Kauza Krym: Příběh ztracené fotografie

Tady ji máte. Policii záhadně ze spisu zmizela fotka, která měla dokazovat, že v případě premiérova syna nešlo o únos.

Policie pod dohledem státního zástupce v těchto dnech rozhoduje, zda obnoví vyšetřování nedobrovolného pobytu premiérova syna na okupovaném Krymu.

Redakce Neovlivní.cz přitom nyní získala fotografii, která se ze spisu záhadně ztratila. Zmizela ve chvíli, kdy žalobci začali prověřovat postup policistů, kteří před dvěma lety případ odložil, aniž s juniorem mluvili a spokojili se právě jen s fotkou, která měla dokazovat, že nešlo o únos a syn je na první pohled nemocný.


Fotka, která se ze spisu “ztratila”. Foto: archv Neovlivní.cz

„Policista fotografii bohužel opomněl vytisknout a přiložit ke spisovému materiálu. Snažil se zpětně tuto komunikaci dohledat, ale jejich OIKT mu sdělilo, že data jsou již nenávratně smazána,“ stojí v záznamu inspekce, který letos v únoru zveřejnil portál iRozhlas.

Původně policisté, kteří řešili juniorovy maily, k fotce napsali, že na ní vypadal „trochu nepřítomně.“

Fotografii jsme již otiskli v časopise Neovlivní.cz a nyní ji přikládáme čtenářům k posouzení, zda tomu snímek juniora odpovídá. A jestli nakonec nebylo lepší, že se „ztratila“.

Není to přitom jediná věc, která ze spisu záhadně zmizela. Chybí minimálně jeden z emailů, které premiérův syn z Krymu tehdy policii posílal.

Když se Andrej Babiš mladší v lednu 2018 ocitl ve společnosti ruského řidiče Agrofertu Petra Protopopova na Ukrajině, obrátil se na českou policii s prosbou o pomoc. Dosud se mělo za to, že junior poslal jen jeden mail. Ve skutečnosti byly čtyři.

A z těch dosud neznámých byla zřejmá obava pisatele, že případ vyzní kvůli vlivu jeho otce do ztracena. Jak se později ukázalo, měl pravdu.

„Už mi prosím vás pomožte, já toho mám už vážně dost,“ stojí v mailu z 5. ledna 2018, který Andrej Babiš mladší posílal osm minut po sedmé ráno.

Den před tím – dvě minuty před půl dvanáctou v noci – poslal první mail. V něm popsal, kdo je a co se teď s ním proti jeho vůli kvůli Čapímu hnízdu odehrává: „Můj otec mě využil a pak se mě zbavil… můj život je v ohrožení tady na Ukrajině… Nemám sílu ani možnost se ubránit od mého otce, kterej je vlivnej politik. Prosím o pomoc a spravedlivost.“

Andrej Babiš mladší mluví plynně slovensky, anglicky, francouzsky a česky. Písemný projev v češtině ale nemá bezchybný, do českých škol nikdy nechodil. Proto ten občas drhnoucí slovosled.

K volání o pomoc z Ukrajiny dnes překvapivě říká, že mu policie dokonce odpověděla. Nasvědčuje tomu i jeho další mail, který posílal 8. ledna minutu po půl jedenácté v noci. Začíná upřesňující větou: „Já uvádím v mailech, že jsem byl unesenej na Krym, panem Protopopovem.“

Odpověď policie ale ve spise nikde zanesená není. Zřejmě se zase „ztratila“. Dokazovala by totiž, že kdyby policisté skutečně chtěli, mohli se s Andrejem Babišem mladším snadno spojit, když už to jednou dovedli.

„Jeden e-mail zmizel, ten od policie. Neumím to pochopit, jak se vypařil. Prostě ho nemám, ale pamatuji si na něj. A taky jsem na něj tehdy odpověděl. Policie tehdy v tom e-mailu napsala něco v duchu: Říkáte, že vás otec zneužil a pak se vás zbavil, ano?“ říká k tomu dnes premiérův syn.

Policisté z obvodního oddělení pražské kriminálky, kteří tehdy e-maily řešili, odmítají cokoli vysvětlovat. Redakce Neovlivní.cz je v průběhu uplynulých dvou let opakovaně kontaktovala, bez úspěchu.


První zmínka o únosu premiérova syna: časopis Neovlivní.cz z června 2018


Dodnes tak není veřejně známá jejich verze, proč Babišovi mladšímu nepomohli. Jak jsme zveřejnili už v roce 2018, detektivové citlivý případ vyřešili jednoduše: Obrátili se na Babiše staršího, ten jim řekl, že syn je v pořádku, a to jim stačilo.

Nyní to potvrzuje i nově získaný dokument ze spisu. „Dnešního dne mě telefonicky kontaktoval JUDr. Bartončík, který uvedl, že o celé věci hovořil kolem poledne s panem premiérem Babišem, který před ním telefonicky kontaktoval syna. Syn panu předsedovi vlády Babišovi v telefonickém rozhovoru sdělil, že ‚je vše v pořádku, že se nic neděje‘. Dále JUDr. Bartončík uvedl, že pan Babiš mladší přijede v horizontu jednoho dvou dnů do Prahy a zde bude zorganizován jeho kontakt se zdejší součástí policie k objasnění celé věci,“ zapsal si 11. ledna 2018 major Vladimír Veselý do úředního záznamu.

Žádný kontakt se ale nezorganizoval. Policie s juniorem až do letošního roku nikdy nemluvila. Nikomu to ale zjevně nevadilo.

Andrej Babiš mladší na policii nakonec vypovídal až letos, kdy přijel do České republiky. Kriminalistům nejen zopakoval svoji verzi, že jej na Krym uklidil jeho otec, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo. Vypovídal i v případě dotačního podvodu, kdy řekl, že byl bílým koněm, kterého jeho otec využil, aby dosáhl na dotaci.

Nyní je na policii a státním zástupci, aby se se svědectvím premiérova syna vypořádala.


Šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková doporučuje

Odhaleno: Únos juniora

Premiérův syn jde na policii. Pro Babiše to může být fatální

Jak Protopopová chránila premiéra před synem

Další Rusové kolem premiérova syna. Byli z KGB?


Zdroj náhledové foto: archiv Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email