© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že tři roky stará policejní razie na úřadu vlády proti tehdejší milence premiéra Janě Nečasové-Nagyové a politickému podsvětí byla provokací proti ODS. Dosavadní důkazy, které zazněly u soudů s dnešní Nečasovou manželkou, ale provokaci ani zdaleka nenasvědčují. Projděte si, co také zaznělo u soudů.
“To, že doktor Ištvan tehdy opravdu vypouštěl zprávy, že je tady obrovská mafie – propojení politických a ekonomických struktur a že bylo zabaveno tolik a tolik zlata, tolik a tolik set milionů korun a tak dál – to je všechno pravda. Já jsem také veřejně sebekriticky přiznal, že jsem tomu uvěřil. Akce Ištvána a Šlachty byla provokací proti ODS. Považujte to za určitý druh omluvy, i když těch, kdo byli těmito dvěma lidmi dezinformováni, bylo příšerně mnoho,” prohlásil prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro deník Blesk.
Existují dva různé výklady kauzy, která v létě 2013 vyústila v pád vlády Petra Nečase.
Podle jednoho šlo o předem připravenou provokaci, která ve výsledku umetla cestu k moci Andreji Babišovi. Podle té druhé verze to byl jen nezbytný zásah policie a státního zastupitelství proti mocenským choutkám sekretářky, která se stala premiérovou milenkou, v některých okamžicích místo něj řídila zemi a budovala kolem sebe klientelistickou síť.
Bez ohledu, které verzi kdo věří, podstata zůstává stejná: vládní agendu a strategická rozhodování v zemi v řadě případů neměl pod palcem ministerský předseda, ale jeho milenka-sekretářka Jana Nečasová-Nagyová . Navíc v roli nejbližší premiérovy spolupracovnice přijímala drahé dárky od byznysmenů, kmotrů a lobbistů, kteří se tak pokoušeli otevřít dveře k premiérovi a prosadit své zájmy v ODS. A také úkolovala tajnou službu, které zadala sledování několika lidí včetně Nečasovy tehdejší manželky.
Vychází to z důkazů, které v několika větvích kauzy zazněly před soudy, byť pravomocný rozsudek ještě nepadl. Tato fakta nikdo nezpochybnil, obžaloba a obhajoba u soudů jen svádí zápas o to, jestli to byly trestné činy.
Jako klíčové se v tomto směru ukazují odposlechy, které se obhájci marně pokoušeli jako nezákonné vyřadit ze spisu. Na nich mimo jiné zaznívá, že se Jana Nečasová-Nagyová scházela s lobbistou a pražským kmotrem Ivo Rittigem.
“Ach Jano Jano, vidím, že má někdo mimořádný zájem nás rozeštvat, a to si myslím, že docela teď pracujem nad rámec všeho,“ napsal jí Rittig v textové zprávě z 27. března 2012, která byla citovaná u soudu.
Nečasová si přitom byla vědoma, že kontakty s Rittigem a jeho právníky jsou za hranou a trvala na utajení. Ukazuje to jiná zpráva, v níž psala: “Dobrý den Ivo, může právník na 17.30 hod. na Hrzánu? Prosím. Nenápadné auto”.
Odposlechy také doložily a následně to potvrdil i expertní posudek pro soud, že vojenská zpravodajská služba poskytovala Nečasové-Nagyové služby soukromého charakteru. Sledovala pro ni vybrané lidi. Tajná služba přitom nesmí přijímat rozkazy od úředníků, úkolovat jí smí jen vláda a prezident.
A stejné to je i s drahými dárky, které Nečasova šéfka sekretariátu ve své funkci přijímala. Šlo o dary, jejich hodnota dosáhla téměř deseti milionů. Mezi nejdražší patřil například náhrdelník Cartier za 1,2 milionu korun. Nečasová je nyní souzena kvůli podezření z daňového úniku, nezaplatila totiž za dárky daň 700 tisíc.