Kauza pošty bude mít dohru uvnitř ČSSD

Kauzu údajné korupce kolem České pošty špičky ČSSD  a především 1. místopředseda strany a ministr vnitra Milan Chovanec podle všeho nakonec ustojí. Přesto se ukazuje že případ bude mít dohru uvnitř této vládní partaje

Hlavním aktérem příběhu je člen středočeské ČSSD Kamil Choc, který na nahrávkách nabízel podnikateli Lukáši Čadkovi, že mu za tři miliony pomůže urovnat spor s Českou poštou: dva miliony půjdou sociální demokracii a jeden Chovancovi. Ten od vypuknutí kauzy tvrdí, že jde o připravený útok na něj a má podezření, že v příběhu sehráli roli právě členové středočeské ČSSD, mateřské organizace Choce.

Podle zjištění deníku Neovlivní.cz se už ministr Chovanec nechal na stranické půdě slyšet, že aktivity středočeských sociálních demokratů “budou předmětem podrobného zkoumání”. Přesně podle známého politického hesla “nepřítele nehledej v jiných stranách, ale v té vlastní”.

Milan Chovanec oficiálně toto podezření nekomentoval. To, že už se stranickými kolegy roli “středočechů” řešil, potvrdil pro Neovlivní.cz jejich nejvlivnější zástupce, poslanec Richard Dolejš. On osobně si kvůli tomu s Chovancem telefonoval.

“Na 99 procent jsem přesvědčený, že Středočeši jsou mimo tento problém. Za nesmysl považuji, že se jedná o naši intriku vůči ministrovi vnitra,” uvedl Dolejš.

On sám se přitom s Chocem, zakladatelem ČSSD v Řevnicích u Prahy, zná. Žádní kamarádi ale prý nejsou. Naopak. “Za sebe mohu stoprocentně garantovat, že s tím problémem nemám nic společného a pana Choce dlouhodobě považuji za divného a tak trochu nebezpečného blázna. Také jsem před ním včas varoval. Evidentně jednal pouze ve svém osobním zájmu,” dodal poslanec.

Kariéru Choce přitom provází i jméno středočeského hejtmana Miloše Petery. Oba muži se dobře znají, Choc pomáhal Peterovi s řešením jeho dopravní nehody. A právě jako “ten od Petery” se Choc tituloval na různých schůzkách. Mimo jiné i na té osudné se zmíněným podnikatelem Čadkem, od něhož požadoval tři miliony. “Pana Choce znám jen pracovně. Jako kolegu z ČSSD,” řekl Petera a popřel jakoukoliv roli v kauze pošta.

Pro teorii, že by středočeská ČSSD stála přímo za útokem na svého prvního stranického místopředsedu Chovance, nejsou žádné důkazy. Chovancovi lidé se ale s odkazem na kontakty Choce se špičkami středočeské ČSSD podivují nad tím, že ministra nikdo ze středních Čech v předstihu nevaroval. Nebo aspoň neinformoval. Je samozřejmě možné, že to nikdo ze středočeských straníků nevěděl. Otázka je, zda tomu Chovanec uvěří.