Kauza Liglass: Z projektu vycouval utajený hráč v pozadí

“Ten obchod je mrtvý. Ti, kdo do něj chtěli dát peníze, půjdou od toho.” Taková slova pronesl letos v létě v rozhovoru s Neovlivní.cz jeden z českých byznysmenů působících v oblasti bývalého Sovětského svazu. Mluvil o miliardovém kontraktu v Kyrgyzstánu pro neznámou českou firmu Liglass Trading, za kterou nestandardně lobboval prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Dnes vše nasvědčuje tomu, že onen byznysmen měl pravdu. Firma nezaplatila požadované stamiliony a Kyrgyzstán spolupráci s českou firmou ukončil.

V pondělí uplynula už několikátá lhůta, do kdy měla česká firma Liglass Trading složit na účet v přepočtu přes tři čtvrtě miliardy korun a vyplatit tak z výstavby hydroelektrárny v Kyrgyzstánu ruskou společnost RusHydro. Platba byla součástí kontraktu, který kyrgyzská administrativa i díky kancléřově intervenci uzavřela s českou firmou letos v červnu.

Do včerejšího večera ale společnost Liglass Trading nezaplatila a kyrgyzská vláda kontrakt ukončila. “Skutečnost, že nebudou platit, je již zřejmá. Jinak by to už udělali,” citoval kyrgyzský zpravodajský server 24kg vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva. “Lhůty nemůžeme prodloužit,” dodal.

K tématu

 » Přiznání Hradu v kauze Liglass: Žádný dokument od MPO nemáme
» Mynář: Nechal jsem si tu firmu prověřit. MPO: Nic jsme mu nedali
» Nejedlý: Není důvod střílet do Vráti ostrýma
» Dokument: Dopis Zemanova kancléře do Kyrgyzstánu
» Klíčový muž Mynářovy kauzy: Projekt jako v Kyrgyzstánu jsem ještě nedělal

Ze zjištění redakce přitom vyplývá, že už v létě – poté, co vyšel najevo nestandardní lobbing ze strany prezidentova kancléře Vratislava Mynáře – zasvěcení věděli o konci kontraktu. Jako první jej předpověděl v rozhovoru Neovlivní.cz výše citovaný český byznysmen s kontaky v zemích bývalého Sovětského svazu.

Tehdy redakci sdělil, že klíčový subjekt, který stál celou dobu v pozadí a neznámá společnost Liglass Trading mu sloužila jako krycí firma, hodlá z příběhu vycouvat.

“Ve chvíli, kdy se o projektu začalo veřejně psát a dostal se pod drobnohled médií, je jasné, že ten hráč v pozadí do toho nepůjde. Poslední, co si přeje, je, aby na sebe přivolal pozornost úřadů, které by začaly zkoumat finanční toky a původ peněz,” uvedl byznysmen.

Tento klíčový hráč podle něj pochází z České republiky a v minulosti zastával významné postavení v byznyse. Jeho jméno redakce zná, zatím jej ale nezveřejnila. Jeho zapojení do příběhu nicméně potvrdil i další vysoce důvěryhodný zdroj s kontakty do nejvyšších politických kruhů. Dotyčný ale jakékoli angažmá v kontraktu na dotaz redakce popřel.

Michael Smelík, který za Liglass Trading veřejně vystupuje, v rozhovoru pro Neovlivní.cz přitom již dříve potvrdil, že projekt nefinancuje on sám, ale záda mu kryjí investoři. Jejich identitu ale odmítal odtajnit.

Vypovězení spolupráce včera Smelík odmítl komentovat. “Jsme v Kyrgyzstánu. Neobdržel jsem zatím žádnou oficiální zprávu. Jakmile ji obdržíme, vydáme tiskové prohlášení,” napsal v pondělí večer v sms zprávě.

Ještě před tím svolal v Kyrgyzstánu tiskovou konferenci, na níž přiznal potíže s financováním. Tvrdil ale, že je zavinila medializace případu a útoky novinářů a části politické scény v Kyrgyzstánu. Proto firmě údajně vypověděla spolupráci jedna z úvěrujících bank.

“Veškerý mediální marast, který se kolem nás od 11. července spustil, měl za důsledek jedno. Novináři a další lidé přímo kontaktovali naše partnery a naše banky, v důsledku nám Barclays v Londýně vypověděla z důvodu reputačního rizika spoluúčast na tomto projektu,” prohlásil Smelík a dodal, že pod drobnohledem jsou nyní i jeho soukromé účty. “Moje banka v České republice a v Evropě, kde jsem přes deset let VIP klientem a mám přes 40 účtů, mi dala speciální režim dozoru nad finančními toky.”

Kancléř Vratislav Mynář, který vystavil v oboru neznámé firmě Liglass Trading hradní dobrozdání pro obří zakázku na výstavbu elektrárny, krach obchodního případu zatím nekomentoval. Ještě minulý týden se jej zastal prezidentův nejbližší spolupracovník Martin Nejedlý, který na jeho adresu prohlásil: “Když teď firma Liglass splní všechny podmínky, předloží financování a všechno zdárně klapne, bude bouchat šampaňské a všichni budou stát ve frontě a říkat: my jsme to také doporučovali. Když se teď do Vráti střílí ostrýma, všichni jsou zalezlí a nikdo se k Liglassu nehlásí.”