

Kleslová: Tak proč jste si vyžadovali tu smlouvu? Proč to tam teď píšou?

Wagenknecht: Dyť jsem vám to říkal už minule. Tam byl požadavek, přímo externí požadavek, já nevím od koho už to bylo, bylo to na celou dozorčí radu, která si to vyžádala, vyžádalo si to víc lidí…

Kleslová: Ne, vyžádali jste si to vy dva, jo a Černej. (Zdeněk Černý, další ze členů dozorčí rady, pozn. red.)

Wagenknecht: Nene.

Kleslová: Tři jste byli, já si to pamatuju. Vy dva a Černý se k vám jenom přidal. Vy dva jste to chtěli, Tyc to s vámi inicioval, ten se k tomu přidal. Borovec se k tomu nepřidal.

Wagenknecht: Já jsem vůbec nic neinicioval. Nechte toho paní Kleslová, to není pravda. Pouze pan Tyc si to vyžádal, já jsem řekl taky samozřejmě, že pokud vyšetřujeme všechny smlouvy, tak taky že bych to…, a pak jste mi volala, ať to ani neotvírám, že mě to může ohrožovat nebo něco. Tak jsem nic neotvíral…

Kleslová: Ne, přesně pro tohle jsem nechtěla, ať se tam jdete dívat do tý smlouvy.

Wagenknecht: Ale dyť já tam vůbec nebyl.

Kleslová: To jo, ale byl tam Tyc. Jedinej. Jedinej.

Wagenknecht: Já fakt nevim, kdo tam byl. To víte vy. Ani nevím, jak vy to víte, kde ty informace berete.

Kleslová: Pan Tyc tam byl jedinej, takže je naprosto nade vší pochybnost, z kterýho zdroje to jde. Že to jde ze zdroje ANO, což je prostě blbý, politicky. Na svou předsedkyni… a ještě to řeknou den po valný hromadě; paní Slonkový to volaj? Chápete to?

Wagenknecht: Já tomu vůbec nerozumim… nevím, jak víte, kdo tam byl a nebyl…

Kleslová: Přečtěte si to, vyšlo to v pondělí a včera už to převzalo Aktuálně, ptali se, jestli je mi příjemný, že členové ANO jdou proti vlastní předsedkyni. Já jsem řekla, že v dozorčí radě žádný členové ANO nejsou.

Wagenknecht: No přesně tak. Já to zopakuju, já na vaší smlouvu kašlu, už jste mi minule volala a říkala mi, že to bude mít nějaký dopady, mě opravdu vaše smlouva nezajímá, nebyl jsem se tam podívat. Takže to je opravdu úplná blbost.

Kleslová: No ne, oni tam píšou dva, v tom článku.

Wagenknecht: Kde to píšou, já se tam musím podívat.

Kleslová: Neovlivní.cz a teď připravujou ještě Aktuálně. Mě bylo úplně jedno, že se tam jde na tu smlouvu podívat, ale já jsem přesně věděla, že to je jenom proto, aby to někdo vynesl do médií, a že to jsou naši… Já jsem vám to přece říkala: za patnáct let nemá nikdo žádnou mojí smlouvu v médiích a ve chvíli, kdy si jí vyžádaj, a von to tam ještě píše, že tam je takový datum, a že chtěl tamto datum, normálně to tam je. Normálně to tam jako je.

Wagenknecht: Počkejte, já to otevřu.

Kleslová: No, normálně to tam jako je. Že to ani není, že to má zdroj jako dozorčí radu, členy. Což nikdo jinej, nějaký zaměstnanci.

Wagenknecht: Jojo, dva zdroje blízké vedení společnosti, které si to vyžádalo. Tady ale nic o dozorčí radě není, koukám.

Kleslová: Je, je to tam tak.

Wagenknecht: Koukám…

Kleslová: Je to tam, jak rozebírá tu smlouvu, že chtěl jakoby, že tam je jen od 2015 a od 2014, že to tam není, to že nedali.

Wagenknecht: No, ale o dozorčí radě tady nic není, paní Kleslová. Já nevím, kde ty informace utíkaj.

Kleslová: Ale je, je, protože tam je, že si to vyžádala dozorčí rada a že nebylo dáno do studovny, jako smlouva za 2014 a jen za 2015. To tam v podstatě je. A nikdo jinej jí neviděl, než pan Tyc, teda.

Wagenknecht: No, asi ji taky vidělo představenstvo a management, ne? Takhle paní Kleslová, ještě jednou…

Kleslová: Počkejte, představenstvo a management jí má patnáct let, patnáct let a nic. A ve chvíli, kdy si to pan Tyc vyžádá a ještě tam píše, že nebyla daná za 2014, management tam má všechny smlouvy, kdyby se chtěl podívat.

