© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ta šance není velká, ale stále existuje. Přesto vláda za celý rok nepodnikla nic, aby se pokusila získat zpět miliardy korun, o které přišla při pochybné privatizaci uhelné společnosti OKD.
Ministerstvo financí přitom po nástupu Andreje Babiše zjara 2014 přiznalo, že Česko v minulosti obelhalo Evropskou komisi tak, aby privatizaci dolů posvětila. Resort současně oznámil, že hledá způsob, jak se na nevýhodném prodeji zpětně “zahojit”.
Lhůta, která byla stanovena dle původních právních analýz a během níž mohla Česká republika přimět Evropskou komisi k tomu, aby se jedenáct let starou privatizací znovu zabývala, však na sklonku roku 2014 v tichosti vypršela. Stát však k akci nepřikročil.
Příběh OKD tak začíná připomínat jinou kauzu: prodej Mostecké uhelné společnosti, k jejímuž vyšetřování ve Švýcarsku se Česko “omylem” nestihlo připojit.
Proč nyní vláda nekoná, není úplně jasné. Jasná jsou pouze následující fakta:
Stát mlčící, mlžící
Stát, reprezentovaný Babišovým úřadem, teď navzdory původnímu právnímu názoru přišel s novou teorií: lhůta na obranu českého zájmu vlastně stále běží.
“Směrem k Evropské komisi zatím v této souvislosti kroky učiněny nebyly,” připustil pro Neovlivní.cz Radek Ležatka, šéf oddělení vnějších vztahů a komunikace na ministerstva financí.
Ministr Babiš se k případu nevyjádřil.
Jeho úřad prý podle oficiálního stanoviska stále zpřesňuje výši pohledávky “v návaznosti na vyhodnocení znaleckých posudků založených v trestním spisu”. Podle posudku znaleckého ústavu NOVOTA ze začátku roku 2005 byla cena někdejšího státního podílu OKD o šest miliard vyšší, než za kolik jej prodal stát. A podle posudku Ernst & Young k 31. 12. 2005 dokonce o 20 miliard.
Co ukáže soud o škodě?
Už za pár dní se případ začne rozebírat i před tuzemským soudem. Obvodní soud pro Prahu 2 začne projednávat obžalobu dvou bývalých úředníků Fondu národního majetku a jednoho odborného znalce, kteří podle státního zástupce nesou za nevýhodný státní obchod vinu. Na lavici obžalovaných ale zjevně usednou jen pěšáci, kteří plnili pokyny, nikoli architekti privatizace.
Průběh soudu a verdikt o způsobené škodě napjatě očekává i sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, které se cítí privatizací poškozeno a v minulosti se už pokusilo v Bruselu prodej dolů napadnout.
“V privatizační smlouvě je totiž důležitá klauzule, že stát od ní může odstoupit v případě, že se ukáže nedovolená podpora,” říká šéf sdružení Roman Macháček.
V případě, že by Evropská komise uznala, že doly byly prodané pod tržní cenou, mohl by Brusel představitelům České republiky nařídit, aby miliardy i s úroky vymáhal po kupci zpět. A ministerstvo financí by mohlo tlačit současného spolumajitele OKD Zdeňka Bakalu k dohodě nebo se s ním soudit.
Evropská komise už obchod dvakrát prověřovala a konstatovala, že privatizační cena za OKD byla tržní. Potíž je ale v tom, že Komise vycházela z neúplných podkladů dodaných ministerstvem financí – vedeným tehdy současným premiérem Bohuslavem Sobotkou a později Eduardem Janotou.
A ministerstvo financí, už pod nynějším vicepremiérem Andrejem Babišem, vloni přiznalo, že jeho úřad v minulosti Evropskou komisi obelhal. Jednoduše dodal ji takové “podklady”, aby Komise obchod schválila. “Evropská komise v roce 2011 nijak nepřezkoumávala informace, které jako reakci k otázce privatizace OKD obdržela od České republiky. Nyní zjištěné skutečnosti ukazují, že tyto informace byly zavádějící, či dokonce nepravdivé,” uvedl loni mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.
“Evropská komise byla při rozhodování obelhána nepravdivými argumenty od České republiky,” souhlasí i šéf sdružení Byty OKD Roman Macháček.