Kauza Motol: Beninský klíč

Jaké peníze měla „pračka“ v africké zemi vyčistit? A kdo všechno byl zapletený do korupční kauzy, která zatím smetla ředitele motolské nemocnice Ludvíka, jeho náměstka Budinského, právníka Janstu a majitele soukromých firem? Investigace v březnovém časopise Neovlivní.cz.

Čtyři muži vyjeli do Beninu kvůli obchodu s akciemi. Čtyři muži se z Beninu vrátili zpět. Tři z nich skončili ve vazební cele s obviněním z praní špinavých peněz. Ten čtvrtý říká, že leží v posteli s teplotou a z policejního vyšetřování spojeného s kauzou Motol si nic nedělá.


„Je mi to celkem jedno. Jestli mě obviní, to je na nich. Já jsem nic neudělal,“ říká rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz Antonín Kühn.

Mapa Beninu má tvar klíče Foto: Shutterstock


Do té doby širší veřejnosti neznámý severočeský šíbr s kontakty ve fotbale, byznysu i politice přitom drží klíč k objasnění té nejzávažnější části kauzy Motol. Jde v ní o to, jestli dlouholetý šéf nemocnice Motol Miloslav Ludvík, jeho náměstek Pavel Budinský a právník Miroslav Jansta v africké zemi skutečně finalizovali svůj plán na vyčištění úplatků z motolských zakázek, jak tvrdí policie.

Jenže to je jen část příběhu, který narýsovala policie. Ta druhá, zatím neznámá, se týká toho, jaké peníze měla „beninská pračka“ ve skutečnosti vyčistit a kdo všechno byl do toho zapletený.

U všeho byl, obvinění se mu vyhnulo

Beninská větev příběhu začala před třinácti lety. Tehdy byla v Beninu, někdejší francouzské kolonii v západní Africe u Guinejského zálivu, založena společnost SBI Holding S.A. Loni v srpnu pak policejní odposlechy zachytily rozhovor mezi Ludvíkem a Budinským, že tuto společnost před lety zakládali oni dva společně s Antonínem Kühnem.

„Dne 19. 8. 2024 se do kanceláře Pavla Budinského dostavil Miloslav Ludvík. Sdělil mu, že vlastní hlavou vymyslel, jak docílit legalizace finanční hotovosti, kterou oba přijímali a přijímají jako neoprávněné finanční plnění od zástupců různých dodavatelů; tedy jak docílit, aby jim tyto finanční prostředky byly připsány na jejich bankovním účtu jako příjem z běžné legální transakce. Konkrétně mu předestřel, že ho napadlo, že by mohli prodat akcie beninské společnosti, které historicky, víc jak 10 let, vlastní. Tuto akciovou společnost zakládali před mnoha lety přímo v Beninu ještě s Antonínem Kühnem, kdy dohromady vlastnili 100 % akcií této společnosti. Společnost nevyvíjí, ani nikdy nevyvíjela žádnou činnost. Zjistil totiž, že Antonín Kühn svůj podíl ve společnosti již prodal, a s ohledem na cenu, za kterou on svůj podíl akcií prodal, odhaduje Miloslav Ludvík, že oni dva by prodejem mohli získat každý 20 milionů,“ zapsali si po Ludvíkově monologu policisté.

Následně se rozjela operace, která skončila hned po jejich návratu z Beninu letos 24. února hromadným zatýkáním a panikou v byznysových kruzích.

Antonín Kühn v ní sehrál zásadní roli. Policie na základě odposlechů do svých dokumentů, s nimiž měla redakce možnost se seznámit, píše, že to on Ludvíkovi a Budinskému v Beninu zajistil notáře, mluvil s nimi o zajištění odhadce, řešili spolu i výši ceny, za kterou mají být akcie prodány.

Která mocná skupina v zákulisí tahala za nitky? S kým dalším se Antonín Kühn znal? A jaké peníze se vlastně měly legalizovat? Investigaci v aktuální kauze Motol přináší březnový časopis Neovlivní.cz, který míří k předplatitelům. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email