Wagenknecht: Todle já fakt nevim, já na vaší smlouvu kašlu, je mi úplně jedno, už jste mi jednou naznačovala, že jestli se na ní budu koukat, že mě to bude nějak ohrožovat…

Kleslová: Ne, já jsem neříkala, že vás to bude ohrožovat. Já jsem jenom říkala, že až todle se dostane do médií, že to bude na ty, kdo si tu smlouvu vyžádal a šel se na ni podívat. To jsem vám jenom říkala. A jenom vám chci říct, že už je to tady a ten někdo čekal na valnou hromadu, protože kdyby se to náhodou dostalo dřív, tak by už nemusel v tý dozorčí radě být…

Wagenknecht: aha…

Kleslová: … za vynešení informací, no tak jako, proč je to den po valný hromadě? Proč to nebylo třeba před tejdnem, před měsícem?

Wagenknecht: To já nevim, tomu nerozumim a ještě jednou: vaše smlouva je mi úplně jedno a nevim, proč to takhle stavíte, myslíte, že pouštím informace o vaší smlouvě? Mě je vaše smlouva úplně jedno.

Kleslová: Já nevim, jestli vy. Ale předpokládám, že tam reprezentujete skupinu za ANO nebo za ministerstvo financí.

Wagenknecht: No, jasně.

Kleslová: Tak já jenom chtěla, abyste na to dal pozor, s některýma členema, který jsou evidentní, abyste jim to vysvětlil, že tohle není úplně politicky dobře.

Wagenknecht: Hm, jo.

Kleslová: Když mě pak kvůli tomu, a ještě něco bude v Aktuálně, a vysmívají se, jaký jsme v ANO, jak jdeme proti sobě.

Wagenknecht: Já jsem žádný Aktuálně neviděl, tak nevim. A ještě jednou opakuju, zdá se mi to úplně úchylný, fakt jsem se na vaši smlouvu nekoukal, sama jste to po mě chtěla…

Kleslová: Já jsem jenom chtěla, abyste to vysvětlil tomu, co vám to řek, že prostě tohle není úplně dobře, když tohleto dělá.

Wagenknecht: Jako myslíte Tycovi, abych to vysvětlil? Nebo komu?

Kleslová: No samozřejmě..

Wagenknecht: Jo, jasně.

Kleslová: A že von čeká, jestli bude odvolanej z dozorčí rady a udělal to po dozorčí radě, to muselo bejt jasný úplně všem. To nemusíme bejt ani moc chytrý, aby nám to došlo, jo a že to není jakoby úplně fér, tohleto. Ani vůči tomu šéfovi to není fér, protože šéfovi pochopitelně psali, aby se k tomu vyjádřil, to si tam taky přečtete. Jsme si psali o tom.

Wagenknecht: Jo, já na to ještě koukám, kde je tady o tý dozorčí radě?

Kleslová: Je to tam někde jako to tam někde je…

Wagenknecht: Tady je, že to potvrdily dva zdroje blízké vedení společnosti. Což je jako management.

Kleslová: Ne, to tam není, tam je někde o dozorčí radě.

Wagenknecht: Aha, ale tady je z vedení společnosti, tady není dozorčí rada.

Kleslová: Aha, tak já předpokládám, že to je spíš dozorčí rada než to..ale tam někde je, že si to vyžádal člen dozorčí rady, někde tam ten odstavec je, tak ve druhý třetině…Počkejte já si to rozto, já jedu v autě…Takže já předpokládám, že vzhledem k tomu, já nevim, jestli si můžete zfocovat, nebo nemůžete, když jdete do studovny, takže já předpokládám, že to byly jenom nějaký…Informace deníku potvrdily dva zdroje z vedení společnosti, informace si vyžádali členové dozorčí rady v rámci prověřování hospodárnosti smluv. K dispozici ale dostal jen smlouvu platnou od letošního ledna, tu předchozí nikoli, uvedl jeden z členů dozorčí rady společnosti firmy. Tak to je snad evidentní. Jako. A že je to asi ten, kdo si jí vyžádal. A jestli byl jeden, kterej tam byl, tak je to taky jako jasný, že jo. No. A ještě to volat Slonkový, Slonkový. Chápete? Jak je to proti tomu šéfovi. A ještě ten šéf se k tomu na začátku vyjadřuje, že je mu to jedno, že to nikoho nezajímá.

