Kauza Vidkun končí. Olomouckou chobotnici ale policie nerozpletla

Po více než dvou a půl letech směřuje k finále jedna z největších kauz poslední doby – údajná chobotnice olomouckých policistů, podnikatelů a politiků. Někdejší detektivové ÚOOZ pod vedením Roberta Šlachty členy skupiny podezřívali, že déle než pět let manipulovali s vyšetřováním trestních kauz a přihrávali si veřejné peníze. Nyní policie podle zjištění Neovlivní.cz chystá návrhy na obžalobu.

To, že je případ ve finále, potvrdil žalobce Petr Šereda z vrchního státního zastupitelství v Olomouci.”Vyšetřování je v závěrečné fázi,” uvedl.

Po měsících, kdy kauza spala, se před pár týdny znovu rozjely výslechy. Tentokrát jde ale už o poslední svědectví, která předcházejí závěrečnými návrhům obhájců. A následovat už pak bude jen návrh policie na obžalobu, což by se mělo stát do prázdnin.

Detektivové si v kauze, kterou nazvali Vidkun, došli mimo jiné pro někdejšího ministra vnitra Ivana Langera. Dodnes jej ale nedokázali z ničeho obvinit. Jen mu prohledali kancelář a zabavili mobily a písemnosti. Langerovu roli v případu jsme popsali v tomto článku.

Rozcestník

» Jak to celé začalo?
» Jaké kauzy měly být ovlivňované?
» Kdo byl v případu obviněný?
» O jaké další osoby se policie zajímá?
» Proč se z počátku mluvilo o zátahu na solárníky?
» Reakce aktérů kauzy
» Politické reakce na razii

Počet obviněných nakonec i po letech zůstal stejný jako na začátku: tedy čtyři. Jsou to Ivan Kyselý, Langerův někdejší obchodní partner a přítel, dva bývalí regionální policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj a někdejší sociálnědemokratický hejtman Jiří Rozbořil .

Právě u posledně jmenovaného redakce Neovlivní.cz už dva měsíce po zatčení uvedla, že pokud se neobjeví další důkazy, bude mít policie problém Rozbořilovo obvinění u soudu doložit. Psali jsme zde. Podle nejnovějších informací z průběhu vyšetřování nové důkazy v Rozbořilově spise nepřibyly.

Státní zástupce Petr Šereda sice sílu důkazů v jednotlivých částech případu nechce rozebírat, říká ale, že zatím nebyl důvod stíhání některého z obviněných zastavit: “Kdyby byla důkazní situace nedostatečná, museli bychom reagovat,”dodal Šereda.

Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta odmítá, že by jeho útvar případ “přefoukl”. Říká, že důkazní situace tehdy byla taková, že stačila k obvinění čtyř výše jmenovaných a zadržení Langera. To, že se nepodařilo usvědčit celou údajnou chobotnici, jde podle Šlachty na vrub reorganizaci policie. Díky ní ÚOOZ skončil a detektivové, kteří kauzu Vidkun připravovali, od policie odešli.

“Já samozřejmě nesu odpovědnost maximálně za věci, které jsem dělal a kde jsem byl jako ředitel. A tam si za tím plně stojím. Po půl roce od Vidkunu jsme museli odejít a vím, že ti lidé, svědci, odmítali potom komunikovat, protože začali mít obavu toho, co se s útvarem stalo. Začali nedůvěřovat, jak se s jejich informacemi bude dál pracovat, ke komu přijdou, takže si myslím, že se to přetrhlo,” říká dnes Šlachta.