Kauza Motol: Policie rozplétá roli lidí z vlivné skupiny J&T

Z účtu Dušana Palcra přišlo deset milionů korun, které byly podle policie použity při operaci na legalizování úplatků. Ludvík se zase chlubil, že projekt beninské „pračky“ řešil právě v J&T. Skupina to popírá.

Dosavadní obrázek posledních let v motolské nemocnici, jak jej narýsovala policie ve svých dokumentech, zdaleka není úplný. „Stejně jako u podnikatele Antonína Kühna, který jel do Beninu spolu s Miloslavem Ludvíkem, Pavlem Budinským a Miroslavem Janstou kvůli transakci s akciemi, není vyjasněná například ani role finančního ústavu J&T. Banky, která se specializuje na vlivné a bohaté klienty. A za níž stojí nejbohatší Češi a Slováci,“ píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

Do J&T banky loni docházel i Miloslav Ludvík, jak si zapsali policisté. A to právě kvůli obchodu s akciemi, který policie označuje za praní špinavých peněz. Zmiňuje to v pasáži o tom, jak ředitel motolské nemocnice „vlastní hlavou“ vymyslel operaci v Beninu. 

Foto: Shutterstock

„Konzultoval tuto svoji myšlenku i v J&T bance a řekli mu, že to je vynikající myšlenka,“ zapsali si po Ludvíkově monologu detektivové.

Co přesně konzultoval? A s kým? To už policejní dokumenty neuvádějí. A banka samotná trvá na tom, že se nic takového nestalo.

„J&T Banka ani finanční skupina J&T Finance Group SE neposkytovala žádné poradenství ani se na žádných transakcích v případě prodeje akcií pana Jansty či pana Ludvíka nepodílela. Policie ČR ani jiný orgán činný v trestním řízení pak Banku ani Skupinu nekontaktovali. Důrazně odmítáme jakékoli propojení s touto kauzou. Banka ani skupina nemá o obchodu jiné informace než ty, které čteme v médiích a z těchto informací dovozujeme, že aktéři kauzy se mezi sebou ujišťovali, že transakci konzultovali s bankou, což je tvrzení, které není pravdivé,“ reagovala pro Neovlivní.cz mluvčí banky Monika Veselá.


ČTĚTE TAKÉ: Kauza Motol. Beninský klíč


Jenže nejde jen o Ludvíkova slova. Policie na základě odposlechů tvrdí, že Beninský obchod se skupinou řešil i další z aktérů příběhu Miroslav Jansta, na kterého se jeho osobní přátelé Ludvík a Budinský obrátili se žádostí, aby pro ně obchod s akciemi v Beninu zprocesoval. Podle policie za to měl dostat dva miliony korun.

„Když totiž 25. 11. 2024 přišel za Pavlem Budinským do jeho kanceláře Miroslav Jansta, sdělil mu, že podklady k beninské společnosti, které mu Budinský předal, již předal dál zástupci J&T banky,“ uvedli policisté v dalším ze svých dokumentů.

Jansta je ostatně v blízkém přátelském vztahu s Dušanem Palcrem, jednou z tváří skupiny J&T. Byl to právě účet Dušana Palcra, z něhož Janstovi přišlo na jeho účet 10 milionů, které právník použil na nákup pozemku na Berounsku. Tuto operaci policisté kvalifikovali rovněž jako praní špinavých peněz. Jansta podle nich už v roce 2023 koupil pozemek naoko právě pro Budinského a ten mu měl zaplatit zčásti hotově, většinově ale prostřednictvím beninské transakce s akciemi.

Palcr nicméně nemusel vědět, na co Jansta peníze použije. Policisté o tom nemají žádný záznam, naopak v poznámce k převodu peněz z Palcrova na Janstův účet stojí Půjčka. „Takové půjčky jsou mezi lidmi z této společenské vrstvy běžné,“ podotkl k tomu byznysmen, který oba muže zná a sám si s nimi v minulosti půjčoval.

Sám Palcr už k tomu na policii vypovídal a nebyl z ničeho obviněný.

Přesnou roli J&T dohledávají policisté ve stozích dokumentů, které zabavili během domovních prohlídek v posledním únorovém týdnu. Odposlechy už k tomu ale mít nebudou. Vzápětí poté, co se čtveřice Ludvík, Budinský, Jansta a Kühn vrátila z Beninu, policie spustila zatýkání.

Spadla klec předčasně? Proč policie tolik spěchala? A kdo drží klíč k transakci v Beninu? Detaily přináší časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ

Foto: Neo

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email