Wagenknecht: Že ten ČEZ je děravej, to všichni víme. Je to mrzutý. Ale jak říkám, já jsem se na to vykašlal, vůbec jsem to neřešil…

Kleslová: Já neříkám, že jste to řekl vy. Ne, já jenom říkám, že jste tam v podstatě v nějakém týmu, a že jste třeba měl, měli tomu Tycovi říct, že tohle nemá dělat. A ne se k tomu přidávat. Jakoby. A jestli si pan Tyc myslí, že šéf neví, jakou mám smlouvu na ČEZu, tak se pochopitelně mýlí. Šéf ví o všech mých smlouvách, které mám. Všude. Jo, takže nepotřebuje on, aby mu pan Tyc zjišťoval nějaký moje vztahy někde ve společnostech. Protože za patnáct let má ke mně šéf takovou důvěru, že ví, že to, co mu řeknu, tak je. Takže nepotřebuje, aby mu to někdo zjišťoval. Já jsem vás chtěla poprosit, abyste protože si myslím, že tam jste jako vedoucí té skupiny, nebo já nevím, neformální, že to vedete v tý dozorčí radě, tak abyste mu vysvětlil, že prostě todle jako dělat nemá. Že se tím nemstí mě, protože já nemám žádný konflikt zájmů, ale dělá tím problém i šéfovi, protože ho se mnou pořád spojujou. Takže jestli chce pan Tyc popravit mě, tak ať to dělá jinak a nedělá to přes toho šéfa, takhle. Jako aby ho ohrožoval, tak to jsem vás chtěla poprosit, abyste mi to třeba zavolali nebo to takhle neřešili. Já vím, že jste tam nebyl. Zjevně to tam volá ten Tyc tý Slonkový a zjevně má i další dva zdroje, já nevím, kdo jsou ty další zdroje. Možná je to Charvát

Wagenknecht: I to je možný, ale neutíká to z toho vedení? Podívejte, kolik je tam lidí. Sama máte informace…

Kleslová: Ne neutíká, to už by uteklo dávno a ne až po panu Tycovi.

Wagenknecht: Tak to může být tak, aby to tak vypadalo.

Kleslová: A domnívám se, že by si Slonková nedovolila zas napsat uvedl člen dozorčí rady.

Wagenknecht: Já už novinářům nevěřím, napíšou cokoli, ale může to být kdokoli. Sama jste říkala, že po vás jde víc lidí. V ČEZu to všichni vědí, o té vaší smlouvě…

Kleslová: Ne neví, a nikdy nic neuteklo.

Wagenknecht: Tak to může být účelový, aby to vypadalo, že to uteklo.

Kleslová: Právě proto jsem vám říkala, proč se tam chodíte dívat a chcete jí, aby pak mohli říct, že to jde od vás. Protože jinak by to říct nemohli.

Wagenknecht: Jasně no, to jste říkala.

Kleslová: Prostě v každým případě: to je práce pana Tyce, protože buď to řekl on – což já jsem o tom skálopevně přesvědčená – nebo někomu jinýmu třeba nahrál. Což jakoby měl vědět, že když tohleto udělá, že tohleto jakoby udělá. A jestli to pan Tyc nebyl, tak by měl paní Slonkový zavolat, protože byl jedinej, co se tam byl podívat, a měl by jí říct, ať ho tam neuvádí, protože nevím, kdo jinej by věděl…protože to tam von rozporoval na tý dozorčí radě, že dostal jenom jednu a že chce ty další.

Wagenknecht: Ale jak říkám: sama vidíte,že ta dozorčí rada je děrává, že ty informace máte, koukám lepší než já z tý dozorčí rady…

Kleslová: Jasně, ale on jedinej se tam byl podívat a on jedinej to tam na tý dozorčí radě neustále votvíral.

Wagenknecht: Ale řikám, tak to bejt i proti němu, aby to vypadalo, že to pustil on a mohl to bejt někdo z vedení společnosti.

Kleslová: No to si zas teda nemyslim. Protože takhle blbě zase nenapsali, to by tam napsali jiný údaje a ne tyhlo, jo. Já jsem jako nechtěla ječet na vás, jo. Já jsem jenom chtěla, kdyby něco takový, bylo jako abyst to brali jako v důsledku, jaký to může způsobit jako politicky. A jestli má pan Tyc se mnou problémy, tak ať to řekne šéfovi a nedělá to takhle hloupě. A já ode dneška mám velkej problém s nim teda…

Wagenknecht: Jéžiši…

Kleslová: Jo…

Wagenknecht: Dobrý, no

Kleslová: Jo, tak mějte se

Wagenknecht: Mějte se, nashledanou