Dopravní podnik zapojil do kauzy metra D právníka Agrofertu

Do přípravy miliardového projektu join venture pražského Dopravního podniku a skupiny Penta, proti němuž protestují protikorupční organizace, se v tichosti zapojil i právník spojený se špičkami hnutí ANO. Původem přerovský advokát Květoslav Hlína dlouhodobě pracoval pro firmy z Babišova holdingu Agrofert, aktuálně zaparkovaného ve svěřenském fondu. V posledních letech získal smlouvy hned na několika úřadech či firmách, které řídí nominanti ANO.

O miliardovém projektu při výstavbě nové trasy pražského metra mají radní rozhodnout každým dnem. Souběžně s výstavbou trasy D plánují pražští politici z hnutí ANO a ČSSD vytvoření společného podniku s investiční skupinou Penta, který má zajistit urbanistický rozvoj lokalit v okolí stanic metra. Proti navrhovaným parametrům projektu se ale postavila koaliční Trojkoalice, kritizují je také protikorupční organizace i magistrátní opozice, kteří shodně mluví o tunelu podobném kauze Opencard. Výhrady jsme popsali zde.

Usnesení, kterým představenstvo DPP vtáhlo do miliardové hry právníka Květoslava Hlínu. Zdroj: Neo

Nyní se navíc ukázalo, že do příprav společného projektu s Pentou byl zapojen i právník Květoslav Hlína. Přerovský advokát, který se v hlavním městě objevil záhy po nástupu hnutí ANO k moci. Muž spojovaný především s místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem a současně také právník, který pracoval hned pro několik firem z holdingu Agrofert, jak sám veřejně potvrdil.

O angažmá Hlínovy advokátní kanceláře do chystaného společného podniku se doposud nevědělo. Na přípravě join venture se původně měla podílet jen firma Deloitte a za advokáty AK Achour.  Dopravní podnik o zapojení Hlíny veřejně neinformoval, ačkoli představenstvo firmy jej schválilo už loni v květnu. Vyplývá to z usnesení, které má redakce k dispozici. Podle dalších dokumentů dopravního podniku, které Neovlivní.cz získalo, Hlínově advokátní kanceláři náleží paušální odměna 2 400 korun za hodinu plus DPH.

Zapojení Květoslava Hlíny nakonec zástupci dopravního podniku i sám právník připustili na přímý dotaz Neovlivní.cz.

Souvislosti
» Společný podnik na metro D. Časovaná bomba pro Prahu
» Dopravní podnik: Společný byznys s Pentou si pohlídáme
» Právnička: Projekt k metru D nese rysy miliardového tunelu
» Praha zažívá návrat architekta byznysových dohod
» Setkání v restauraci: S kým večeří primátorka Krnáčová?

Právník Hlína se o detailech spolupráce nechtěl šířit. Na otázku, co přesně pro Dopravní podnik v kauze společného projektu připravuje, neodpověděl. “Bohužel nejsem bez souhlasu klienta k tomuto oprávněn,” napsal v sms s tím, že se pokusí si souhlas vyžádat.

Dopravní podnik uvedl, že právní kancelář Květoslava Hlíny zapojil do příprav kvůli dobrým zkušenostem.

“Představenstva společnosti má vůči této advokátní kanceláři důvěru, opírající se o její odbornost a dosavadní výsledky, které byly v minulosti prokázány.  V rámci tohoto projektu, který se neoddiskutovatelně může zařadit v DPP mezi nejvýznamnější a nejnákladnější počiny posledních let, bylo vyhodnoceno, že získání vlastní bezprostřední právní oponentury je nezbytné. Advokátní kancelář HSP & Partners tak působí jako oponentní autorita vůči advokátní kanceláři Achour & Partners a jednotlivým právním výstupům,” stojí v odpovědi dopravního podniku.

Květoslava Hlínu přitom s dopravním podnikem nespojují jen “dosavadní prokázané výsledky práce.” Právník má úzké vazby také na ředitele dopravního podniku Martina Gillara. Toho si do městské firmy posadilo hnutí ANO. A Gillar v minulosti působil právě v Hlínově kanceláři jako koncipient.

Hlínovo působení v dopravním podniku v posledních týdnech znejistilo i primátorku Prahy Adrianu Krnáčovou. Nařídila prověřit jeho roli v městské firmě.

Radiožurnál totiž uvedl, že Hlínova moc ve firmě je obrovská a platí mezi insidery za faktického šéfa společnosti. Ukazuje se tak, že zástupci města nemají přehled o tom, co se v jeho klíčové firmě odehrává.

Co přesně dělá Hlínova kancelář pro Dopravní podnik? Kolik za to inkasovala? A jak se ke kritice společného podniku s Dopravním podnikem staví společnost Penta? Již brzy na Neovlivní.cz.