© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Policie podle zjištění Neovlivní.cz chystá obvinění v kauze solární elektrárny Ševětín. Má totiž za prokázané, že státní společnosti ČEZ při výstavbě vznikla bezmála stomilionová škoda. Ačkoli jako o klíčovém muži v pozadí se v zákulisí mluví o Ivanovi Langerovi, na něj policisté zřejmě nedosáhnou. Důkazy o jeho zapojení chybí.
Protimafiánský policejní útvar finišuje s vyšetřováním okolností výstavby solárního parku v jihočeském Ševětíně a chystá první obvinění. Jako poškozený bude v příběhu vystupovat elektrárenský gigant ČEZ, jeho manažeři ovšem mají rovněž skončit mezi obviněnými.
Vyplývá to z několikatýdenního pátrání deníku Neovlivní.cz, který se na případ zaměřil po říjnové olomoucké razii, během níž policisté provedli domovní prohlídky mimo jiné u bývalého ministra vnitra Ivana Langera. Případ znovu ožil ve čtvrtek, kdy si policie došla pro chybějící dokumenty do společností, které byly do údajného vyvádění peněz z firmy ČEZ zapleteny.
“V tuto chvíli je policie přesvědčena, že společnost ČEZ byla podvedena. Při výstavbě byly vystaveny faktury na fiktivní vícepráce za dvakrát 48 milionů korun. Podstatnou část peněz se podařilo zajistit. Nyní se připravují obvinění konkrétních osob,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.
Faktury podle policie vystavovala ČEZu coby garant stavby společnost IES Recycling, s níž je spojovaný Langerův obchodní partner Ivan Kyselý (t.č. ve vazbě v olomoucké kauze).
Podle dalšího detailně informovaného zdroje z bezpečnostních složek by se stíhání měla týkat právě zástupců firem, které byly do řetězce zapojeny a také manažerů jedné z dceřiných společnosti ČEZ.
Ačkoli odposlechy z olomouckého případu naznačují, že v příběhu sehrál důležitou roli Ivan Langer, na něj policie podle zjištění Neovlivní.cz nemá nabito.
“Řeknu to asi tak: jeho podpis nikde nefiguruje,” uvedl již citovaný zdroj.
Sám Ivan Langer opakovaně jakoukoli souvislost s podvodem na ČEZ popřel. Jeho jméno se do příběhu dostalo díky tomu, že část peněz prošla přes advokátní kancelář, v níž Langer pracuje. A olomoucká kauza pak přinesla odposlechy, na nichž Langerův obchodní partner Ivan Kyselý bývalého politika označuje jako člověka, který faktury za vícepráce prosazoval. Ani po olomoucké razii ale Langer nebyl obviněný.
A dokumenty, které mu policie v říjnu zabavila, doteď detektivové nemohli prostudovat. Jestli je vůbec někdy dostanou, o tom rozhodne soud, který řeší, jestli zabavené věci pokrývá advokátní mlčenlivost či nikoli. “Soud ještě nerozhodl,” potvrdil včera Langerův obhájce Tomáš Sokol.
Policie oficiálně případ nekomentuje. “Provádíme úkony trestního řízení, které dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze,” zní strohá informace od mluvčího protimafiánského úřadu Pavla Hantáka.
Nevyjadřuje se ani ČEZ. Ten se zase prostřednictvím mluvčího Ladislava Kříže omezil na formulaci, že společnost poskytuje policii veškerou součinnost.