© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Případ pětice Čechů unesených v Libanonu zasáhl do pater vládní politiky. O své místo kvůli němu v tichosti přišel Jan Binder, asistent místopředsedy Poslanecké sněmovny a vlivného zákulisního hráče z řad KDU-ČSL Jana Bartoška.
Stačilo několik vět ze strany bezpečnostních složek, které se snaží vyšetřit okolnosti únosu pětice Čechů. Byly určené předsedovi vládních lidovců Pavlovi Bělobrádkovi a zněly: v celém příběhu sehrál roli právě blízký spolupracovník místopředsedy KDU-ČSL Jan Binder.
“Šéf KDU-ČSL Bělobrádek následně tlumočil informace o únosu na stranickém klubu s tím, že Honza Binder je toxický. Rozhodlo se tedy, že z blízkosti Bartoška odejde,” popsal více než měsíc staré zasedání klubu jeden z jeho účastníků.
Na přímý dotaz pak průběh lidoveckého klubu potvrdil i sám Jan Binder. “Pan Bělobrádek řekl, že si nepřeje, abych dál chodil na klub a pohyboval se v blízkosti vedení KDU-ČSL. Respektuji to, mé aktivity v politice pro mě skončily,” řekl Neovlivní.cz.
Bartoškův asistent nicméně celou interpretaci jeho role v příběhu unesených Čechů považuje za zveličenou: “Samozřejmě, že s tím samotným únosem nemám nic společného. Dal jsem pouze dohromady nějaké lidi. To je vše.”
Rovněž zjištění Neovlivní.cz nasvědčuje tomu, že Binder se do příběhu spíše jen náhodně přimotal. Znal totiž právníka Jana Švarce, advokáta v Česku vězněného Libanonce Alího Fajáda. Binder a Švarc, který je jedním z unesené pětice, v minulosti spolupracovali například na záchraně Fondu ohrožených dětí.
Čtěte také: |
» Výbušná výpověď zpravodajce BIS: Popsal, jak to chodí v tajné službě |
» Odtajněno, úřady vyhostily za špionáž jedenáct ruských diplomatů |
» Chovancův muž na odstřel kvůli kauze pošty? |
Binder právníka Švarce na jeho žádost spojil s jedním ze svých bývalých spolužáků s kontakty na zpravodajské služby a nadto přivedl do týmu novináře z Jindřichohradecké televize. “To odpovídá, jinou roli jsem v tom neměl,” komentoval zjištění Neovlivní.cz Binder.
Roli Jana Bindera intenzivně proklepával i protimafiánský útvar, který okolnosti únosu vyšetřuje. Ani ten však podle neoficiálních informací nenašel v jeho aktivitě nic závadného.
Jeho šéf z lidovecké politiky, místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek za svým asistentem dodnes stojí. Dokonce říká, že důvodem jeho odchodu z politiky bylo Binderovo přání věnovat se svým novým projektům. “Pan Binder žádnou cestu do Libanonu neinicioval, neorganizoval, ani se na ní jakkoli jinak nepodílel. Zná – stejně jako já – dva pracovníky z televize z jižních Čech, kde provozují lokální vysílání. Jakékoli jiné úvahy jsou zcela liché,” napsla v sms zprávách Bartošek.
Předseda vládních lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek uvedl, že o Janu Binderovi na klubu mluvil. Detaily si ale nechává pro sebe. “Bylo to diskrétní, tak u toho zůstanu,” sdělil Bělobrádek.
• Alí Fajád – zatím nejpravděpodobnější klíč k vyjasnění únosu. Libanonec, kterého na žádost USA zatkla česká policie pro podezření z obchodu se zbraněmi. USA žádají jeho vydání, definitivně rozhodnou čeští politici. K Fajádovi se přihlásila libanonská rozvědka. On sám přes právníky jakoukoli spojitost s únosem popřel.
• Jan Švarc – právník Libanonce Fajáda, hlavní organizátor cesty do Libanonu, známý Bartoškova asistenta Jana Bindera. Sám je jedním z unesených, jeho role v příběhu je ale zásadní. Alí Fajád mu velmi důvěřoval, v Libanonu byl za jeho rodinou již jednou.
• Jan Binder – donedávna asistent místopředsedy sněmovny Bartoška, advokát Švarc jej oslovil se žádostí, zda nezná někoho s kontakty do zpravodajských složek a nějaké novináře. Jiná jeho role v příběhu není.
• Martin Psík – armádní pracovník, jeho identitu jako první prozradily libanonské zdroje přes tamní noviny, označily jej za pracovníka českých bezpečnostních složek. Z tuzemských složek následně překvapivě uniklo i celé jeho jméno, důvodem je podle všeho zákulisní boj mezi vlivnými postavami civilních a vojenských tajných služeb.
• Adam Homsi – tlumočník a překladatel, mluví arabsky, francouzsky a anglicky. Účastnil se již jarní cesty do Libanonu organizované rovněž právníkem Švarcem.
• Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň – novináři z Jindřichohradecké televize, oslovil je Jan Binder poté, co pracovníci veřejnoprávní televize cestu do Libanonu odmítli. Měli domluvené natáčení v uprchlických táborech a příslib rozhovoru se syrským prezidentem Asadem. Byli rovněž už na první cestě do Libanonu.